Szabó Magda életművéhez hasonlóan, idén is jelentős és izgalmas női hangokat gyűjtött csokorba a MagdaFeszt. Az ajtó főszerepeiben Kubik Anna Kossuth-díjas és Varga Klári Jászai-díjas színművészt láthatja a közönség. Emerenc szerepének plasztikus megformálásáért Kubik Anna a brassói Nemzetközi Dramaturgiai Fesztivál legjobb női főszereplőjének járó díjat kapta és az előadás nagy sikert aratott a Transz/Missziók nemzetközi vándorfesztiválon is.
Vendégjátékra érkezik Debrecenbe, az írónő szülővárosába A Teher alatt nő, avagy: itt nem lehet megmaradni előadás, amely során három színésznő tolmácsolásában hallhatjuk az emigrációt választó Karády Katalin, Fedák Sári és Bulyovszkyné Szilágyi Lilla életének történetét. Az Örkény Színház fiatal művészeinek előadásában október 12-én, Sylvia Plath, a XX. századi amerikai irodalom tragikus sorsú alakjának önéletrajzi regénye, Az üvegbúra elevenedik meg. A MagdaFeszt idei kínálatában azonban nem csak az irodalom és a kultúra terén kiemelkedőt alkotó nők szólalnak meg, hiszen a Radioaktív című előadásban a fizika és kémia történetének megújítójaként ismert Marie Curie életének egy szakaszába is bepillantást nyerhetünk.
Mindhárom előadás azokkal a mai kérdésekkel vet számot, hogy mit ér az alkotó, ha nő, és milyen az alkotás, ha női.
Az idei fesztivál kiemelt vendége Szalóki Ági, a magyar zenei élet csodálatos tehetségű énekese. Október 6-án délelőtt a gyerekeket várja a Csokonai Színház n agyszínpadán tartott koncertjére, míg este a Dalok szerelmeseknek című sanzonestjével varázsolja el a felnőttközönséget.
A II. MagdaFeszten is kiemelt figyelmet fordít az olyan női témákra, mint a szülés, az anyaság, az alkotómunka és magánélet összeegyeztethetősége. A szülés és gyermekvállalás témáját innovatív színházi eszközökkel dolgozza fel a Tünet Együttes Burok című mozgásszínházi előadása, illetve a Szabó T. Anna szövegei nyomán készült Anyajegy, egy felnőtteknek szóló bábszínházi produkció. Szintén Szabó T. Anna meséje alapján készült a Nagyvárad Táncegyüttes Senki madara című táncszínházi előadása, amelyet bátran ajánlunk a 10 év feletti korosztálynak. A Csokonai Ifjúsági Program vendége lesz az Ariel Gyermek- és Ifjúsági Színház Mondják meg Zsófikának című tantermi előadása.
A MagdaFeszt kísérőeseményei között ismét lesz Szabó Magda Szabadulószoba, éjszakai kulisszajárás Szabó Magda nyomában, előadás a Szabó Magda-hősök pszichológiai típusairól, illetve az Abigél és a Mondják meg Zsófikának kapcsán arról beszélgetünk majd, hogy milyenek az egykori és mai regényhősök, ha épp fiatal lányok. A színházi élet különböző területein dolgozó vendégeinket pedig arról kérdezzük, hogy milyen kihívásokra és lehetőségekre számíthat az, aki nőként merészkedik a színház kulisszái közé.
A Burok és az Anyajegy című előadásokhoz kapcsolódva Orosz Katalin pszichológus Sorsformáló 9+1 hónap címmel tart előadást. Szabó Magda a lélek finom ábrázolásának mestere volt. Vajon ő hogyan nyúlna a szülővé válás időszakához? Erre a kérdésre keresi a választ a szakember október 9-én 17 órától a Csokonai Színház Nagyszínpadán kialakított befogadótérben.
Október 5-én 17 órától nyílik a délvidéki festőművész, Sagmeister Laura kiállítása a Csokonai Színház Nézőtéri büféjében. A festő ősi erőt sugározó műveinek ihletforrása a vajdasági táj, életérzés és a mindennapi történetek. Az alizarin krapplack-nak nevezett, nőies attitűddel rendelkező festék bőséges használata teszi egyedivé alkotásait, és szinte a művész alkotó védjegyévé vált.
Szabó Magda az egyik legtöbb nyelvre lefordított magyar szerző. Regényei számos országban és nyelven megjelentek, külföldi könyvismertetői, író-olvasó találkozói eseményszámba mentek. Az író műveinek franciaországi fogadtatásáról Körömi Gabriella főiskolai docens tart előadást október 10-én 14 órától a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében.
Ha beszélgetni akarunk a gyerekünkkel öt év múlva is, nem árt, ha tudjuk, mit olvas - vallja Péczely Dóra. A szerkesztővel és Molnár T. Eszter íróval Abigél és Hermione, kamaszlányok régen és most az ifjúsági irodalomban címmel tartanak beszélgetést október 11-én 17 órától a Kossuth utcai Pepepanini Kávézóban.
A fesztivál záróeseményeként a Csokonai Színház társulata Strindberg Júlia kisasszony című szerelmi drámáját mutatja be a Kossuth- és Balázs Béla-díjas Jeles András rendezésében, Móga Piroska címszereplésével.
A II. MagdaFeszt részletes programja a színház oldalán olvasható.