Színház

Laborfalvi Róza szabadsága és egy „szelfi” Adyval

Kutatók éjszakája
2019.09.26. 15:15
Ajánlom
Ady magánlevelezésétől Kun Zsuzsa hagyatékán át Csortos Gyula háztartási könyveiig. Vesd bele magad a magyar színház múltjába az OSZK és az OSZMI programjaival péntek éjjel a Kutatók éjszakáján.
Jaszai1-144157.jpg

A nagyasszony című darab plakátja Jászai Marival a főszerepben (Fotó/Forrás: OSZK)

Ki a hibás, ha előadás közben leszakad az állványzat a színpadi hadsereg alatt? Hány krajcár büntetést kell fizetnie annak a színésznek, aki nem tudja a szerepét? És mi történik akkor, ha a jelenet vége előtt távozik a színész színpadról? A nemzeti könyvtár Színháztörténeti Tárban nem csak ezekre a kérdésekre derülnek ki a válaszok, de az érdeklődők még a Nemzeti Színház törvényszékének 1841 és 1843 közötti jegyzőkönyveibe is belepillanthatnak a Kutatók Éjszakáján.

Az este során megmutatjuk a Bartók és Kodály színpadi műveihez kapcsolódó dokumentumokat is. A korabeli leírások, kritikák, nyilatkozatok alapján pedig felidézzük, mit láthattak a nézők a 20.század első felében.

A Színháztörténeti Tár őrzi a magyar Nemzeti Színház, és jogelődje, az 1837-ben megnyitott Pesti Magyar Színház (szinte) teljes szövegkönyvtárát. A magyar kultúra e páratlan kincseibe szintén betekinthetnek az érdeklődők. A program során vezetést tartunk a Vörös Csillagok. A Rákosi-korszak szórakoztatóipara és a szocialista revűk című kamarakiállításon és azt is megmutatjuk, miket gyűjtünk, s hogyan kelthető életre a régvolt színházi élmény.

A Kézirattár az Ady-hagyaték dokumentumai közül válogat a Kutatók Éjszakájára. Előkerül a költő kéziratos Önéletrajza, valamint olyan levelek és képeslapok, amelyeket Ady a barátainak címzett. Az esten nem csupán az Ady Endréről készült fotográfiák között kalandozhatunk, de még „szelfizhetünk” is a költővel. Az eseményen kiderül, hogyan viszonyult Ady a fényképezéshez, milyen beállítások számítottak divatosnak és milyen hagyományai voltak a korabeli fotózásnak.  

Időpont: 2019. szeptember 27., péntek 17.00-21.00
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Budavári Palota, ’F’ épület.

Budapesti színházépületekről, a színházrendező fogalmának változásáról, régi hangfelvételekről, valamint Gombár Judit díszlet- és jelmeztervezőről, Rév István Árpád bábjátékosról, Kun Zsuzsa táncművészről és Csortos Gyula színművészről is tartanak előadást

a PIM Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben (OSZMI) a Kutatók éjszakáján, pénteken.

A tavalyi évhez hasonlóan az idén is csatlakozik az OSZMI a Kutatók éjszakájához, a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére Európa-szerte megrendezett ingyenes rendezvényhez: pénteken 17 óra és 20 óra 30 perc között várják az érdeklődőket előadásaikra.

Bodolay Géza, az OSZMI igazgatója a színházrendező fogalmának változásáról tart előadást. Harmincöt éve talán egyetlen színház volt színművész-igazgató kezében, mára ez az arány éppen fordított - ennek a folyamatnak az összefüggéseiről szól az előadás.

Oszmikut_-144108.jpg

Megy ez egyáltalán? (Fotó/Forrás: OSZMI)

Huber Beáta muzeológus "Betemetett" színházépületek címmel tart előadást, amelyen azoknak a fővárosi színházépületeknek ered a nyomába, amelyeket időközben lebontottak, vagy már nem színházként üzemelnek. Az OSZMI Topográfiai Gyűjteményében őrzött fotók és dokumentumok segítségével újra élővé teszi ezeket az elfeledett, "betemetett" színházépületeket.

Turnai Tímea muzeológus, az OSZMI Szcenikai gyűjteményének munkatársa Táncszerelem címmel Gombár Judit (1937-2016) díszlet- és jelmeztervezőről tart előadást.

