Színház

Magyar Dráma Napja a Pesti Színházban

2013.09.18. 12:30
Ajánlom
Idén a Magyar Dráma Napja alkalmából Bródy Sándorra emlékezik a Vígszínház. Szeptember 22-én a Pesti Színházban a 150 éve született drámaíró A dada című művét mutatják be felolvasószínházi előadás keretében.

Az este fél8-kor kezdődő előadást Forgács Péter rendezte,közreműködik Zsigmond Emőke e.h., Borbiczki Ferenc, Hullan Zsuzsa, Varju Kálmán, Karácsonyi Zoltán, Rajhona Ádám, Venczel Vera, Dengyel Iván, Hegyi Barbara, Réti Adrienn, Lengyel Tamás, Járó Zsuzsa és Kocsó Gábor.

Délután 5 órától a színház fiatal diákokból álló íróműhelyének bemutatkozó felolvasása lesz látható. Az elmúlt évek vígszínházi jelentíró-pályázatainak nyertesei az íróműhelyben a rendszeres iskolai- és internetes zaklatások fájdalmasan aktuális témáját dolgozták fel közösen, saját élmények alapján. A produkcióban fellépnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves hallgatói.

A Vígszínház közleménye:

A magyar dráma iránti fogékonyságunkat és elkötelezettségünket jelzi, hogy a szeptemberi Magyar Dráma Napját évek óta az ünnep rangjához méltó helyen, a Pesti Színházban ünnepeljük. Ebből az alkalomból kevésbé ismert magyar darabokat mutatunk be - általában felolvasó-színházi formában. Így került színpadra az utóbbi években Galgóczi Erzsébet Egymásra nézve, Ottlik Géza A Valencia-rejtély című darabja.

A Magyar Dráma Napja egyben kulturális misszió is, hiszen magas irodalmi értéket képviselő, de elfeledett, keveset vagy soha nem játszott színdarabokat, drámai műveket fedezünk fel újra, és ismertetünk meg a közönséggel.

A Pesti Színházban rendezett Magyar Dráma Napjához kapcsolódva egy másik küldetést is teljesítünk: évek óta felkaroljuk és támogatjuk a fiatal, középiskolás és egyetemista diákok írói szárnypróbálgatásait. 2012-ben már második jelenetíró-pályázatunkat hirdettük meg diákok számára "Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim" címmel - az egy évvel korábbi "Kamaszba-zár(va)" pályázat sikerén felbuzdulva. A pályaműveket a színház vezetőiből, színészekből, rendezőkből, dramaturgokból álló zsűri bírálta el, majd a nyertes szövegeket Forgács Péter rendező állította színpadra a Színház- és Filmművészeti egyetem diákjaival.

A pályázatok iránti nagy érdeklődés és a rendhagyó előadások sikere arra ösztönöz minket, hogy a jövőben is folytassuk ezt a hagyományt, és később se engedjük el diákíróink kezét: színházunk dramaturgjai workshopokat szerveznek a fiataloknak, ahol a diákok megismerhetik a szövegelemzés- és írás módszereit, betekintést nyerhetnek a színház kulisszák mögötti működésébe, mindennapi gyakorlatába.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.