Színház

„Máshogy kezdtem imádkozni” - Interjú Gryllus Dorkával

2018.06.01. 14:50
Ajánlom
A Zsidó Művészeti Napokon mutatja be a Gólem Színház a nemrég elhunyt izraeli szerző, Anat Gov isteni komédiáját. A Jaj, Istenem! - Borgula András rendező szavaival élve - karakterdráma a reményről. A pszichológusnő szerepében Gryllus Dorka „mérkőzik meg” az Istent alakító Kálid Artúrral.

Miért szorul pszichoanalízisre az Örökkévaló Anat Gov darabjában?

Eleve csak a tizedik percben derül ki, hogy a titokzatos alak, aki nagyon furcsán viselkedik és művésznek mondja magát, valójában az Isten. Kiderül róla, hogy mindenféle problémái vannak önmagával, de hogy pontosan melyek azok, arra csak a terápia végén derül fény. Az autista gyerekét egyedül nevelő pszichológusnőről is nagyon személyes dolgok derülnek ki. A darab azzal foglalkozik, hogy az Úristen mit miért csinál bizonyos helyzetekben, mikor mit gondol és érez, minek mi az előzménye és a következménye. És persze az a kérdés is felmerül, hogy miért van szüksége Istennek az emberre, akit a saját képére teremtett, illetve az embernek Istenre.

Az általad játszott Ella alapállása talán az lehetne, miért éppen azt a sorsot kapta Istentől, hogy a gyermeke autista.

Ella nem pont így teszi fel a kérdést, de erről hosszasan és bonyolultan lehet filozofálni. Miért pont én lettem én, miért ez az én sorsom.

Én soha nem lettem úgy próbára téve, mint Ella az előadásban.

proba66-143415.jpg

Gryllus Dorka és Kálid Artúr (Fotó/Forrás: Kern Dóra / Gólem Színház)

A darabban nem véletlenül emlegetjük Jóbot, akit ugyancsak próbára tett az Isten.

Miben befolyásol, hogy vallásos, hívő emberként tekintsz Istenre?

Anat Gov a zsidó teológia, az Ószövetség alapján foglalkozik Istennel. Az én hitem kicsit más. Evangélikus vagyok, hiszek az Újszövetség Istenében. Furcsa volt azzal a gondolattal játszani, hogy mi lenne, ha Isten valóban egyszer csak ott állna a nappalim közepén. Talán kicsit máshogy is kezdtem imádkozni. Még viccelődtem is Artúrral, hogy este, amikor imádkozom, nehogy hozzá kezdjek el beszélni, mivel egész nap ketten voltunk a próbák alatt. Két ember ül egy szobában és beszélget. Minimál eszközökkel kell egy történetet elmesélni, ami nagyon izgalmas feladat.

Különleges témák, játszóhelyek, személyiségek találnak meg, legutóbb Anna Karenina Soós Attila rendezésében a Kugler Art Szalonban.

Euforikus élményt jelentett Attilával és a Trojka Színházi Társulással dolgozni. Nem is tudom, mikor vettem részt utoljára hasonló csapatmunkában. Elindult valami energia köztünk, magától jöttek az ötletek. Attól, hogy a Kuglert Art egy szobaszínház, kicsi a tér, szinte filmesen lehet játszani, ami nagyon izgalmas. A nézők is azt mondják, hogy olyan élmény így közelről nézni minket, mintha velük történne mindez.

Istenem_fotoGordonEszter-143413.jpg

Gryllus Dorka, Kálid Artúr - Jaj, Istenem! (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Gólem Színház)

Milyen a személyes viszonyod az Anna Karenina típusú női sorshoz?

Sokkal önállóbb lény vagyok, mint Anna, aki teljesen ki volt szolgáltatva a férjének. Az ő története számomra fikció, olyan helyzetbe kell beleélni magam, amiben szerencsére nem vagyok benne. Másrészt mindannyian megéljük az elhagyott, a szerető meg a kettő között vívódó fél szerelmi háromszögét. Amikor olyan ismerőseim nézik az előadást, akiknek ismerem az életét, érdekes hallani, hogy mik azok a pontok, amin felhördülnek vagy felkacagnak.

