Színház

Megszakadhatnak a doktori védési procedúrák Karsai György elbocsátása miatt

2022.08.30. 13:15
Ajánlom
Augusztus 26-án Rátóti Zoltán, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora azonnali hatállyal és indoklás nélkül menesztette Karsai Györgyöt, a Doktori Iskola vezetőjét. A döntés ellen sorra szólaltak fel a színházi élet szereplői, végül a 444 megkeresésére maga Karsai is elmondta a véleményét az ügyről.

A portál kérdésére Karsai elmondta, számított rá, hogy bármikor kirúghatják, azonban amikor meghívást kapott a rektori találkozóra, nem gondolta, hogy ezért hívják be. Rátóti Zoltánnal ugyan nem indult zökkenőmentesen a viszonya, ugyanis a Doktori Iskola vezetőjeként már a beiktatás előtti szenátusi ülésen elmondta, hogy úgy véli, Rátóti alkalmatlan a rektori pozícióra, azonban azóta nem volt vele személyes kapcsolata.

Karsai irányítása alatt a vezetőség részéről sok támadás érte a Doktori Iskolát, azonban végezhették a munkát.

Távozásával több dolog megkérdőjeleződik, többek között az is, hogy mi lesz a doktori védési procedúrákkal, melyek folyamatában a szakember bizottsági elnökként, opponensként és témavezetőként is részt vesz.

A beszélgetésben szó esik egy másik felmondásról, Jákfalvi Magdolna távozásáról is. Az esetet Karsai György „teljesen nonszensz”-nek nevezte, mondván, Balázs Géza tudományszaki inkompetenciája egészen nyilvánvaló.

Eközben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége is állást foglalt a felmondás kapcsán. Az intézmény elfogadhatatlannak tartja Rátóti Zoltán döntését, emlékeztetve az SZFE vezetőségét, hogy Karsai György több mint negyedszázadon át az egyetem szellemi arculatát meghatározó oktató volt.

Hangsúlyozzák továbbá, hogy menesztésével Karsai a professor emeritusi kinevezéstől is elesik, amely nyugdíjba vonulása után illette volna meg.

„Karsai György eltávolításának ténye és megalázó körülményei a magyarországi egyetemi, tudományos és művészeti közösség szakmai normáinak súlyos megsértését jelentik”

– írja az Akadémia, nyílt levelüket pedig kilenc elnökségi tag – Maurer Dóra, Ferencz Győző, Haász István, Hegedűs D. Géza, Imre Flóra, Tihanyi László, Winkler Barnabás, Csomay Zsófia és Klimó Károly – írta alá.

A Doktori Iskola volt és jelenlegi hallgatói a nyílt levelük után immár petícióban is tiltakoznak Karsai György kirúgása ellen.

„Ezzel a döntésével az egyetem vezetése a Doktori Iskola működését bizonytalanítja el.

A hallgatók veszélyeztetve látják tanulmányaik folytatását, megkezdett kutatásaik lezárását”

– indokolták a petíció elindítását a doktoranduszok, aggodalmukat fejezve ki a Doktori Iskola szakmai integritásának megbomlása miatt.

„Tiltakozunk az eljárás ellen, amely az SZFE elméleti képzésének egyik legnagyobb tanáregyéniségét méltatlan helyzetbe hozza, miközben egész életművéből az következne, hogy iskolateremtő munkájának folytonosságát professor emeritus cím adományozásával biztosítsák.”

Az aláírók emellett tiltakoznak a szakmai értékeket, a kultúra és a tudományosság érdekében kifejtett több évtizedes tevékenységet figyelmen kívül hagyó szemlélet ellen, és szolidaritásukat fejezik ki minden, a magyar kultúra és tudomány jövőjéért tevékenykedő, az universitas szellemiségét képviselő szakemberrel.

A petíció az alábbi oldalon érhető el.

Fejléckép: Karsai György (forrás: Színház- és Filmművészeti Egyetem)

Azonnali hatállyal menesztették Karsai Györgyöt, művészek és intézmények szólaltak fel a döntés ellen

Kapcsolódó

Azonnali hatállyal menesztették Karsai Györgyöt, művészek és intézmények szólaltak fel a döntés ellen

Rátóti Zoltán augusztus 26-án délelőtt felmentette tisztségéből Karsai Györgyöt, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájának vezetőjét – tudta meg a Népszava. A döntés ellen többen felszólaltak, köztük a Színházi Kritikusok Céhe és a Doktori Iskola hallgatói is.

M. Tóth Géza egykori rektort is kizárták az SZFE Doktori Tanácsából

M. Tóth Géza egykori rektort is kizárták az SZFE Doktori Tanácsából

Karsai György kizárása után a Népszava birtokába jutott egy levél, amelyben az SZFE oktatói tiltakoznak az elbocsátások, többek között M. Tóth Gáza és Balázs Gábor Doktori Tanácsból történő kizárása ellen.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.