A Fidelio 2017-ben indította el a Kult50 – A kultúra 50 arca elnevezésű kiadványát, amely mindig az előző év kiemelkedő művészi, kulturális teljesítményei alapján mutatta be azt az ötven kulturális szereplőt, akire érdemes odafigyelni. 2018-ban bővültek a kategóriák, ekkor került be az „Ügy” elnevezésű elismerés is, amellyel azokat díjazták, akik sokat tesznek azért, hogy a kultúra mindenkinek elérhető legyen, akik tehetségeket kutatnak fel és mentorálnak, művészeti eseményeket hoznak létre. A kategória védnöke Miklósa Erika Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes volt.
A koronavírus-járvány alapjaiban forgatta fel a világot, és hatással volt életünk minden területére. A kulturális szektor – mások mellett – komoly veszteségeket szenvedett, s ennek a Kult50 elnevezésű kezdeményezés is áldozatául esett, hiszen elmaradtak azok a produkciók, amelyekben a művészek megmutathatták volna tudásukat és tehetségüket. A járvány ugyanakkor az is megmutatta, hogy művészet nélkül nem lehet teljes az életünk.
Hangot adni az „ügyeknek”
Az idén 20 éves Fidelio továbbra is elkötelezett amellett, hogy minden, rendelkezésére álló módon támogassa azokat az előadásokat, amelyek fontos, kibeszéletlen, elhallgatott társadalmi ügyekről, problémákról szólnak, hogy a művészet eszközeinek segítségével elinduljon a gyógyulási folyamat.
Éppen ezért 2022 őszén a Fidelio feléleszti az „Ügy” kategóriát, amelybe minden évben két produkciót választ be.
Idén két független előadásra esett a választásunk. Az egyik a Manna Produkció Minden negyedik című előadása, ami a perinatális gyászról, a gyermekvállalás veszteségtörténeteit átszövő súlyos tabukról beszél. A másik a Delta Produkció Darázs című előadása, ami a fájóan aktuális bullying témakörét járja körül.
A Fidelio ezeket a produkciókat egy éven keresztül médiapartnerként támogatja abban, hogy minél szélesebb körben ismertek legyenek, és segíti a befogadó művészeti intézmények a produkciókra szóló jegyeladásait. Törekvéseinkhez – nagy örömünkre – csatlakozott az Esterházy Magyarország Alapítvány, amellyel hosszú távú együttműködés keretében kívánjuk támogatni a fontos társadalmi ügyekről, kérdésekről szóló jelenségek bemutatását a művészet és a kultúra eszközeivel.
Minden negyedik
Művi abortusz, spontán vetélés, sürgősségi császármetszés, félidei megszakítás fejlődési rendellenességre hivatkozva. A perinatális veszteség hiába gyakori, társadalmi szinten képtelenek vagyunk kezelni. Csábi Anna rendezésében színpadra lép Fullajtár Andrea, Földes Eszter, Tordai Teri, Gáspár Anna, Szegvári Júlia, Sebők Maja és Csábi Anna.
- október 13. 19:00, MU Színház
További információ ide kattintva.
Darázs
Egy fordulatokkal teli, lebilincselő történet, amelyben újra és újra feladni kényszerülünk előítéleteinket, míg végül bekúszik bőrünk alá a lényegi mondanivaló, a bullying, azaz az iskolai zaklatás. Kiss-Végh Emőkével és Sodró Elizával a főszerepben, Ördög Tamás rendezésében.
- szeptember 30., október 1., 13. 19:00, Kristály Színtér
További információ ide kattintva.
Bízunk benne, hogy kiállásunkkal segíthetjük a társadalmi traumák feldolgozását és a felelősségvállalás ügyét.
Mert a művészet gyógyír a léleknek, közösséget teremt, és képes katalizátorként hangot adni az egyén és a közösség mindennapjainak.
Hiszünk abban, hogy akinek fontos egy élhetőbb, jobb világ létrejötte, annak tenni is kell érte. S mi igyekszünk minden lehetséges eszközzel segíteni a társadalmi problémákra érzékeny alkotókat és előadásokat.