Mi is afféle festők vagyunk. Újra festjük, ami megtörtént, megváltoztatjuk a megváltoztathatatlant.” (Vörös István: A világot tartó oszlopok)
A Vörös István drámájából készült előadást négy rendező, Elek Dóra, Farkas Dorka, Kováts Kriszta, Réti-Harmath Olívia állította színpadra, a produkció a XXI. század legégetőbb problémáit jeleníti meg, de nem elégszik meg ennyivel. Utat szeretne mutatni egy élhetőbb, jobb világ felé.
A társulat által készített kisfilmek a mozgókép nyelvén jelenítik meg az előadásban érintett témákat. A Baltazár Színház a négy kisfilmet advent négy vasárnapján teszi közzé, és bízik benne, hogy általuk tartalmasabbá, reménytelibbé válik majd az ünnepre való várakozás.
Az első film az Első Oszlop címet viseli, témája pedig az egyetemes felelősségvállalás. „Ha nincs gólya, nincs gyerek. Ha nincs gyerek, nincs jövő. Ha nincs jövő, nincs jelen. Ha nincs jelen, nem vagyunk. Ha nem vagyunk, az a világvége. Egyetlen gólya lelövése katasztrófával fenyeget” – írja Vörös István A világot tartó oszlopok című drámájában, ami annyit tesz, hogy emberi cselekedeteink – tűnjenek azok bármilyen jelentéktelennek – globális következményekkel járnak.
Mint írják: az emberi értékek, mint például a szeretet, a szabadság, a felelősségvállalás, a hit vagy az egymásra való odafigyelés, hiánycikkek társadalmunkban, de
sosem szabad elfelejtenünk, hogy a világot tartó oszlopok mi vagyunk, így rajtunk múlik, hogy milyen világot teremtünk magunk és egymás számára.
A vilagot tarto_ELSO OSZLOP_vagott.mov from Baltazar Theatre Foundation on Vimeo.
Az 1998-ban alakult Baltazár Színház az egyetlen olyan színtársulat hazánkban, melynek tagjai értelmi sérült színészek. A Baltazár egyszerre lát el művészi és társadalmi feladatot, hiszen lehetőséget teremt sérült emberek számára, hogy tehetségüket megmutassák, a nézők számára pedig, hogy szembesüljenek e tehetséggel. A színház legfontosabb célkitűzése, hogy magas színvonalon hozzon létre előadásokat, és ezáltal bebizonyítsa, a sérült emberekkel kapcsolatos előítéletek átírhatók: e társadalmi csoport erejét mutatja meg, és azt, hogyan lesz általuk színesebb és gazdagabb a világ.
Fejléckép: jelenet A világot tartó oszlopok c. előadásból / fotó: Baltazár Színház