A portál kérdésére Karsai elmondta, számított rá, hogy bármikor kirúghatják, azonban amikor meghívást kapott a rektori találkozóra, nem gondolta, hogy ezért hívják be. Rátóti Zoltánnal ugyan nem indult zökkenőmentesen a viszonya, ugyanis a Doktori Iskola vezetőjeként már a beiktatás előtti szenátusi ülésen elmondta, hogy úgy véli, Rátóti alkalmatlan a rektori pozícióra, azonban azóta nem volt vele személyes kapcsolata.
Karsai irányítása alatt a vezetőség részéről sok támadás érte a Doktori Iskolát, azonban végezhették a munkát.
Távozásával több dolog megkérdőjeleződik, többek között az is, hogy mi lesz a doktori védési procedúrákkal, melyek folyamatában a szakember bizottsági elnökként, opponensként és témavezetőként is részt vesz.
A beszélgetésben szó esik egy másik felmondásról, Jákfalvi Magdolna távozásáról is. Az esetet Karsai György „teljesen nonszensz”-nek nevezte, mondván, Balázs Géza tudományszaki inkompetenciája egészen nyilvánvaló.
Eközben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége is állást foglalt a felmondás kapcsán. Az intézmény elfogadhatatlannak tartja Rátóti Zoltán döntését, emlékeztetve az SZFE vezetőségét, hogy Karsai György több mint negyedszázadon át az egyetem szellemi arculatát meghatározó oktató volt.
Hangsúlyozzák továbbá, hogy menesztésével Karsai a professor emeritusi kinevezéstől is elesik, amely nyugdíjba vonulása után illette volna meg.
„Karsai György eltávolításának ténye és megalázó körülményei a magyarországi egyetemi, tudományos és művészeti közösség szakmai normáinak súlyos megsértését jelentik”
– írja az Akadémia, nyílt levelüket pedig kilenc elnökségi tag – Maurer Dóra, Ferencz Győző, Haász István, Hegedűs D. Géza, Imre Flóra, Tihanyi László, Winkler Barnabás, Csomay Zsófia és Klimó Károly – írta alá.
A Doktori Iskola volt és jelenlegi hallgatói a nyílt levelük után immár petícióban is tiltakoznak Karsai György kirúgása ellen.
„Ezzel a döntésével az egyetem vezetése a Doktori Iskola működését bizonytalanítja el.
A hallgatók veszélyeztetve látják tanulmányaik folytatását, megkezdett kutatásaik lezárását”
– indokolták a petíció elindítását a doktoranduszok, aggodalmukat fejezve ki a Doktori Iskola szakmai integritásának megbomlása miatt.
„Tiltakozunk az eljárás ellen, amely az SZFE elméleti képzésének egyik legnagyobb tanáregyéniségét méltatlan helyzetbe hozza, miközben egész életművéből az következne, hogy iskolateremtő munkájának folytonosságát professor emeritus cím adományozásával biztosítsák.”
Az aláírók emellett tiltakoznak a szakmai értékeket, a kultúra és a tudományosság érdekében kifejtett több évtizedes tevékenységet figyelmen kívül hagyó szemlélet ellen, és szolidaritásukat fejezik ki minden, a magyar kultúra és tudomány jövőjéért tevékenykedő, az universitas szellemiségét képviselő szakemberrel.
A petíció az alábbi oldalon érhető el.
Fejléckép: Karsai György (forrás: Színház- és Filmművészeti Egyetem)