Sunyovszky Szilvia egy interjúban így fogalmazta meg színészi hivatásának lényegét: „Mindig is nagyobb volt bennem a színház utáni alázat, mint az önmutogatásra való késztetés. A színésznek az a dolga, hogy tolmácsolja a művet, segítsen a nézőknek megérteni, megélni az eljátszott sorsokat, eljutni a katarzisig.
Sok gyönyörű szerepen át különböző emberek jellemábrázolásával tükröt lehetett tartanom a helyesen vagy helytelenül cselekvő egyéneknek a kívánatos út megtalálásához.
Sunyovszky Szilvia neve és játéka inkább a középkorúak és az idősebbek számára ismerős. Ennek az oka, hogy a korábban népszerű színésznő a színészi pályáról az 1990-es évek elején diplomáciai és politikai pályára váltott.
1970-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, és
noha hívták a Nemzeti Színházba is, Rozsnyói születésűként a szíve haza, a kassai Thália Színházba húzta,
ahol egy évadot töltött el. Egy évvel később már Budapesten a Madách Színház színésznője, és innen kezdve 1991-ig, színészi pályája végéig a társulat tagja. Akkor hagyta ott a teátrumot és vele a színészetet is, amikor Ádám Ottó leköszönt a Madách Színház vezetői posztjáról. „Thália szekeréről most valaki letaszított, ha tovább kapaszkodom, már csak a porban húzna, így eleresztem.
Piszkosan élni nem tudok, és főképpen nem akarok.
Ezt a partit csak győztesen szabad feladni. Most még az vagyok. Így emelt fővel mehetek el” – fogalmazta meg döntésének hátterét.
Színházi munkái mellett rendszeresen játszott fontos szerepeket játékfilmekben és tévéfilmekben egyaránt, és közös kötete is megjelent Fekete Györggyel A Szent Korona ezer napja címmel 2000-ben, illetve egy önéletrajzi munkája 2013-ban (Csak semmi titok).
Még a Madách Színház tagjaként lett 1989-ben a Drogmentes Élet Nemzetközi Alapítványnak az elnöke, s maradt is 1999-ig. 1991-95 között a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet igazgatójaként mint kultúrdiplomata dolgozott. 1995-től 1998-ig a Határon Túli Magyarok Hivatalának volt főtanácsosa. 1998-ban a KDNP jelöltjeként indult az országgyűlési választásokon, de nem szerzett mandátumot. 1998-2000 között a Magyarországért Alapítvány elnöke. 2003-2005 között a Fidesz elnöki tanácsosa. 2004-től a Polgári Hermina Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Színészi pályáját a kulturális vezetés 2013-ban Érdemes Művész-díjjal, 2016-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével, majd 2020-ban Kossuth-díjjal ismerte el.
Fejléckép: Sunyovszky Szilvia 1978-ban (Fotó/Forrás: Fortepan / Szalay Zoltán)