Színház

Legendás alkotók nevét viselik a Szegedi Nemzeti Színház próbatermei

2021.10.04. 13:25
Ajánlom
Az avatóünnepségre a zene világnapja alkalmából, október 1-jén került sor és a próbatermek ajtajára öt művész neve kerülhetett fel.

A színházi alkotók – Gregor József, Imre Zoltán, Király Levente, Oberfrank Géza és Vaszy Viktor – munkássága az elmúlt évtizedekben alapjaiban határozta meg nemcsak Szeged, az egész magyar színházi szféra alakulását.

„Fontos, hogy ezentúl másképp gondoljunk ezekre a termekre, és a névadó példaképek szellemiségében folyhasson tovább a színvonalas előadásokra való felkészülést”

– mondta Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója, aki kiemelten fontosnak tartja, hogy a számozás helyett olyan alkotók nevei kerüljenek az ajtókra, akik példaként szolgálhatnak a fiatalabb generációk számára.

A 801-es szoba Szeged legnépszerűbb színészéről, Király Leventéről kapta a nevét, aki 1959 óta játszik a teátrumban, és immár 62 éve hű az anyaszínházához. Az avatóünnepségen személyesen is tiszteletét tette.

Az 516-os, Gregor József-szobát a Liszt-díjas művész özvegye, Gregorné Mária jelenlétében avatták fel. Gregor József 1989-től 1991-ig volt a Szegedi Nemzeti Színház Operatársulatának igazgatója, de már 1963-ban felfigyeltek tehetségére, amikor próbaéneklésre érkezett a színházba. Igazgatói megbízatása előtt több mint két évtizedig volt a teátrum énekese, először A varázsfuvolában láthatták a nézők.

dsc_4088-120826.jpg

Barnák László és Vajda Júlia az avatóünnepségen (Fotó/Forrás: Szegedi Nemzeti Színház)

Szintén aktív operaéletet szeretett volna teremteni Vaszy Viktor, aki 1945-ben került Szegedre, 1948-tól pedig az intézmény zeneigazgatójaként dolgozott. Egy rövid zeneakadémiai kitérő után 1957-ben tért vissza Szegedre, immár igazgatóként. Több mint egy évtizedig vezette a színházat, majd 1969-től 1975-ig újra zeneigazgatóként tevékenykedett. Kezdeményezésére szerveződött önálló városi intézménnyé 1969-ben a Szegedi Szimfonikus Zenekar, de az közbenjárásával alakult meg a város oratóriumkórusa, a Szegedi Zenebarátok Kórusa is.

Munkássága jelentőségét mutatja, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékok megújítójaként is jegyzik.

Vaszy Viktort Oberfrank Géza váltotta zenei főigazgatóként, nevét mostantól a 817-es énekkari próbaterem viseli. 1983-tól 1989-ig Szegeden főzeneigazgató, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgató karnagya és a Szegedi Nemzeti Színház operaigazgatója volt, de számos előadást dirigált a Szegedi Szabadtéri Játékokon is. Operaprodukcióit előszeretettel játszották külföldön, évente szervezett turnékat Nyugat-Európába.

dsc_4023-120826.jpg

Barnák László és Dinyés Dániel az avatóünnepségen (Fotó/Forrás: Szegedi Nemzeti Színház)

A tánctagozat alagsori balett-terme, a Szegedi Kortárs Balett egykori otthona is új nevet kapott, a világhírű táncos-koreográfus, Imre Zoltán előtt tisztelegve. Imre Zoltán az Állami Balettintézet elvégzése után, 1962-ben érkezett Szegedre Vaszy Viktor hívására. 1964-ben már koreográfusként jegyezték, négy évig dolgozott a teátrumban, mielőtt nemzetközi szinten is elismert szólótáncos lett. Sosem szakadt el teljesen Szegedtől, az újjáépített Nemzeti Színház nyitóünnepségének koreográfusaként tért vissza a városba. 1987-ben immár másodszor szerződött a színházhoz balettigazgatóként, a vezetésével szerveződött önálló tagozattá a Szegedi Balett, melyből a mai Szegedi Kortárs Balett is alakult.

Fejléckép: Király Levente és Barnák László az avatóünnepségen (forrás: Szegedi Nemzeti Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.