A jelenlegi gazdasági helyzet, valamint a szomszédban zajló események a terézvárosi teátrumban is éreztetik hatásukat, a megnövekedett költségek pedig súlyos terhet rónak az intézményre.
„Már most látható, hogy sokkal többet és hatékonyabban kell dolgozni azon, hogy az a 266 néző, akiket estéről estére fogadni tudunk, eljöjjön hozzánk” – mondta Földvári Péter, a színház vezetője, aki sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy két új előadást későbbre kellett halasztaniuk. Decemberben mutattak volna be egy négyszereplős, zenés darabot, az évad második felében pedig egy ötszereplős drámát, azonban ezekről a produkciókról egyelőre le kellett mondaniuk.
Sikerként könyvelték el ugyanakkor, hogy az alapvetően befogadóhelyként működő színház az idei évben nem veszített bérlőt, így azokkal a társulatokkal, akiknek produkcióira az előző szezonban jegyet váltottak, a következő időszakban is találkozhat a közönség.
A 6SZÍN-ben dolgozó csapatok vallják, hogy az embereket érő negatív hatásokat át kell fordítani a színház nyelvére, és olyan előadásokat kell létrehozni, melyek ugyan reflektálnak a mára és elgondolkodtatnak, mégis kiszakítják egy pillanatra a valóságból a művészeket és nézőket.
„Legyen ez egy mentsvár mindenkinek” – mondta Földvári Péter az új bemutatók ismertetése előtt.
A 6SZÍN első saját előadásának premierjére, A hosszú élet titkára január végén kerül sor, amely Rényi Ádám Osztálytalálkozó és Bezzeggyerek című kötetei alapján állt össze, és 18 történeten keresztül mesél a magyarországi mindennapokról. Lengyel Andor rendező Enyedi Éva dramaturggal közösen fűzte egybe a különálló egységeket, melyek négy színész tolmácsolásában kerülnek színre. Márton András, Balla Eszter, Ecsedi Erzsébet és Mohai Tamás számára az előadás színészileg is nagy kihívás, hiszen amellett, hogy szinte folyamatosan színpadon lesznek, egyenként körülbelül tíz figura bőrébe bújnak majd az este során.
Tavasszal ősbemutatóként mutatja be a színház egy kortárs francia szerző, Benoit SolesTuring című darabját, melyet Horváth Patrícia fordított és rendez. A rendező férjével, Nyári Zoltánnal főleg francia területen bemutatott darabok után kutat, és igyekszik prezentálni a magyar közönségnek. Soles darabja a számítógép feltalálójának történetét mutatja be egy kétszereplős drámán keresztül, melynek szerepeit a 6SZÍN-ben Simon Kornél és Száraz Dénes játssza.
Az évad utolsó saját bemutatója Janikovszky Éva naplójából készül, és a darabon keresztül egy felnövéstörténetet láthat a néző.
Bíró Bence átdolgozását Keresztes Tamás rendezi, Janikovszky Évát pedig Sodró Eliza alakítja majd.
A napló a 14 éves Éva gondolataival indul, az írónő közel 4 évig, 1944-ig jegyezte le gondolatait és életének fontosabb eseményeit. A közben dúló háború – bár különleges hangulatot ad a humort és iróniát sem nélkülöző helyzeteknek – csak egyfajta mellékszálként jelenik meg a lány életében. „A családja óvóhelyként működik számára” – mondta Bíró Bence, hozzátéve, hogy Janikovszky naplójából a mára vonatkoztatható túlélési stratégiákat olvashatunk ki.
Vendégbemutatókból sem lesz hiány, már szeptember 30-án új előadást láthat a közönség. A Zichy Színműhely Gazsó L. FerencAdd továbbcímű darabját hozza a 6SZÍN-be, Léner András rendezésében. Gazsó drámájának érdekességét az adja, hogy a szerző a Fortepan egy-egy fotóját kiválasztva írta meg történeteit, a színpadi változatban pedig a kortárs tánc, az intermédia és a próza fonódik összművészeti alkotássá. „Érdekes látni, hogy az emberi sorsokat hogyan befolyásolja a történelem és a politika” – fűzte hozzá Léner András.
Az alkotók úgy vélik, a darab egyszersmind párbeszédre is sarkall, és segít kimondani azokat dolgokat, amelyek generációkról generációkra öröklődtek. A produkció résztvevői vallják:
„Mi elmondjuk, hogy mi lett volna, ha...”
Október 14-én a Bánfaly Stúdió előadása érkezik a 6SZÍN-be, a Bébi, bumm! az írónő, Fejős Éva saját anyává válásáról szól, Gubik Ági tolmácsolásában. Két nappal később az Orlai Produkció legújabb produkciója, a Jaj, Nagyi! költözik a színház falai közé. Az eredetileg a Benczúr Kertben bemutatott dráma a generációk közti különbségeket tematizálja egy nagymama és az unokája értékrendjét és életszemléletét ütköztetve.
Október 26-án a tavaly nagy sikerrel bemutatkozó Exit Generáció is visszatér, legújabb előadásokat, a Homburg hercegét Farkas Ádám viszi színre, Porogi Ádám, Terhes Sándor és Bíró Panna Dominika főszereplésével. Az évet az Összpróba és a Kultkikötő közös projektje, a Férfi és Nő munkacímmel készülő dráma zárja, melyet Rusznyák Gábor rendez.
A 6SZÍN őszi előadásairól bővebb információ a színház oldalán olvasható.
Fejléckép: A 6SZÍN évadnyitója (fotó: Vass Antónia)