- Az új igazgatás alatt ez a harmadik fesztivál a Tháliában. Korábban már tartottatok találkozót a vidéki és a határon túli színházi alkotótáborok számára, miért éppen a humort tűztétek a mostani seregszemle zászlajára?
- A Mikroszkóp Színpad tavaly a Thália Színházhoz került, és mi szeretnénk megtartani a humorvonalat ezen a színpadon mindenképpen. Innen már egyenes út volt a fesztivál ötletéig. Litkai Gergely, a Humorfesztivál művészeti vezetője fontosnak tartotta megteremteni annak lehetőségét, hogy a szakma képviselői összegyűlhessenek, megnézhessék, milyen produkciók születnek Magyarországon ebben a műfajban, és lehessen róla gondolkodni, beszélgetni. Ez volt a Humorfesztivál indító gondolata. Mi is igyekszünk a Mikroszínpadon saját produkciókat létrehozni: volt már bemutatónk az évadban (A humor forrása - a szerk.), és még lesz is idén. Keresi a helyét a színpad, keressük azokat az előadásokat, amelyek tovább tudják vinni az épületben ezt a hagyományt. A Humorfesztivál alatt itt stand-up produkciók lesznek láthatók - a legjobb merítés. Nyilván aki szereti ezt a műfajt, ismeri a neveket, az szívesen eljön ezekre az előadásokra, de nekünk az is célunk, hogy a stand-up kedvelők betérjenek színházunkba, és megszerettessük a nagyszínpadi produkciókat is.
- Miben tér el ez a fesztivál a már évek óta létező Vidor Fesztiváltól?
- A Vidor Fesztivál egy nyáron zajló, részben szabadtéri, sokkal több műfajt körülölelő programsorozat. A miénk a Thália Színház falai között, az öt színpadunkon lesz látható, ahová nagyszínpadi darabokat, stúdió darabokat és stand-up produkciókat válogattunk össze, összesen tizenhárom előadást. Ez egy fővárosi program az évad közepén. Nem foglalkoztunk azzal, hogy meghatározzuk a különbséget a két rendezvény között.
- Miért fontos a Tháliának, hogy elhozza a fővárosba a vidéki és határon túli előadásokat?
- Befogadó színház vagyunk, a fesztiválok ennek a feladatkörnek részei és hagyománya van. Most, a harmadik fesztiválunknál már elmondható, hogy nagyon jó visszhangja van ezeknek a szervezéseknek a szakmán belül és a közönség részéről egyaránt, hiszen tényleg egy olyan merítést adunk a vidéki és határon túli színházi produkciókból, amivel egy megbízható színvonalat tudunk biztosítani a közönségnek. A meghívottakat pedig igyekszünk jó vendéglátó módjára fogadni, szép számú közönséggel várni és sajtómegjelenést szervezni köréjük.
- A mostani meghívásokat válogatás előzte meg, amit Kárpáti Péter és Oláh András végzett. Mik voltak a fő szempontok a szemlézés során?
- Litkai Gergely úgy engedte útjára a két válogatónkat, hogy abszolút az ő szakmai belátásukra bízta, hogy humoros produkció alatt mit értenek. Nem voltak szigorú kritériumok, de nyilván figyelembe kellett venniük, hogy a kiválasztott előadás szórakoztató, utaztatható és nem utolsó sorban eladható legyen, hogy a fesztivál keretei között megvalósulhasson. Sajnos volt olyan előadás, amit nagyon szerettünk volna meghívni, de nem fért be hozzánk, vagy nem tudtuk elhozni valamiért. Ez egy válogatásnál mindig fennáll, de azt gondolom, így is igen nívós a fesztivál program.
- Az előadásokhoz beszélgetések is kapcsolódnak.
- Igen, minden este az utolsó előadás után lesznek a beszélgetések a humor témájában a Rátkai Klubban. Közéleti- és szakmai meghívottakkal járjuk körbe ezt az izgalmas témát, várjuk az érdeklődő nézőket is. A pontos időpontok a színház weboldalán olvashatók.
- A meghívott produkciók versenyeznek is, mit tudhatunk erről?
- Öt díjunk lesz, szétválasztottuk a műfajokat illetve produkciót és szereplőt is díjaz majd a zsűri.
- Évente tervezitek megrendezni a Thália Humorfesztivált?
- Igen, az a terv, hogy ez a három fesztiválunk bizonnyal menjen minden évadban.
- Szerepel esetleg az elképzelések között egy negyedik fesztivál is? A struktúrán kívüli csapatoknak teret adó Független Thália Projekt is mintha már ilyennek számítana.
- Mindig érkeznek újabb ötletek, és mi is gondolkodunk ezeken házon belül. Fel kell mérnünk, mekkora a kapacitásunk. Februárban, farsang táján van a Humorfesztivál, májusban a Határon Túli Magyar Színházak Szemléje és szeptemberben a Vidéki Színházak Fesztiválja, úgyhogy ezek mellett már nem nagyon férne bele egy újabb, de még bármi lehet, hiszen a Thália a kihívások színháza is. Annyi minden történik nálunk, amennyi szerintem kevés színházban, és befogadó színház lévén egy kimondottan nyüzsgő hely vagyunk.
- Személy szerint melyik előadást várod különösen? Lesz időd beülni a nézőtérre?
- Mindig igyekszem a fesztiválokon megnézni a produkciókat. Most ez annyiban nehezebb, hogy a nagyszínpadi programok elkezdődnek hét órakor, fél nyolckor a stúdió előadások és utána a Mikroszínpadon lévő produkciók, tehát sajnos nem lehetek ott mindenhol. Az biztos, hogy végig fogom látogatni a színpadokat, hogy mindenről tudjak. A választék színes, magas színvonalú és ne felejtsük, mottónk: Főszerepben a nevetés!