Március 17-24. között zajlott a 16. SZÍN-TÁR, azaz a Színművészeti Egyetemek Találkozója, amelyen a legjobb előadás díját a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem másodéves magiszteri színészosztályának produkciója, Joël Pommerat A két Korea újraegyesítése című darabja nyerte el – adta hírül az eseményt szervező Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház.
Az előadás lenyűgöző emberábrázolásával és magas művészi színvonalával méltán vívta ki a zsűri elismerését.
A színészek, Deli Szófia, Farkas Eszter, Hajas Krisztián, Molnár Gergely, Gagyi Júlia, Székely Krisztina, Szigyártó Johanna és Tar Erik egytől egyig lenyűgöző egyéni alakításokat nyújtottak, megmutatva saját egyedi karakterük erejét, miközben együtt, csapatként is tökéletes harmóniában működtek. Az előadás során mindannyian bebizonyították, hogy képesek mély emberi érzelmekkel, finom gesztusokkal és pontos karakterformálással elvarázsolni a közönséget. Az előadást Porogi Dorka rendezte.

CSEHOV.jelenetek, a kaposvári színészhallgatók előadása (Fotó/Forrás: Benkő Emese / Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház)
A produkció látványvilágát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem másodéves látványtervező szakos hallgatói – Angi Andrea, Bajkó Réka Katalin, Székely Hanna és Vajna Eszter – álmodták és valósították meg. A sound design ugyancsak a másodéves magiszteri színész szak hallgatóinak munkáját dicséri, akik Strausz Imre István vezetésével a hangok finom szövetével járultak hozzá a darab atmoszférájához.

A 2025-ös SZÍN-TÁR zsűrije: Galambos Attila, Tóth Kata és Kovács D. Dániel (Fotó/Forrás: Benkő Emese / Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház)
A fesztivál zsűrije az előadást nemcsak az egyéni teljesítményekért és az összművészeti élményért, hanem az alkotók közös kreatív munkájának harmóniájáért is elismerte, így a produkció méltán kapta meg a legjobb előadásnak járó MMA-díjat. A zsűrit Tóth Kata, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház dramaturgja és a fesztivál szakmai vezetője, Galambos Attila, a színház irodalmi vezetője, valamint az idén csatlakozó Kovács D. Dániel Junior Prima Díjas színházrendező, egyetemi oktató alkotta.
A 16. SZÍN-TÁR a versenyprogramon kívül is szép számmal tartogatott eseményt a fesztiválozó hallgatók és a fiatal tehetségek iránt érdeklődő nézőközönség számára. A színészhallgatók szakmai fejlődését két workshop segítette: Kozma Gábor Viktor színész, színésztréner, egyetemi adjunktus, A Vadász Esélye művészeti vezetője, valamint Tóth Kata színházpedagógus, dramaturg tartott foglalkozást. Emellett ingyenes off-programokat is tartottak a fesztiválon, például a kecskeméti színházban működő Nemzeti Dobogó Dráma- és Színházpedagógiai Műhely két előadását, a Semmi?-t és A szabadság illúzióját láthatták a nézők.
Az idei SZÍN-TÁR-on részt vettek
- a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Intézet (CSEHOV.jelenetek)
- az Újvidéki Művészeti Akadémia (Hamlet)
- a Színház- és Filmművészeti Egyetem (Parasztopera, Égi madár)
- a Pesti Magyar Színiakadémia (Szépek szépe)
- és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem (A két Korea újraegyesítése)
növendékei.
Fejléckép: A SZÍN-TÁR fődíjasa, A két Korea újraegyesítése, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatóinak előadása (fotó / forrás: Benkő Emese / Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház)