Alföldi Róbert, Esterházy Péter, Mohácsi János, Schilling Árpád, Orlai Tibor - csak néhány név, akik szolidaritásukról - és hallgatásukról - biztosították a Színházi Kritikusok Céhét, amelynek négy tagja (köztük a Céh elnöke) azután tett közzé petíciót, hogy a POSzT tulajdonosai (Pécs városa, a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság) nem fogadták el a fesztivál zsűrijébe a szervezet által jelölt kritikust, Csáki Juditot. "Szolidaritásunkat a hallgatásra felszólított kollégával hallgatással fejezzük ki: azzal, hogy bojkottáljuk a POSZT-ot, az általunk szerkesztett lapokban, blogokban, azokon a felületeken, ahol rendszeres szerzők vagyunk, nem közlünk színikritikát a POSZT programjáról" - olvasható a bojkottot kezdeményező négy kritikus (Herczog Noémi, Jászay Tamás, Koltai Tamás és Tompa Andrea) közleményében.
A versenyprogram zsűrijének kijelöléséről a két szakmai tulajdonos, a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság közös megegyezéssel dönt. A Magyar Színházi Társaság gyakorlata - ahogy az a 7óra7 által közzétett levélből is kiolvasható -, hogy a versenyprogram megszületése után az egyes szakmai szervezeteket kéri fel a zsűritagok delegálására. Így történt ez ebben az évben is, azonban míg a korábbi években a Színházi Kritikusok Céhe által delegált kritikus bejutott a zsűribe, idén nem a Céh által jelölt kritikust választotta meg a két szakmai tulajdonos. (Annak ellenére, hogy a most elutasított Csáki Judit neve már tavaly is felmerült: akkor elfogadták a jelölését, ám a kritikus családi okok miatt nem tudta vállalni a zsűrizés feladatát.)
"Az idén (...) a Teátrumi Társaság egy másik kritikust javasolt - aki egyébként tudomásunk szerint szintén a Kritikus Céh tagja" - olvasható a Magyar Színházi Társaság levelében. A Kritikus Céh azonban nem fogadta el ezt a magyarázatot, és április 9-én bejelentette, hogy kilép a Magyar Színházi Társaságból. Mint az döntésük indoklásában olvasható, elfogadhatatlannak tartják, hogy a Magyar Színházi Társaság a kritikuscéh delegáltja mellett nem állt ki, valamint a céh vezetőségének megkérdezése nélkül beleegyezett más kritikus meghívásába.
A 7óra7 megkeresésére Csáki Judit elmondta: "Itt most az egyik oldal akarja diktálni az »árokbetemetést« is; ugyanaz, amelyik »területfoglal«, és felszántja a magyar színházi mezőnyt, a függetleneket kiváltképp; ugyanaz, amelyik kitüntetéseket, egyetemi stallumokat, doktori címeket adományoz magának; ugyanaz, amelyik a kuratóriumokban ül, és dönt pénzről, életről, halálról; ugyanaz, amelyik kirugdos mindenkit mindenhonnan, aki nem áll be a vazallusok sorába" - fejtette ki a kritikus. Arra a kérdésre, mi a véleménye a POSzT teljes újságírói bojkottjáról, Csáki Judit megjegyezte, erős és fontos dolognak tartja. "A szolidaritás, ami most fölütötte a fejét, már nagyon ráfért erre az én szakmámra. Hozzáteszem, nem a személyem mellett, hanem a saját, kollektív önbecsülésünkért."
Lapunk megkereste az ügyben érintett Magyar Teátrumi Társaságot, amely úgy fogalmazott, hogy a POSzT működésének minden eleméért a tulajdonosok vállalják a felelősséget. "A tulajdonosok megállapodása alapján a zsűrit a két szakmai tulajdonos kéri fel. Az elmúlt években és idén is ezt egyetértésben, közösen tették meg, akárcsak a válogatók személyének kiválasztását" - olvasható a Társaság lapunkhoz eljuttatott levelében. Mint írják, a zsűri tagjaira sok-sok ajánlás érkezik, ezek azonban ajánlások, nem delegálások. "Senkinek, egyetlen szervezetnek sincs és nem is volt delegálási joga. Az ajánlott személyek közül a két szakmai szervezet közösen dönt. Általában hétfős zsűrit kérünk fel, amelynek tagjaiban bízunk, szakértelmüket elismerjük. A felkérés előtt sok szempontot mérlegelünk: a zsűritag nem lehet érintett egyik előadásban sem, a közelmúlt zsűrijeinek nem volt tagja, a zsűritagok reprezentálják a különböző színházi szakterületeket stb. És nem utolsósorban: vállalja a felkérést" - emeli ki a levél a főbb szempontokat, amelynek Csáki Judit is megfelelt.
"Az ajánlottak közül - a fenti szempontok miatt, értelemszerűen - sokan kimaradnak a zsűriből. Ez azonban nem kizárás, elhallgattatás, cenzúra, ahogy némelyek állítják, hanem felelős tulajdonosi döntés. Akik felelnek a POSzT gazdasági, jogi, szakmai működéséért, azok döntenek a zsűriről is. Ilyen egyszerű ez" - jegyzi meg a szervezet.
Arra a kérdésre, hogyan ítélik meg a fesztivált és mely elemeken változtatnának, a Társaság elmondta: "A Magyar Teátrumi Társaság sok javítanivalót talál a POSZT működésében. Ahogy a többi tulajdonos is, talán nem tévedünk, ha azt állítjuk, minden szakmai szervezet is. Éppen ezért egyébként jelenleg, a POSZT Kft. megbízásából készül egy, a POSZT fejlesztési lehetőségeit feltáró, összegző tanulmány. Nagyon bízunk abban, hogy ez a dolgozat és a szakmai szervezetek valamint Pécs városának konstruktív együttműködése javíthat majd a POSZT működésén" - jegyezi meg a levél.
A zsűri tagjainak névsorát május elején hozza nyilvánosságra a POSzT vezetése.