Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár felidézte, hogy a minisztérium az elmúlt hónapokban több fordulóból álló szakmai tárgyalásokat folytatott a megállapodásokról a társfenntartó városvezetőkkel, a színházak vezetőivel és a szakmai szervezetekkel. „Köszönhetően a hosszas és alapos egyeztetéseknek,
a megállapodások a teljesítménymutatók mellett olyan egyedi elemeket is tartalmaznak majd, amelyek többek között reflektálnak majd egy-egy település vagy színház adottságaira
– írja a közlemény.
Hozzátették, hogy a kulturális kormányzat az eddigi támogatási összegeken felül további 15 százalékos többletforrást is biztosít, amelyekhez az intézmények a teljesítményelvek alapján juthatnak majd hozzá. „Az európai kulturális finanszírozásban egyedülálló konstrukció biztos és hatékony működési kereteket, valamint magas szakmai minőséget garantál a közös fenntartásban működő vidéki és a fővárosi színházaknak” – hangsúlyozták.
A tájékoztatás szerint a közös működtetésű színházakhoz hasonlóan a Budapesti Fesztiválzenekar is magasabb kormányzati támogatást kap idéntől, mint az elmúlt években kiutalt évi 2 milliárd forintos támogatás.
A fővárosnak és a minisztériumnak március 31-ig kellett megegyeznie a közös finanszírozású kulturális intézményekkel kapcsolatban, miután lejárt a 2020-ban, öt évre megkötött megállapodás. A Budapesti Fesztiválzenekar évadbejelentő sajtótájékoztatóján aggodalmát fejezte ki, hogy 700 millió forinttal kevesebb támogatásról kaptak előzetes tájékoztatást, mint a 2020-ban odaítélt támogatás reálértéke, ám azt mondták, bíznak benne, hogy sikerül megállapodni.
A közös finanszírozás kérdése a fővárosi teátrumok közül a Vígszínházat, a Madách Színházat, a Kolibri Színházat, a József Attila Színházat, a Budapest Bábszínházat, a Margitszigeti Színházat és az Újszínházat érinti.
Fejléckép: A Vígszínház nézőtere (fotó/forrás: Rátonyi Gábor / Vígszínház)