Nehezemre esett azt a részt próbálni, amikor közli Annával a férje, hogy elveszi tőle a gyereket.

Ez olyan helyzet, amin egy percig sem akarok gondolkodni.

Frida Kahlo szuverén, lázadó lényében jobban magadra ismersz, mint az érzelmeinek kiszolgáltatott Anna Kareninában?

Amikor Anna arról beszél, hogy más nőknek miért megy könnyen a szerelem, akár Fridára is érthetné, akit mással vert meg a Jóisten. Sokan feltették a kérdést, hogy milyen művész lett volna belőle, ha nem az a sorsa, ami. A sorsának a lenyomata lett a művészete. A Jaj, Istenem!-hez visszatérve, megkérdezhetnénk, vajon miért kellett, hogy Frida lebénuljon, sántítson, elüsse a villamos, ne tudjon gyereket szülni, tolószékben szenvedjen az élete végén. Frida szabadlelkű, öntörvényű volt, kevésbé érdekelte, ki mit gondolt róla vagy mit várt el tőle a társadalom. Azt hiszem, mindkét nőtípus megvan bennem. A szabadság, a függetlenség mellett a rendes polgári értékrend is. Mondok időnként dolgokat, amin mások meglepődnek.

Soha nem értettem, miért nem lehet azt mondani, amit az ember gondol.

Istenem_foto_Gordon Eszter-143414.jpg

Jaj, Istenem! (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Gólem Színház)

A szókimondásommal együtt azért nem vagyok akkora forradalmár, mint Frida Kahlo.

A #metoo mozgalom óta miben érzékeled azt, hogy más színezete van a női tematikának?

A #metoo pozitív hozadéka, hogy elkezdtek beszélni valamiről, amiről előtte hallgattak. És talán lesz olyan következménye is, hogy mielőtt egy vezető belenyúl a beosztott kislány szoknyája alá, elgondolkodik azon, hogy talán mégse kellene.

A pályádon volt olyan helyzet, amikor sérült a méltóságod?

Teljesen más esélyekkel indulsz nőként a nagyrészt férfiak által irányított világban. A pályám elején már érzékeltem, hogy a színházat mennyire a férfiak uralják. Jelenleg is csak három női színházigazgató van (Eszenyi Enikő, Kováts Adél és Ráckevei Anna, aki már csak július 1-ig vezeti a debreceni színházat – a szerk.), a rendezők maximum tizenöt százaléka nő.

Istenem2_foto_Gordon Eszter-143414.jpg

Kálid Artúr, Gryllus Dorka - Jaj, Istenem! (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Gólem Színház)

Van olyan területe a szakmának, ahol el tudnád képzelni magad döntéshozó helyzetben?

Tíz év után kicsit visszacsöppentem a magyar színházi életbe. A külföldi munkákat, a filmezést semmiképpen nem akarnám elereszteni, de sok minden más is érdekel. Egyelőre megbeszélések, ötletelések szintjén tartok. Figyelem, hogy hol és kivel tudok jól kooperálni.

A társulathoz szerződés nem merült fel benned?

Nem bombáznak a színházigazgatók jobbnál jobb ajánlatokkal. De jelen pillanatban szeretek szabad lenni, szeretem ezt a szabad életet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Idén nyáron újra életre kel a színház a hegyek között – vár a Visegrádi Nyári Színház!

Július 27. és augusztus 31. között ismét megnyitja kapuit a Visegrádi Nyári Színház, amely idén is rengeteg izgalmas programmal, színházi előadásokkal, előadói estekkel és gyerekprogramokkal várja a közönséget.
Színház hír

Shrek, krimikomédia, kortárs ősbemutató – évadot hirdetett a József Attila Színház

Öt nagyszabású bemutatóval és izgalmas tervekkel készül a József Attila Színház a 2025/2026-os évadban. Különleges helyet kap az évadban a József Attila drámapályázat egyik díjazott műve, a Nem én kiáltok, amely fiatal alkotók közreműködésével, a színház tehetséggondozó küldetésének jegyében születik meg.
Színház ajánló

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!