Színház

Legyen az Ön gyermeke is Shakespeare-hős!

2017.05.30. 16:03
Ajánlom
A világ leghíresebb drámaírója az Arieltől a Violáig rengeteg gyönyörű keresztnevet használt műveiben – miért is ne fordulhatnánk hozzá ihletért, ha gyermekünknek keresünk megfelelő nevet? Lássuk a legegyedibb és legszebb keresztneveket, amiket Shakespeare tett híressé!

Biztos forrásból tudjuk, hogy az alábbi cicák William Shakespeare A vihar, illetve Szentivánéji álom című műveinek hősei után kapták az Ariel, illetve a Puck nevet (előbbi a vörös-fehér, utóbbi a fekete macska). Sőt hallottunk már egy Oberon nevű 12 éves kandúrról is.

keresztnevek

keresztnevek (Fotó/Forrás: www.facebook.com/Vörös-és-fekete-Macskabölcső)

Ha irodalombarátokként ezeket a keresztneveket esetleg túl excentrikusnak találnánk ahhoz, hogy gyerekünknek adjuk, még mindig számos lehetőség áll előttünk, ha ily módon is hódolni kívánunk az angol Bárd emlékének.

A Shakespeare által használt lánynevek közül a legdallamosabb talán a Dolabella (Antonius és Cleopatra), de a Lavinia (Titus Andronicus) is szépen cseng, az Aliena (Ahogy tetszik) pedig talán a legkülönlegesebb mind közül. A görög eredetű Hermione sem J.K. Rowling Harry Potter-regényeinek leleménye, hisz már a Téli regének is így hívták az egyik hősnőjét (a név egyébként a Hermész női megfelelője). De ha a felsoroltaknál egyszerűbb nevet szeretnénk, még mindig ott van a Bianka, amely A makrancos hölgyben és az Othellóban is felbukkant.

Ami Shakespeare kedvenc férfineveit illeti, a kínálat tele van nemesebbnél nemesebb hangzású megoldásokkal. Ha nem vagyunk babonásak, a Paris is nagyon szép választás lehet a Rómeó és Júliából, de ha a vígjátékokat jobban szeretjük, ott a Silvius (Ahogy tetszik), a Sebastian (A vihar, Vízkereszt, vagy amit akartok, A két veronai nemes) vagy a Camillo (Téli rege). Egy híres festőn és nem kevésbé híres színészen kívül a Leonardóval a Velencei kalmárt is megidézhetjük, ha pedig a Sándort túl hétköznapinak találjuk, elnevezhetjük kisfiunkat a Troilus és Cressida Alexandere után is.

Ha még mindig nem tudunk dönteni, a Madách Színház június 9. és július 16. között tartandó Szerelmünk, Shakespeare fesztiválja minden bizonnyal további remek ötletekkel szolgál, de ha még ez sem lenne elég, az alábbi oldalon előzékenyen a Shakespeare által használt összes keresztnevet kigyűjtötték a tanácstalan jövendőbeli szülők számára.

További részletek ide kattintva olvashatók!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.