A Színház című színházművészeti szakfolyóiratot azzal a céllal alapították, hogy a színházi szcénának is legyen olyan szakmai kiadványa, amely figyelemmel kíséri a magyar és a külföldi színházi eseményeket kritikai, elméleti és történeti írásokon keresztül. Az első lapszám 1968 novemberében jelent meg Boldizsár Iván főszerkesztésében. A tényleges irányítás és szerkesztés Csabainé Török Mária feladata volt, aki 1989-ben a főszerkesztői feladatkört is átvette. 1990 januárjától 2015 júliusában bekövetkezett haláláig Koltai Tamás látta el ezt a funkciót, őt követte Tompa Andrea (2015. augusztus–2020. szeptember 1.), akinek távozása után a laphoz csatlakozott szerkesztők úgy döntöttek, főszerkesztő nélkül, kollektív szerkesztőségi felállásban viszik tovább a lapot. A négy szerkesztő: Boros Kinga, Herczog Noémi, Králl Csaba, Rádai Andrea.
54 évnyi folyamatos megjelenés után a szerkesztőség kezdeményezésére és a Színház Alapítvány kuratóriumának jóváhagyásával bejelentették, a 2022. decemberi számmal megszűnik a nyomtatott kiadás. A 2022. novemberi számban – és online formában – közzétett szerkesztői üzenetben így fogalmaznak:
„…a megszűnés nekünk is fáj, és nem jószántunkból, inkább hideg logikából döntöttünk így.”
Mint írják, a rohamosan változó, átalakuló médiatérben és a „hosszú távú finanszírozhatóság permanens bizonytalansága” közepette a papíralapú Színház kiadása fenntarthatatlan, és ennek oka továbbá az olvasási szokások megváltozása, a krónikus szerzőhiány, a szerkesztői túlterheltség is, nem beszélve a környezetbarát szempontokról.
„Ám annak még a látszatát is kerülni szeretnénk, hogy áldozatok lennénk. Nem vagyunk sem a magunk, sem mások áldozatai, még ha jól tudjuk is, hogy a NER-ben minden szinten szinte mindent megtesznek azért, hogy ne virágozzék minden virág.
Mi inkább azt látjuk, (…) hogy a hagyományos lapkészítésnek (…) mára lényegében befellegzett, vége.”
A szerkesztőség ezután az online felületre fókuszál: 2023 tavaszára új, korszerű, felhasználóbarát, vizuálisan és szerkezetében is 21. századi honlappal szeretnének előrukkolni.
A tervek szerint egyrészt bővül a korábbi netes kínálat (kritikák, háttéranyagok, drámák, podcastok, interjúk stb.), másrészt tematikus dossziékba rendezve helyt adnak komplexebb, elemzőbb, rétegzettebb cikkösszeállításoknak, tematikus fókuszoknak.
A fejléckép forrás: szinhaz.net