Színház

Minden, amit tudni akartál Czukor Balázsról

2019.07.23. 17:00
Ajánlom
Folytatódik az AlkalMáté Trupp legendás színházi sorozata, amelyben mindig más-más osztálytársukról vallanak az egykori Máté-Horvai-osztály tagjai. Ebben az évben Czukor Balázson a sor, az ő élete, pályája lesz az önfeltárás „témája” a Jurányi Házban.

AlkalMáté Trupp

„Ez egy szerződésszerűség egymás között, hogy ezt végigcsináljuk, ha van rá lehetőség” – mondta korábban Máté Gábor, aki szerint ezek az előadások olyanok, mint egy-egy fénykép, ami minden évben elkészül az osztályról. A főleg improvizációkból születő produkciók mindig szórakoztató formában, sok zenével és humorral dolgozzák fel a kiválasztott életét: „Ez szakmailag is nagyon izgalmas, hiszen mindig arról szól, hogy ki hol tart” – tette hozzá.

Czukor Balázs, színész, író, rendező, az elmúlt években a színészet helyett inkább a rendezés felé fordult. Rendezőként elsősorban a részvételi színház lehetőségeit kutatja, és íróként is részt vesz előadásaiban.

A Jurányi Házban július 25-én mutatják be az életéről készült előadást, amelyet egykori osztálytársaival, az AlkalMáté Truppal hoztak létre, Máté Gábor rendezésében.

Ebből az alkalommal készített interjút a művésszel a hvg.hu, amelyben arról is beszél, hogy miért döntött a rendezés mellett:

„Nagyon kiszolgáltatottnak éreztem magam színészként.

Ki akartam lépni abból a szerepkörből, hogy megmondják, mit csináljak. Szabadságra vágytam, a színészet pedig ezt nem adta meg.

Szerintem sok színész küzd azzal, hogy a színházigazgatók, meg a rendezők kialakítanak róluk egy képet, aminek meg kell felelni.” Czukor Balázs azt is elárulta, hogy milyen szempontok vezetik a szereposztás és a közös munka során: 

...rendezőként nem az érdekel, hogy ki milyen színész, hanem, hogy milyen ember.

Az interjúban olvasható, hogy a Trafóban készített Médeia rendezése ezen a nyáron a szegedi Thealter Fesztiválon vendégeskedik, a Szombathelyen készített, a szülés témáját civilek bevonásával feldolgozó Gátak és gátlások Grazba kapott meghívást. Az interjúban önmagáról, mint örök kívülállóról beszél:

Velem az is probléma, hogy folyamatosan megkérdőjelezem a színház létjogosultságát, de ha nem így tennék, egy idő után elfelejteném, hogy a színpad egy mágikus tér. 

CZBalazs_foto_Gulyas_Dora-105818.jpg

Czukor Balázs (Fotó/Forrás: Gulyás Dóra, Jurányi Ház)

Czukor Balázst a színház - a rendezés mellet -, mint elméleti kérdés is foglalkoztatja, csakúgy mint a buddhizmus. A Buddhista Főiskola elvégzése alatt jelentkezett az SZFE színháztudományi doktori képzésére, tanulmányai során a színház és buddhizmus összefüggéseit kutatja. Az interjúban erről így nyilatkozott:

„Buddha tanításai a szenvedés megszüntetését célozzák meg, és részben az énhez való ragaszkodást járják körül. Ha nem ragaszkodsz az énedhez, akkor csillapodik a szenvedés, mert rájössz, hogy nincs ott senki, aki valójában szenvedne. Szerintem a színjátszás is hasonló elv alapján működik.

Ha nem ragaszkodsz az énedhez, jobban előtérbe kerül a játszandó figura. Tehát a színjátszás akár buddhista gyakorlatként is felfogható, ahol az én határai körül forog minden."

Az AlkalMáté Trupp korábbi előadásain, Járó Zsuzsáról (2007), Szandtner Annáról (2008), Kovács Patríciáról (2009), Máthé Zsoltról (2010), Mészáros Mátéról (2011), Péter Katáról (2012), Száraz Dénesről (2013), Gál Kristófról (2014), Dömötör Andrásról (2015), Mészáros Béláról (2016), Vajda Milánról (2017) és Fenyő Ivánról (2018) készült darab.

AlkalMáté Trupp: CZUKOR BALÁZS
Bemutató: július 25. 20:30
További előadások: július 26., 27., 28., 18:00 és 20:30
Jurányi Ház

 

Fejléckép: Czukor Balázs (Fotó: Dömölky Dániel, Jurányi Ház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Könyv

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.
Színház hír

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.