Negyedik alkalommal rendezik meg idén június 2. és 8. között a dunaújvárosi Bartók Színház nagy sikerű, monodrámákat és kamaradarabokat felvonultató színházi találkozóját, a MIKRO Fesztivált. Az egyhetes programsorozat az legtermékenyebb színházi fotográfus, Ilovszky Béla kiállításának megnyitójával veszi kezdetét június 2-án 18 órakor. Ilovszky Béla ma is rendkívül aktív színházi fotográfus, aki több mint negyven éve örökíti meg színházaink előadásait és művészeit határainkon belül és azon túl is. A 40 év ördögszekéren címet viselő tárlat a művész negyvenéves munkájának keresztmetszete, a kiállítás az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet társszervezésében valósul meg.
A fesztiválon felvonuló előadások kapcsán Csadi Zoltán, a Bartók Színház művészeti vezetője a Fideliónak korábban így nyilatkozott: „Olyan előadásokat keresek, amelyek mernek kérdezni, amelyek nemcsak közölnek, hanem dialógust kezdeményeznek. Számomra a színház nem közlés, inkább meghívás –
belépés egy világba, ahol nem megoldásokat kapunk, hanem új szempontokat.
Az idei program különlegessége, hogy három színdarabot is bemutatnak Florian Zeller francia írótól, aki előszeretettel foglalkozik műveiben az emberi kapcsolatok és a családi dinamika legmélyebb rétegeivel. „Ez a triptichon-előadás szakmai bravúr és színháztörténeti esemény is. Arról is szól, hogy képesek vagyunk egymás felé fordulni intézmények, generációk, városok szintjén. A három előadás három aspektusa egy történetnek, de egyetlen közös kérdés van: mit jelent embernek lenni a 21. században? Ez nemcsak Zeller-trilógia – ez egy közös nyelv” – fejtette ki Csadi Zoltán.

Kapcsolódó
Csadi Zoltán: „A Bartók Színház párbeszédet indít, közösséget formál”
Egy hétre – június 2. és 8. között – ismét színházi „mikrokozmoszt” teremt a Bartók Színház: monodrámák, kamaradarabok mellett az idei MIKRO Fesztiválon a világhírű Florian Zellertől egymást követő napokon mutatják be Az anya, Az apa és A fiú előadást. Minderről Csadi Zoltán művészeti igazgatót kérdeztük.
Június 2-án érkezik Az anya című előadás a Karinthy Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának koprodukciójában, az üzbég származású Talgat Batalov rendezésében, Nagy-Kálózy Eszter, Bokor Barna, Karácsony Gergely, Kovács Vecei Fanni szereplésével. A darab középpontjában Anne karaktere áll, aki más nőkhöz hasonlóan mindent odaadott családjáért, az otthonáért, aztán teltek az évek, a gyerekek kirepültek, a férje a munkájának él, magányos szorongás telepszik lelkébe. Ebben a megválaszolhatatlan kérdésektől visszhangzó érzelmi labirintusban az anya elméje lassan elveszti a realitás útját.
Másnap este, 3-án kerül műsorra Az apa című „keserves bohózat” Valló Péter színrevitelében. A Vígszínház előadásában Kern András, Bach Kata, Brasch Bence, Waskovics Andrea, Márkus Luca, valamint szerepkettőzésben Horváth Szabolcs és Zoltán Áron látható. A 2012-ben született darab mély empátiával és sok humorral mutatja meg egy idős férfi, André küzdelmét a felejtéssel és a szellemi hanyatlással. Lánya, Anne igyekszik gondoskodni róla, de André nem fogad el semmilyen segítséget, mindenkit elmar maga mellől, és lassan teljesen elveszíti a kapcsolatát a valósággal.
A triptichon harmadik darabját, A fiú című előadást a Bartók Színház mutatta be tavaly novemberben, Dicső Dániel rendezésében. A produkció 4-én este tekinthető meg Csiby Gergely, Györgyi Anna, Marton Róbert, Holecskó Orsolya, Kiss Attila és Bágyi Márton előadásában. A történet szerint Anne váratlanul beállít a volt férjéhez, Pierre-hez azzal, hogy valami gond van kamaszfiukkal, Nicolasszal. Pierre megígéri, hogy segít, Nicolas pedig átköltözik hozzá és új családjához. Csakhogy ebben a tipikus modern, elfoglalt, jómódú patchwork családban senkinek sincs elég türelme a kamaszkori depresszióval küzdő fiúhoz. Eszközeik sincsenek a probléma súlyának felismeréséhez, kezeléséhez.
A történet csendesen halad a végzete felé, a kérdés csupán az, mikor és hogyan fog kirobbanni a felgyülemlett feszültség.
A fesztivál további napjai is számos különleges előadást tartogat. Június 3-án 17 órától látható a Domján Edit és Szécsi Pál szerelméről szóló Két összeillő ember című zenés előadás a Békéscsabai Jókai Színház előadásában, Tarsoly Krisztina rendezésében. 5-én 17 órai kezdettel Balázs Andreáé a színpad, aki évek óta sikerrel futó monodrámájával, a Margarída asszonnyal érkezik Dunaújvárosba. A Karinthy Színház produkcióját Böhm György rendezte. 19 órától Bezerédi Zoltán adja elő Kácsor Zsolt Cigány Mózes című regényének színpadi változatát.
Június 6-án 19 órától a Trojka Színház Minden tekintetben című előadását láthatja a közönség, Sóos Attila rendezésében. A Karafiáth Orsolya szövege nyomán készült proukcióban a rendező mellett színpadra lép Balsai Móni, Ténai Petra, Nagy Dóra, Bárnai Péter és Hajnal János. 7-én 19 órakor Kulka János nagy színpadi visszatérése, a Halál Velencében tekinthető meg. A Thomas Mann regényéből készült előadás Csuja László rendezésében készült, egyszerre performance, hangjáték és monodráma, amelyben az élet, a színház és az irodalom szétválaszthatatlanul összefonódik és sajátos viszonyba lép egymással.
A zárónapon, 8-án 17 órától Pál András és Rozs Tamás Petri György-estjén vehetnek részt az érdeklődők. A Kezdhetek folytatódni című előadás rendezője Valcz Péter. Végül a sort 6SZÍN és Csákányi Eszter zárja az Amikor találkoztam Barisnyikovval című monodrámával. Csákányi Eszterben a pandémia alatt fogalmazódott egy új önálló est gondolata. Alkotótársaival közösen, Bodor Johanna Nem baj, majd megértem című önéletrajzi regényéből kiindulva, attól elrugaszkodva és saját élményeiből is merítve olyan vizekre evezett, ahol korábban még nem táncolt.
Fejléckép: Jelenet Az apa (fotó/forrás: Dömölky Dániel / Vígszínház), A fiú (fotó/forrás: Ónodi Zoltán / Bartók Színház) és Az anya (fotó/forrás: Forgács Bea / Karinthy Színház) című produkcióból