Színház

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

2024.02.19. 15:45
Ajánlom
Herendi Gábor rendezésében mutatta be két nagyformátumú ember és különleges tudós, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát február 16-án a Rózsavölgyi Szalon. A Díj című előadáson a friss Nobel-díjas Krausz Ferenc is tiszteletét tette, várhatóan pedig hamarosan Karikó Katalin is megtekinti a német kémikus és osztrák-svéd fizikus alakjának emléket állító produkciót.

Stockholmban, 1946. december 10-én, a Nobel-díj átvétele előtti órákban játszódik Cyril Gély francia szerző A Díj című darabja, amit február 16-án mutatott be a Rózsavölgyi Szalon Kiss Mari, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta szereplésével. Az előadás rendezője, Herendi Gábor a Fideliónak adott interjújában elárulta, a Nobel-díjjal frissen kitüntetett fizikus, Krausz Ferenc ajánlást írt az előadáshoz: „Lise Meitner személyének, munkásságának nagy tisztelője vagyok, és nagy örömömre szolgál, hogy tragikus történetét ezzel a darabbal is megörökíti az emberiség az utókornak, ezzel is tisztelegve egy Nobel-díjra érdemes kutató emlékének.”

„Az emberi erkölcs nem áll biztos lábakon” – interjú Herendi Gáborral

Kapcsolódó

„Az emberi erkölcs nem áll biztos lábakon” – interjú Herendi Gáborral

Szinte házi szerzőnek számít a Rózsavölgyi Szalonban Cyril Gely, akinek Diplomácia című darabját száznegyvenes sikerszériával játsszák. A párizsi bemutató előtt kerül a Szalon színpadára a francia szerző legújabb műve, A Díj, amelyről az előadás rendezőjét, Herendi Gábort kérdeztük.

A Németországban élő, magyar születésű tudós a bemutató másnapján, február 17-én megtekintette az előadást, amelyről a Rózsavölgyi Szalon így számolt be: „Nagy este volt a mai. Rendkívüli. Izgultunk, fokozottan. Olyan megindító volt a jelenet, amikor A Díj című előadásunk végén, a tapsnál

az első sorban felállt egy csodás és szerény ember, és állva tapsolt végig a színészeknek.

A színészek pedig felé fordultak, és mélyen meghajoltak előtte. Krausz Ferenc professzor, Nobel-díjas fizikus volt a Rózsavölgyi Szalon vendége – elfogadva a meghívásunkat.”

424922092_798002692364587_3060576537295866069_n-143309.jpg

Seress Zoltán, Krausz Ferenc, Szorcsik Kriszta és Kiss Mari a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadása után (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Az Otto Hahn Nobel-díjas kémikust játszó Seress Zoltán a taps végén felidézte az előadás első jelenetét, amelyben azt mondja: „Itt igen magas az egy négyzetméterre jutó Nobel-díjasok száma.” Majd hozzátette: „Ma este Magyarországon a Rózsavölgyi Szalonban alighanem a legmagasabb az egy négyzetméterre jutó Nobel-díjasok száma.”

A Szalon beszámolója szerint a közönség ezután hangos bravózásban tört ki, ám Krausz professzor szerényen csak ennyit reagált:

Ma este csakis az előadásnak jár a taps.

Baráti este volt, a tudomány és a művészet nagy összekapcsolódása – jegyzi meg a Rózsavölgyi Szalon, ahol előadás után még hosszan beszélgettek az alkotók Krausz Ferenccel a kutatásáról és a Nobel-díj átvételéről is, de szó esett a tudós és a művész felelősségéről és tisztességéről is. A magyar származású tudós mesélt arról is, mennyire tiszteli Lise Meitner személyét, kutatásait és eredményeit, és – mint elárulta – bele fogja írni egy, a Nobel-díja kapcsán készülő tudományos publikációjába is.

