Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A negyvenes-ötvenes generáció jól emlékszik a Meghökkentő mesékre, Roald Dahl sok-sok kiadást megért novellagyűjteményére, majd persze a belőle készült tévészériára. Csipetnyi (na jó, néha annál több) borzongás, morbid humor, váratlan csattanó – az alapanyagok szűkített listája így összegezhető. Persze nem kell feltétlenül Angliáig menni ezért a stílusért, hiszen itt van nekünk Örkény István meg műfaji szabadalma, az egyperces novella. Amikor 2021-ben megjelent Rényi Ádám novelláskötete, az Osztálytalálkozó és más mesék inkább felnőtteknek, majd szűk egy év múlva A bezzeggyerek és más felnőttmesék, sokan gondolták azt, hogy
végre a kortárs magyar valóságra szabva szólal meg a nagyon is ismerős, kedvünkre való hang.
A jó novella, a kroki, a tárca színpad után kiált – gondoljunk arra, hogy a mesterséget maga Csehov is publicistaként és novellistaként tanulta meg. Valóban csupán idő kérdése volt, ki és milyen formában csap le a tágas és változatos Rényi-szöveguniverzum jól formált darabjaira, hogy tesztelje őket a színház eszköztárán keresztül. A szerző végül Enyedi Éva dramaturggal közösen válogatta és gyúrta színpadra két kötetének tizenhat választott szövegét A hosszú élet titka címmel. A 6szín produkciója tavaszi bemutatója óta teltházas, és ezen nem kell csodálkozni:
Rényi Ádám jól ismeri a velünk élő kisemberek hangját, és ami a színpadon ennél fontosabb, képes is elmondatni velük a problémáikat.
A sok helyszín, a rengeteg karakter, a nyúlfarknyinál alig hosszabb történetek komoly kihívást jelentenek az alkotónak, de Lengyel Andor rendező és Márkos Albert csellista mellett a remekül összeválogatott színészcsapat is mindent megtesz a siker érdekében. Inspiráló találkozások tanúi lehetünk a fiatal és érett színészgeneráció jelentékeny tagjai között: Balla Eszter és Mohai Tamás, Ecsedi Erzsébet és Márton András ugyanolyan folyékonyan beszéli a Rényi-féle abszurdot. Azért is öröm őket így, együtt látni, mert a gyakran színészi sztereotípiákban gondolkodó magyar színház új arcát mutatják meg a remek páros jelenetek. Budapest közönsége pedig végre rácsodálkozhat az évtizedek óta Zalaegerszegen élő és dolgozó, kiváló színművészre, Ecsedi Erzsébetre – figyeljék csak a dívát, a házmestert, az anyát és a többi, érzékenyen megértett karaktert.
Ennyiből is sejthető, hogy nem egyetlen, összefüggő történetet néz végig a közönség ebben a bő két órában, hanem etűdöket, jeleneteket, epizódokat. Van köztük a földöntúlival kacérkodó eset, máskor nagyon is a hétköznapok világába ragadunk. Munkahelyi komédiák és magánéleti tragédiák, kis válságok és nagy meglepetések váltogatják egymást, a néző meg csak kapkodja a fejét: máris vége? De hát még csak most kezdtünk belejönni...
Az előadás tulajdonképpen látlelet: arról a korról és arról a Magyarországról, amiben élnünk adatott. Egy dolog biztos:
nem a tükör ferde, hanem a képünk.
Másképp: igen, persze, magunkon nevetünk, de valljuk be bátran, hogy egy, a mostanihoz hasonlóan nehéz időszakban ez végtelenül jól tud esni.
A hosszú élet titka július 23-án látható a Városmajori Szabadtéri Színpadon. További részletek ezen a linken.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Jelenet A hosszú élet titka című előadásból (Fotó: Szkárossy Zsuzsa)