Színház

Különleges helyszínen kelt életre a történelem

IV. Kun László élete elevenedett meg a 2020-as Koronázási Szertartásjátékon
2020.08.27. 10:45
Ajánlom
Szűnni nem akaró vastapstól zengett a Csúcsos-hegy környéke augusztus 21-én, a Koronázási Szertartásjáték bemutatója után. Az új helyszín nagyon hamar elnyerte a közönség tetszését, köszönetképpen pedig IV. László története után hosszasan tapsoltak a Vörösmarty Színház művészeinek. A próbákat próbára tette az időjárás - többször is elmosva azt -, a bemutató napján szerencsére kegyes volt és kellemes nyáreste hangulatában elevenedhetett meg a történelem.

Nyolcadik felvonásához érkezett az Árpád-ház nagy királyainak emléket állító sorozat: Szent István, Szent László, Könyves Kálmán, II. (Vak) Béla, III. Béla és II. András, IV. Béla után 2020-ban IV. (Kun) László király koronázási szertartását és életét vitte színre Szikora János rendező.

A koronázás színpada idén a Csúcsos-hegyen épült fel, azon a helyen, ahol II. András a hagyomány szerint kihirdette az Aranybullát. A horizontot körbe a távoli Vértes, a Velencei-hegység és a Velencei–tó meg Székesfehérvár tornyai szegélyezik. A táj lélegzetelállító szépsége méltó keretbe foglalja majd a minden bizonnyal legtragikusabb sorsú Árpád-házi uralkodó történetét. IV. (Kun) László alig volt 10 éves, amikor megkoronázták, és nem volt még 28, amikor bérgyilkosai pontot tettek tragikus története végére. Az utolsó előtti Árpád-házi uralkodó koronázása számos meglepő és életével kapcsolatban kevéssé közismert tény bemutatása mellett izgalmas történelmi összefüggések felismerésével is megajándékozta a teltházas közönséget.

laszlo_web_9139-103449.jpg

Koronázási Szertartásjáték (Fotó/Forrás: Kiss László / Vörösmarty Színház)

Szikora János, az előadás rendezője a középkori misztérium-színpadokhoz hasonlította a megvalósuló háromszintes teret.

A legalsó szinten Kun László hétköznapi élete, vívódásai, középen a szakrális elem – maga a koronázás -, végül, de nem utolsósorban, a felső egy spirituális szint az óriásbábokkal, hiszen az egyben az Árpád-házi ősök jelenlétére utal.

„Ez az Árpád-ház alkonya. Kun László megpróbál rendet teremteni a szétzilált országban, és nem sikerül neki. Kudarcának egyik oka ellentmondó személyisége. Egy nagyon nehéz gyerekkor után tele van szélsőségekkel, rendet is akarna, de le is rúgná magáról a rendet. Téríteni akarja a kereszténységet, ugyanakkor tetszik neki a kunok pogány vallása is. Mindeközben nem egyszerűsíthetjük le a jellemét.

Nem tudja, hogy mi a helyes, és egy ponton túl el is veszti vezérlő csillagát. Ez az a pont, ahol széthullik ez az ember, és vele együtt az ország is.”

A címszereplő a Vörösmarty Színház társulatához frissen szerződött Sarádi Zsolt, aki szerint az utolsó Árpád-házi királyt széttépték a körülmények: “Őt tízévesen királynak választották, de cseppet sem ideális körülmények között, az ország széthúzott. Ezért László inkább menekült a királyi udvarból, nem akart ott élni. Látszólag otthonra lelt a kunok között, de később ott sem. Tulajdonképpen sehol nem találta a helyét.”

laszlo_web_9237-103449.jpg

Koronázási Szertartásjáték (Fotó/Forrás: Kiss László / Vörösmarty Színház)

Az útkeresésben kezdetben anyja, Kun Erzsébet próbált segíteni neki, az a királynő, aki pénzérmét is veretett önnön dicsőségére. Szerepét Varga Gabriella kapta: “Nem tudta kézben tartani az indulatait, és az urakkal való helyzetet. A maga módján jó anya volt, próbált Lászlóból kemény, határozott uralkodót faragni, végül pedig köztük is viszály lett.”

A kunok között lelt László némi menedékre, ottani felesége, Édua karjaiban. Varga Lili szerint a kun asszony egyszerre manipulatív és karakán:

Tisztában van az elképzeléseivel, tudja, mit akar elérni, és el is éri. Úgyhogy végül nála köt ki Kun László.

Az idei Koronázási Szertartásjátékból sem hiányozhatott a narrátor, Mihályi Győző, aki ezúttal Kézai Simon krónikás bőrébe bújt: “László őt kérte meg, hogy rögzítse a királyok történetét. Időnként belefolyok a cselekménybe, hogy érdekesebb legyen. Néha pedig kimerevedik a kép, én pedig elmondom a gondolataimat. Egy fix helyem azonban végig van, a pulpitus, ahol írom a krónikát.”

Az előadást még szombaton és vasárnap (augusztus 22-23.) láthatták a nézők, aztán legközelebb 2021 augusztusában lehet újra részük a Koronázási Szertartásjáték legújabb részében.

Támogatott tartalom.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.