424768489_798002975697892_1672074479466461576_n-143309.jpg

Krausz Ferenc és Kiss Mari a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadása után (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

A Díj című előadásban Kiss Mari formálja meg Lise Meitnert, akivel Otto Hahn közösen jutott el az atommaghasadás felfedezéséig – a fizikus professzorasszony talált rá ugyanis elméleti magyarázatot. Barátok voltak, kutatótársak, a magánéletükben is összejártak, ám végül Lise Meitnernek zsidóként 1938-ban menekülnie kellett Berlinből – egészen Stockholmig – Otto Hahn pedig később egyetlen cikkében vagy interjújában sem tett róla említést, hogy az atommaghasadás felfedezése közös volt Lise Meitnerrel. A Nobel-díjat is Hahnnak ítélték oda ezért.

„Komoly sarokköve Hahn és Meitner beszélgetésének a női egyenjogúság kérdése is – jegyezte meg interjúnkban Herendi Gábor. – Meitner a főbejárat helyett egy hátsó ajtón mehetett be az intézet épületébe, ahol nem volt női mosdó, így a sarki kávézóét kellett igénybe vennie. Női tudósnak lenni ritkaságnak számított.” A rendező azt is elárulta, hogy Krausz Ferenc mellett még egy Nobel-díjas tudósunkat, Karikó Katalint is meghívták az előadásra, aki vélhetően áprilisban fogja megnézi. A professzorasszony, aki maga is nagy tisztelője Lise Meitnernek, az alábbi sorokat juttatta el a Rózsavölgyi Szalonnak:

„Madame Curie és Lise Meitner öntudatos, okos és határozott egyéniségek voltak, és most sincsenek könnyű helyzetben a kutatónők, de Lise Meitner korában sokkal nehezebb volt az életük.”

Karikó Katalin ajánló soraiban felidézte a 2022-es Solvay-díjának brüsszeli ünnepségét, amikor módja volt megnézi az első – történelmi-tudományos jelentőségű – Solvay-konferenciák résztvevőinek tablóképét. Kevés nő tűnt fel a tudósok között.

425311921_797230142441842_7405452219428235120_n-153748.jpg

Az első Solvay-konferencia résztvevőinek tablóképe (Lise Meitner jobbról a második az ülő sorban) (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

„Próbáltam elképzelni, mennyi nehézséggel kellett Madame Curienek és Lise Meitnernek megküzdenie, amikor ennyi férfi tudós vette őket körül – jegyezte meg Karikó Katalin.

Ismervén a tudományban aktív férfiakat, hát nem jellemző rájuk, hogy szerények és megértőek lennének.

Curie és Meitner öntudatos, okos és határozott egyéniségek voltak... Sok sikert kívánok az előadáshoz. Bizonyára minden nézőt magával ragad a történet, és elgondolkodnak majd azon, hogy mennyi mindent tehetnek azért, hogy a jelenben is tapasztalható igazságtalanságok, a nők háttérbe szorítása, mellőzése végleg megszűnjön."

424723277_798382605659929_5753473481320300217_n-143255.jpg

Seress Zoltán és Kiss Mari a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadásában (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

Otto Hahn a háború után a német tudomány újjáépítésén dolgozott, Lise Meitner pedig – meggyőződéses pacifistaként – az atomenergia békés felhasználására törekedett, és kiállt amellett, hogy a nőket a tudományban is egyenlő jogok illessék meg. A két tudós nevét nevét közösen őrzi Berlinben a Hahn-Meitner Intézet.

A Rózsavölgyi Szalon előadása legközelebb az alábbi időpontokban látható:

  • február 19. 19:30
  • február 26. 19:30
  • március 7. 19:30
  • március 8. 19:30
  • március 20. 19:30
  • március 21. 19:30
  • március 25. 19:30

További információ és jegyvásárlás ide kattintva! >>>

Fejléckép: Szorcsik Kriszta, Krausz Ferenc, Kiss Mari, Herendi Gábor és Seress Zoltán a Rózsavölgyi Szalon A Díj előadása után (forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Cyril Gely: „Azért nyúltam a múlthoz, hogy a jelen őrületéről beszéljek”

Kapcsolódó

Cyril Gely: „Azért nyúltam a múlthoz, hogy a jelen őrületéről beszéljek”

Történelem és fikció feszül egymásnak Cyril Gely francia drámaíró zárt ajtók mögötti lélektani párbajában, a Diplomáciában. A Rózsavölgyi Szalonban látható előadás szerzőjével magyarországi látogatása során beszélgettünk.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház hír

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Színház ajánló

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.
Színház hír

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Színház interjú

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.