Színház

Mindenki szereti Shakespeare-t

2017.05.29. 17:13
Ajánlom
Kezdődhet a visszaszámlálás: június 9-én, azaz kevesebb, mint 12 nap múlva indul a Madách Színház Shakespeare Fesztiválja, a Szerelmünk, Shakespeare.
Shakespeare

Shakespeare (Fotó/Forrás: UniversalImagesGroup / Getty Images Hungary)

Ha a címben jelzett állításunk talán túlzásnak is tűnik, azt azért nagy biztonsággal leszögezhetjük, hogy valószínűleg rengetegen osztoznak rajongásunkban, és vallják magukról, hogy minden drámaírók legnevesebbje az ő szerelmük is – a kérdés csak az, hogy művei közül tragédiáit, komédiáit, királydrámáit, lírai költeményeit, esetleg szonettjeit szeretjük-e jobban.

Ha esetleg még nem hoztunk volna döntést e tárgyban, az eseménysorozat 38 napja alatt megtehetjük, hiszen tucatnyi program segítségével merülhetünk el Shakespeare csodálatos univerzumában, amelyek lefedik „az avoni hattyú” munkásságának legnagyobb részét.

A fesztivál legnagyobb attrakciója a Szerelmes Shakespeare című hét Oscar-díjas film színpadi verziójának színre vitele,

 a 2014-es londoni bemutató alapján, de a Madách egyedi változatában, olyan sztárjainkkal, mint Nagy Sándor, Tompos Kátya, Solti Ádám, Petrik Andrea, Csákányi Eszter, Kerekes Éva, Szerednyey Béla, Magyar Attila vagy Tóth Enikő.

A romantikus komédia mellett további szerelmes-vidám műsorok várnak ránk, például az Ahogy tetszik, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak fiatalos előadása ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében vagy a #ShakespeareLIVE, Hajdu István és Magyar Attila interaktív-improvizatív, performansz jellegű mókázása. Az igazi szerelmes Shakespeare-t a Bárd férfiakról, illetve nőkről írt monológjainak segítségével (Fekete Ernő és Kerekes Éva előadásában), továbbá (szintén az SzFE diákjai által prezentálva) szonettjeinek meghallgatása során ismerhetjük meg.

Ezenkívül az is talál magának programot, aki gyermekét szeretné bevezetni Shakespeare világába (Shakespeare-mesék), egyszerűen csak kikapcsolódni kíván

(reneszánsz romkocsma szinte minden Szerelmes Shakespeare-előadás után a színház csillagfényes tetőteraszán,

, Ónodi Eszter és a WH zenekar koncertje), esetleg egy szokatlan formában, táncfantáziaként akar találkozni a szerzővel (Shakespeare, ahogy nekünk tetszik).

Ahogy azt Szirtes Tamás, a Madách Színház igazgatója írja köszöntőjében: „Kérjük, fogadják szeretettel és tekintsenek a rendezvénysorozatra úgy, mint a Madách Színház másik arcára, amit ugyanolyan elkötelezettséggel nyújtunk át Önöknek, mint a zenés programunkat.” Ennek jegyében a Szerelmünk, Shakespeare folyamán a halhatatlan író komolyabb oldalát is bemutatjuk, többek közt a Krétakör műfajteremtő előadása, a hamlet.ws című Hamlet- adaptáció vagy Az én Shakespeare-em című előadássorozat segítségével. Utóbbi program folyamán 

Shakespeare-tudoroknak, -színészeknek és -rendezőknek (Nádasdy Ádámtól kezdve Hegedűs D. Gézán át Szikora Jánosig) a szerzőhöz fűződő viszonyáról tudhatunk meg többet.

A fesztiválig hátra lévő időben az eseménysorozat különböző programjaihoz és elsősorban persze William Shakespeare-hez kapcsolódó összeállításokkal, ismertetőkkel, érdekességekkel, egyéb színes írásokkal igyekszünk kedvet csinálni nézőinknek, a Szerelmünk, Shakespeare ideje alatt pedig minden előadásról jelentkezünk beszámolóval. Reményeink szerint igazi ünnep lesz mindenki számára programunk, hiszen magával Shakespeare-rel szólva

Az ünnepnap azért kápráztat el, / Mert szürke napokból ragyog elő, / Ritkán, ahogy a nyakláncban tüzel / Itt-ott egy-egy igazi drágakő.”

További részletek ide kattintva olvashatók!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.