Októberben röppent fel a hír a társasági adókból történő kultúratámogatási lehetőség megszűnéséről. A kulturális tao-támogatás rendszerét arra hozták létre, hogy a piaci alapon nehezen megmaradó színházak, művészeti társulatok támogatását biztosítsák, azonban egyesek aránytalan pluszbevételre tettek szert a rendszer gyengeségeit kihasználva. Emiatt döntött a kormány a jelenlegi szisztéma megszüntetéséről – az erről szóló törvénymódosítást november 13-án fogadták el.
Noha azt ígérik, az eddigi ráfordítások nem csökkennek, annak szétosztásáról már jóval kevesebbet lehet tudni, hiszen az eddigiekkel ellentétben úgy tudni, a jövőben a minisztérium döntési jogkörébe kerülne át a támogatások szétosztása.
Azt lapunk is megírta, hogy a kultúr-tao megszüntetésével számos független színház és művészeti intézmény kerülhet veszélybe. A jelenleg tapasztalható bizonytalan légkör szinte lehetetlenné teszi a tervezést, ezért a magánszínházként működő Rózsavölgyi Szalon vezetése úgy döntött, lemondják a 2019 februárjára meghirdetett, Amivel meg kell küzdenünk című előadásukat, valamit jegyáraikat is megemelik 20 százalékkal.
Nem tervezhetünk a bizonytalanságra, ígéretekre, jóslatokra
– írják közleményükben. Azt is jelezték, készek konstruktív javaslatokkal részt venni az előadóművészeti szféra finanszírozási rendszerét érintő egyeztetéseken.

A Rózsavölgyi Szalon 2018/19-es évadának közreműködői (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
A közlemény szövege:
Kedves Nézőink, Barátaink!
Talán értesültek arról, hogy 2019. január 1-jétől megszűnik az előadóművészeti szervezeteknek utalható tao (társasági adó), amely révén a magánszféra eddig rendkívül komoly támogatáshoz juttatta a magyar kultúrát. Többek között zenekarok, táncművészeti csoportok, színházak működését segítették ily módon. Köztük a Rózsavölgyi Szalont is. A tao-támogatás jelentős bevételi forrásunk volt, majdnem a fele a költségvetésünknek. Ez nem lesz. Ugyanakkor a jelenlegi jegyárakkal és pályázatokon elnyert forrásokból nem tudjuk zökkenőmentesen működtetni a Szalont.
A színházi közösségünk – nézőink és művészeink – iránti felelősség morálisan és szakmailag is kötelez minket. Nem tervezhetünk a bizonytalanságra, ígéretekre, jóslatokra. Nem lehet azt mondanunk, vágjunk bele mégiscsak, aztán lesz, ami lesz. Így nem képes működni egyetlen intézmény sem. S mivel még nem tudjuk, lesz-e, s ha igen, milyen feltételekkel bármilyen más támogatási forrás a kieső tao miatt, arra kényszerülünk, hogy 2019. január 1-jétől körülbelül 20 %-kal megemeljük a jegyek árát. Sajnos a jelenlegi helyzet rákényszerít minket arra is, hogy lemondjuk a februárra tervezett bemutatónkat, amelynek címe: Amivel meg kell küzdenünk. Nem lesz rá fedezet a színház költségvetéséből.
Most ezekkel a fájdalmas döntésekkel kell megküzdenünk. Köszönjük a megértésüket, és azt is, hogy velünk maradnak!
Egyúttal szeretnénk szolidaritásunkat kifejezni minden olyan művészeti szervezettel, amely most ugyancsak rendkívül nehéz helyzetbe kerül. Jelezzük azt is: a Rózsavölgyi Szalon kész konstruktív javaslataival részt venni minden olyan egyeztetésen, diskurzuson, amely a közös megoldásra törekszik, hogy miként lehet újragondolni az előadóművészeti szféra finanszírozási rendszerét.
Valaki azt mondta nekünk, az egységesség jele az, hogy ha valahol fáj, máshol is fáj. Nekünk ez most eléggé fáj.
Elnézésüket kérjük.
Zimányi Zsófia
művészeti vezető - Rózsavölgyi Szalon
Más színházakban is problémát jelenthet a jogszabály-változás, illetve az előre kalkulált bevételek kiesése. A Stúdió K úgy számolja, 10 millió forintnyi lyuk keletkezett a költségvetésükben, ezért most a közönség segítségét kérik Facebook-oldalukon. „Keresünk 998 ismerőst, jóbarátot, szurkolót és ismeretlent, aki képes és hajlandó fejenként 10.000 forintnyi adománnyal kihúzni minket a pillanatnyi kalamajkából” – írják. Azt is hozzáteszik: „Egy hosszútávon élhető rendszer kidolgozása (ha lesz ilyen) vélhetően több időt fog igénybe venni, mint amíg a költségvetésünk kitart.”
Fejléckép: Sztarenki Pál és Alföldi Róbert a Diplomácia című előadásban (fotó: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)