„Az új előadásaink történetét, helyzeteit tekintve a »titkok évadja« lesz a mostani” – mondta Zimányi Zsófia, a Rózsavölgyi Szalon művészeti vezetője a szeptember 3-án megtartott évadnyitó sajtótájékoztatón. Mielőtt rátért volna az új évad bemutatóira, arról is beszélt: a Rózsavölgyi Szalon a pesti belvárosban 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg.
Az évadokat tekintve a 2019/2020-as a nyolcadik.
„Nincs állandó társulatunk, mégis olyan erős nálunk az összetartás, az egymásra figyelés, hogy azt érzem, lett egy állandó és fantasztikus társulatunk. Alkotóink – színészek, rendezők, tervezők – rendre visszatérnek hozzánk. Mindig ügyelünk arra, hogy új művészeket – nagy neveket éppúgy, mint fiatalokat, pályakezdőket – is megnyerjünk az előadásainkhoz.

Zimányi Zsófia a Rózsavölgyi Szalon évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Ránk tényleg igaz: színházunkat a művészeink és a közönségünk közösen formálják
– fogalmazott Zimányi Zsófia. Hozzátette: művészileg rendkívül sikeres évad van mögöttük. Az utolsó óra a 200. előadását is túlhaladta. A romance.com és a Valami csaj(ok) a 100., a Salamon király szorong és Az őz az 50. előadásával jubilált. A Szalon történetében most először fordult elő, hogy két új produkciójuk is elérte egyetlen évadon belül az 50. előadást: a Táncórák és a Diplomácia.

Kapcsolódó
A Táncórák mindkét szereplőjét díjazták a Vidor Fesztiválon
A Játékszín Életrevalók című darabja kapta meg a legjobb nagyszínpadi előadásért járó díjat. Az előadás a legjobb rendezésnek járó elismerést is elhozta - közölte a Móricz Zsigmond Színház.
A Rózsavölgyi Szalon a színházi előadások mellett helyet ad más programoknak is.
Évről évre itt tartják például a Psota Irén-díj és a Kortárs Magyar Dráma-díj átadóünnepségét, mindkettő szervezésében részt is vállal a Rózsavölgyi Szalon. Zimányi Zsófia bevezető szavai után rövid színpadi részletek, felolvasások következtek a 2019/2020-as évad bemutatóiból, illetve a rendezők beszéltek a tervezett új produkciókról.

Évadnyitó sajtótájékoztató a Rózsavölgyi Szalonban (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Semmit se bánok
Szeptember 12-én mutatják be Székely Csaba Semmit se bánok című darabját, amelynek három szereplője: Schneider Zoltán, Sztarenki Dóra, Elek Ferenc. Rendező: Sztarenki Pál. Székely Csaba maga mondta, színdarabjai írásakor különösen érdeklik a sorstragédiák, a megtépázott, tönkrement egzisztenciák, illetve bármiféle – családi, társadalmi – hatalmi mechanizmus működése, az emberi manipuláció természetrajza.
A Semmit se bánok főszereplője az egykori román titkosrendőrség ma már nyugdíjas tagja. De a mű nem az ügynökkérdést tárja fel. Elsősorban a bűn és bűnhődés, a bűn és megbánás témáit járja körül, azt, hogy a diktatúra szolgálattevőjének régi bűnei hogyan hatnak a mára, ha egyszer képes volt beengedni a sötétséget, az benne marad-e örökre.

Elek Ferenc és Schneider Zoltán jelenetet ad elő a Rózsavölgyi Szalon évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Ha valakit képes megmenteni a borzalmas jövőjétől, megmenti-e saját magát a rémes múltjától?
Székely Csaba a mai magyar drámairodalom egyik legeredetibb hangú drámaírója, aki annak idején a Bánya-trilógiájával berobbant az erdélyi, nem sokkal később a magyarországi színházi életbe is.
Végszó
December 12-én lesz Michael McKeever Végszó című darabjának magyarországi bemutatója a Rózsavölgyi Szalonban. Szereplők: Györgyi Anna, Gálvölgyi János, Darvasi Áron e.h., Bajor Lili, Kovács Máté e.h. Rendező: Dicső Dániel. „A színház éppen olyan, mint az élet – csak jobbak a fények!” – mondja a szórakoztató és elgondolkodtató vígjátékban Edward DuPre, a hetvenes színházi legenda, és pontosan erről szól Michael McKeever színműve, amelyben nem a színház tart tükröt az életnek, hanem az élet a színháznak. Ezt a világot elég jól ismeri a szerző, aki sokat díjazott színész, rendező is, számos művét játsszák szerte a világban – Amerikától Európán át Ausztráliáig.