Gombár Judit hagyatékán, rajzain, tervein keresztül kirajzolódik a Győri Balett születésének és tervezéseinek története is.

Gajdó Tamás, az OSZMI tudományos főmunkatársa "Megy ez egyáltalán?" - Színháztörténet hangszalagon című előadásában az 1950-es, 1960-as években született, nem a nyilvánosságnak szánt hangfelvételeket mutat be.

Somogyi Zsolt muzeológus A Bábjátékos bútorai címmel Rév István Árpád (1898-1977) iparművészeti tevékenységéről beszél a Kutatók éjszakáján.

A magyar bábművészet kiemelkedő alakja - akinek teljes hagyatéka az OSZMI Bábtárába került - 1941-ben nyitotta meg Magyarország első kőbábszínházát.

Az azt megelőző évtizedekben azonban a képző- és iparművészet számos területén működött, szobrokat készített, tervezett játékokat, textíliákat, bútorokat és mesterhegedűket, rajzolt reklámgrafikákat és mesekönyv-illusztrációkat - az előadás az életműnek ezt az eddig kevéssé kutatott területét mutatja be.

Halász Tamás muzeológus Kun Zsuzsáról, a XX. századi magyar táncművészet egyik legnagyobb alakjáról tart előadást.

A balerina, balettigazgató, pedagógus hagyatéka idén került az OSZMI Táncarchívumának gyűjteményébe, az előadás ebből a kincsestárból ad ízelítőt.

Kunzsuzsa-144128.jpg

Kun Zsuzsa (Fotó/Forrás: OSZMI)

Csiszár Mirella muzeológus Csortos Gyula (1883-1945) háztartáskönyveiről beszél. A Nemzeti Színház örökös tagjának az OSZMI Kézirattárába került öt, 1938 és 1943 között vezetett, feketébe kötött határidőnaplóját mutatja be, amelyek lapjairól a művész hétköznapjai tárulnak fel.

Időpont: 2019. szeptember 27., péntek 17.00-20.30
Helyszín: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Krisztina körút 57., Budapest, 1013

Az oroszlánok, a bohóctréfák és a színészek sem úszták meg a szocialista átalakítást

Kapcsolódó

Az oroszlánok, a bohóctréfák és a színészek sem úszták meg a szocialista átalakítást

Államosítás, cenzúra, megfigyelés és a mindenhol jelen lévő ideológia - ilyen volt a Rákosi-korszak szórakoztatóipara, ahol még a panoptikum és a cirkusz lovai sem voltak biztonságban.

180 éve nyílt meg a Nemzeti Színház Pesten

180 éve nyílt meg a Nemzeti Színház Pesten

Megmutatjuk az első épületet, majd a metróépítés miatt lebontott Blaha Lujza téri játszóhely belsejét, az 1956-os események nyomait a környéken és a legendás színészeket is. Galériáinkban a Fortepan archívumából válogattunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Kaposváron rendezik meg jövőre az Országos Színházi Találkozót

A kaposvári Csiky Gergely Színház ad otthont 2024. június 10. és június 16. között az Országos Színházi Találkozónak.
Színház interjú

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Színház gyász

Elhunyt Szilágyi Mária színházi dramaturg, producer

Hetvenegy éves korában csütörtökön elhunyt Szilágyi Mária színházi producer, dramaturg, szerkesztő, kortárs német darabok fordítója, a Kortárs Drámafesztivál alapítója és igazgatója, a Színházi Dramaturgok Céhének tagja.
Színház interjú

Felfedezni az életet a mese mögött – interjú Csiby Gergellyel a Diploma előtt kapcsán

A Bartók Színház előadásának főszereplőjével egyebek közt arról beszélgettünk, hogyan készült fel a szerepre, miért fontos, hogy minden karakter igazsága megjelenjen a színpadon, valamint milyen hatással volt az ő életére ez a produkció.
Színház ajánló

Ifj. Vidnyánszky Attila és Ötvös András főszereplésével mutatja be az Amadeust a Pesti Színház

Peter Shaffer darabját, amelyben egy művészeti hagyományokat tisztelő, sikeres alkotó kerül szembe egy újító zsenivel, Hegedűs D. Géza rendezésében mutatják be a Pesti Színházban, november 25-én.