Színház

Mi köti össze a részekre szakadt díszelőadást a kortárs kabaréval?

2023.10.25. 10:40
Ajánlom
A Kultúrbrigád két formabontó és tabudöntögető előadása még háromszor lesz látható idén az Átrium színpadán. Ahogy a nézők az elmúlt tíz évben már megszokhatták, a színház határait feszegető, olykor vitára provokáló, közhelyek helyett alapvető kérdéseket boncolgató produkciókat láthatnak a Margit körúti színpadon, úgy Urbán András Mefisztója és A trianoni csata is szoros összhangban van a Kultúrbrigád repertoárjával.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Egyik sem ismer tabut a közönség mindennapjait meghatározó témákkal kapcsolatban, mind a két darab szókimondó, egyenes. Ám a valós konfliktusok mellett a szó legszorosabb értelmében vett ízig-vérig szórakoztató színházat láthatnak a nézők, ahol a színészek saját magukból is építkeznek, és saját improvizációikat építik bele az előadásba.

A vajdasági magyar rendező a határon túli magyar színházművészet egyik legkülönlegesebb alkotója, az általa 2023-ig vezetett szabadkai társulat, a Kosztolányi Dezső Színház a régió egyik legizgalmasabb színházi nyelvét fejlesztette ki. Budapesten a Mefisztó volt Urbán András első önálló nagyszínpadi bemutatója, amely szokatlan, egyedi megoldással nyúl a műhöz.

Mefiszto2_LakatosPeter-102637.jpg

A Mefisztó című előadás jelenete (Fotó/Forrás: Lakatos Péter / Átrium)

Klaus Mann regényének adaptációja a harmincas évek kabaréinak világát ötvözi a jelennel, élő zenével és eredeti dalokkal, egyfajta „Mephisto-kabaréként” elmesélve a történetet. Az előadásban, amelynek az eredeti regény csupán a keretét biztosítja, öt nő és egy férfi (Hartai Petra, Huzella Júlia / Fülöp Tímea, Nagyabonyi Emese, Péterfy Bori, Tornyi Ildikó és Alföldi Róbert) váltogatja szerepeit: hol az eredeti történet szereplőinek bőrébe bújva válnak árulókká vagy épp megalkuvókká, hol pedig saját magukat, vagy saját maguk egy alternatív változatát alakítják szabadon. A színészek a saját improvizációik által kialakult szerepeket jelenítenek meg, amelyekben gyakran saját szövegeik dominálnak. Néha önironikusak, máskor mélyre ásva önmagukban saját sebeiket tépik fel.

Urbán András színháza nem áll távol a Kultúrbrigád szabad szellemiségétől.

A közélet mai napig vitát generáló és meghatározó kérdéséről, Trianon traumájáról szóló darabja is meglepő, felforgató és fekete humorú, mindazonáltal tökéletes példa arra, hogy a színház alapvető feladatát betöltse: a társadalom égetően aktuális kérdéseit állítja középpontba.

A trianoni csata című, részekre szakított díszelőadás noha nem egy diákoknak szánt történelemóra, az elkészítésében, a történelmi háttér feldolgozásában Ungváry Krisztián történész nyújtott a csapatnak segítséget. A darabot három anyaországi és öt határon túli színész (Alföldi Róbert, Péterfy Bori, Kovács Máté Budapestről, Búbos Dávid, Fülöp Tímea, Kucsov Borisz, Mészáros Gábor és Verebes Andrea Szabadkáról) játéka teszi izgalmassá, akik a történelmi események bemutatása helyett saját, személyes tapasztalataik tükrében közelítenek a nemzeti identitás, a haza, a magyarság, a nacionalizmus dilemmájához. A produkció arra vállalkozik, hogy megvizsgálja, miképp hatnak a történelmi események korunkra és mindennapjainkra.

Atrianonicsata_LakatosPeter-102635.jpg

A trianoni csata című előadás jelenete (Fotó/Forrás: Lakatos Péter / Átrium)

Mint egy pódiumbeszélgetésen, határon túli és inneni színészek találkoznak egy színház Trianonról szóló díszelőadásán, a drámaivá váló beszélgetés során egymásnak szegezik fájdalmaikat és tapasztalataikat, létező indulatok öntik el a színpadot:

ahányan vannak, annyiféle emlék, válasz és frusztráció létezik.

A többség nem tudja megérteni a kisebbséget, a kisebbség nem tudja tolerálni azt, hogy a többség nem érti. A találkozót követően nem sokkal egy sorsdöntő választás után a sikeres fővárosi sztárszínész már nem kap munkát, de megvilágosodik, megnősül és örökbe fogadja fiatal vajdasági színésztársait (meg egy anyaországit). A család létrehozza a Magyar Újjászületés Pártját, amely kimondottan az elszakított területek visszacsatolásáért küzd. De a nagy tervek megvalósításához sok pénzre van szükség, amelynek érdekében tényleg minden határ átléphető...

A Mefisztó idén még november 9-én és december 4-én látható, míg A trianoni csata már csupán egyszer, november 29-én kerül műsorra.

További információ ide kattintva.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A Mefisztó című előadás jelenete (fotó/forrás: Lakatos Péter / Átrium)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

„A boldog békeidők lokálpatriótája”

A Gózon Gyula Kamaraszínház új gasztroszínházi receptet próbál ki: Krúdy írásaiból készítettek színpadi adaptációt úgy, hogy előadás közben szépen megfőznek egy Krúdy-kedvenc ételt, talán pörköltalapút, amelyet majd bor mellett tálalnak is a nézőknek. A produkció december 14-én mutatkozik be a Szentendrei Teátrum MűvészetMalom helyszínén.
Színház ajánló

Citromba harapni édes: Miért nem hagyhatja ki a Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons előadást?

Mit jelent igazán szavak nélkül megérteni egymást? Hogyan kommunikáljunk, amikor minden szavunk érték? A Karinthy Színház Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons című előadása elgondolkodtató, humoros és érzelmileg is mély utazást kínál.
Színház ajánló

Tárgyalótermi darab és 20. századi klasszikus látható a Katona két új bemutatóján

December 13-án Nyílt tárgyalás címmel, Székely Kriszta rendezésében mutatják be Ferdinand von Schirach művét a Katona József Színházban, majd december 14-én A Halál kilovagolt Perzsiából, Hajnóczy Péter műve kerül színre, Bagossy Júlia rendezésében a Kamrában.
Színház ajánló

Széles repertoárral várja nézőit a Pintér Béla és Társulata

A 2024 szeptembere óta az Átriumban játszó Pintér Béla és Társulata januárban és februárban tizenöt különböző előadással, összesen negyvenegy estén várja nézőit.
Színház ajánló

Székely Csaba sikerdarabja, az Öröm és boldogság a két ünnep között újra Budaörsön

A nagy érdeklődésre való tekintettel december 27-én ismét műsorra tűzi az Alföldi Róbert által rendezett Öröm és boldogságot a Budaörsi Latinovits Színház.