Györgyi Anna és Gálvölgyi János felolvas a Rózsavölgyi Szalon évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Edward, Mallory és Christian – egy család, három generáció, két és fél színész. Edward már mindent eljátszott. Egyszer még színpadra lépne saját lányával, Malloryvel, a Broadway-sztárral, aki éppen azt fontolgatja, vissza kellene vonulnia, a zeniten abbahagynia. A színészdinasztia harmadik tagja Mallory fia, Christian, az egykori gyerekszínész, akit végül nem vonzott a színház, sem a film, és a kulisszához csak a családi házban kerül a legközelebb anyja személyi titkáraként. Voltaképpen egy család sorstörténete a Végszó – szellemes színházi helyzetek, „végszavak” közé téve öröklött generációs kérdéseket, kételyeket, az elődök hibáit, az utódok győzelmeit.
Így nem tudok…
Zalán Tibor Így nem tudok… (ideiglenes) című darabjának magyarországi ősbemutatója 2020. február közepén lesz a színházban. A Babérkoszorú-díjas Zalán Tibor a kortárs magyar irodalom egyik legsokoldalúbb alkotója. Életműve jelentős; irodalomtörténészek szerint az ezredfordulós válság- vagy krízisérzet költője, írója, drámaírója. Új darabját a Rózsavölgyi Szalon felkérésére írja. Egy fiktív családi történeten, egy negyvenes férfi kései útkeresésén keresztül üzen a múlt jelennek. Az előadás szereplői: Őze Áron, Kútvölgyi Erzsébet, Fekete Linda, Auksz Éva. Rendező: Léner András.

Kútvölgyi Erzsébet és Őze Áron a Rózsavölgyi Szalon évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Intim vallomások
Rátóti Zoltán rendezi Jérôme Tonnerre Intim vallomások című érzelmes thrillerét, amelyben nem tudni, ki irányítja a helyzeteket. A két főszereplőnek újabb és újabb ajtót kell kinyitniuk, hogy feltárhassák minden örömüket, fájdalmukat, kétségbeesésüket, elfojtásaikat, rettegéseiket, szorongásaikat, és ki-ki megszabaduljon a családi zsarnokaitól.
Végigveszik az életüket anélkül, hogy tudnák, hová vezet mindez. Persze minden úgy kezdődik, hogy Dr. Willam Faber pénzügyi tanácsadónál egyszer csak megjelenik egy ismeretlen nő, zaklatottan belekezd a válságba jutott házassága különös történetébe, férje frusztrációiba… Szereplők: Bánfalvi Eszter, Pál András, Rátóti Zoltán, Sipos Vera. Bemutató: 2020. március 31.

Sipos Vera, Józan László és Takács Kati a Rózsavölgyi Szalon évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Idegenek a vonaton
Nagyon izgalmas lesz az Idegenek a vonaton című előadás is, amelyet 2020. májusának közepén mutat be a Rózsavölgyi Szalon – együttműködve a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínházzal és a Szentendrei Teátrummal. Jóval azelőtt, hogy a pszichothrillerek mesteri megteremtője, Patricia Highsmith kultregényét Craig Warner színpadra írta volna, Alfred Hitchcock rendezett belőle filmet még 1951-ben.
A darab története szerint Guy és Charles nem ismerik egymást. Véletlenszerű és rövid a találkozásuk a vonaton. Közös útjuk mégis kíméletlenül hosszú lesz. Gyorsan a legmélyebb lelki alagútba jutnak, amikor rájönnek arra: mindegyiküknek van egy olyan családtagja, akit kiiktatnának a saját életükből.

Évadnyitó sajtótájékoztató a Rózsavölgyi Szalonban (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)
Persze Patricia Highsmith boncasztalán az emberi lélek vergődik – csupaszon, kifeszítve.
Úgyhogy jóval bonyolultabb jelenségekről van szó, mint a tökéletes gyilkosság, vagy a válasz arra, miként válhat az átlagember gyilkossá, miféle átalakulás kell ehhez. És mert végül is mindenkit manipulál valaki – mert hát mindenki sebezhető –, a gyilkosságok végén marad egy kérdés: egészen biztosak vagyunk abban, mi is történt valójában? Az Idegenek a vonaton szereplői: Józan László, Porogi Ádám, Takács Katalin, Szina Kinga, Őze Áron, Ozsgyáni Mihály. Rendező: Szarka János.