Színház

Mindig meg kell újulni, mi ezt tesszük – interjú Pócza Zoltánnal a Kőszegi Várszínház idei programjáról

2022.06.03. 10:25
Ajánlom
Negyven évvel ezelőtt, 1982 nyarán nyílt meg a Kőszegi Várszínház. Az idei, jubileumi szezon programjába tíznapos (július 14–24.) kiemelt ünnepi fesztivált is illesztettek, amelyen bemutatják például a Szentivánéji álmot, de több ősbemutatót is tartanak. Minderről Pócza Zoltán igazgatót kérdeztük.

Shakespeare színművét, a Szentivánéji álmot Dicső Dániel rendezi, többek között Takács Katalin, Hegedűs D. Géza, Epres Attila, Bányai Kelemen Barna, Waskovics Andrea, Tóth Zsófia főszereplésével. Az ősbemutatók között szerepel Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba Vízkereszti Gritti, avagy a bőrre menő játék című darabja, amely a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínházzal közös előadás, Őze Áron rendezi.

Három hónap alatt több mint harminc különféle produkcióval várja majd a nyári közönségét a Kőszegi Várszínház. A komolyzenei programok védnökségét Miklósa Erika operaénekes vállalta. Gyerekopera is felkerül a műsorra: Britten Noé bárkáját június 16-án mutatják be, csakúgy, mint Vajda Gergely karmester-zeneszerző Várfanfár című ünnepi nyitányát, amelyet a Kőszegi Várszínház 40. születésnapjára komponált.

Számomra úgy tűnik, fontos a megújulás a Kőszegi Várszínháznak.

Nagyon is az, az ember mindig keres új motivációkat. A jubileumot arra szeretnénk használni, hogy megint egy kicsit új arcunkat mutathassuk meg. Eddig is igyekeztünk olyan produkciókat létrehozni, amelyek tovább élhetnek, több helyszínre eljuthatnak, akár évekig műsoron maradnak. Jó példa erre – Grecsó Krisztián regénye alapján és Grisnik Petra játékában – a Vera című előadásunk, amely az elmúlt két évben külföldön és itthon is számos előadást ért meg. Az idei első bemutatónk a Szénakutyák is utazó, egész évben látható előadás. A Vas megyei költőre, Weöres Sándorra emlékezve írattunk egy darabot Göttinger Pállal és Nagy Andrással, amit Kálid Artúr ad elő. A nagyszínpadi bemutatónk a Szentivánéji álom lesz.

Fontosnak gondoltuk, hogy klasszikussal ünnepeljünk, s olyan színészekkel, akiknek egy része régóta kötődik Kőszeghez.

A megújulás szellemében hívtunk meg fiatal alkotókat is, többek között Dicső Dánielt, aki idén először rendez nálunk, ő viszi színre Shakespeare vígjátékát. Őze Áron szintén először rendez nálunk, egy vidám nyári pamfletet, Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba a Vízkereszti Gritti, avagy a bőrre menő játék darabját. Az elmúlt évben indult útjára a szabadtéri szezonnyitó Grand Opening rendezvénysorozat, amelynek Kőszegen Vajda Gergely volt a karmestere, az idei évadkezdésre és jubileumra ő írta az ünnepi nyitányt a felkérésünkre. És lesz családiopera bemutató, kapcsolódik a színházi nevelési programunkhoz. Az évforduló egyik fénypontja a negyven évvel ezelőtti nyitódarabnak, Páskándi Géza Az ígéret ostroma, avagy félhold és telihold című művének különleges hangszínházi-felolvasószínházi premierje.

Az idei év egyik jelmondata, hogy „a progresszió nyári helyszíne” a Várszínház. Ez mit jelent?

Például azt, hogy Gergye Krisztián, mint kőszegi származású alkotó, minden évben szerepel nálunk, az új és friss szellemében idén az elmúlt negyven év előadásaiból egyet-egyet kiragadva készít mindegyikről egy festményt, amit negyven nappal az előadása előtt kiállítunk s minden nap lefotózzuk a festményeket, követve azok „öregedését”. Ebből készít Gergye egy installációt, mely táncművészeti előadása témáját is adja. Egyben láhatjuk negyven évnek, s a képeken hordozott időnek is a múlását.

285582241_1931457923718487_5869401150892722528_n-102844.jpg

A Kőszegi Várszínház bejárata (Fotó/Forrás: Kőszegi Várszínház)

Két nehéz év után az idei évben mekkora látogatottságra számítanak?

Biztos vagyok abban, hogy a tízezres nézőszámot átlépjük.

Az idén először csinálunk a megszokott mellett egy fesztivált is. Nagy András színháztörténésszel együttműködve lesznek szakmai beszélgetések, workshopok. A fesztivál tíz napjára még három helyszínt nyitunk, egy zenei, egy gyerekszínházi és egy kamaraszínházi udvart. Utóbbiban az elmúlt évek legsikeresebb kamaraelőadásaiból válogattunk.

A nyári színházak palettáján mit jelent Kőszeg?

Részben egy jellegzetes nyári színház vagyunk egy turisztikailag látogatott városban, ugyanakkor nemcsak előadásokat vásárolunk, de megpróbálunk az emberekhez szólni, értéket közvetíteni, emberi értékeket felmutató előadásokat létrehozni. Egy szórakoztató nyári színháznál többet szeretnénk megmutatni a közönségnek.

A Kőszegi Várszínház műsoráról bővebben itt tájékozódhat! >>>

Fejléckép: Pócza Zoltán (forrás: Kőszegi Várszínház)

Támogatott tartalom.

„A kortárs gondolkodás minden művészet alapja” – 40. évadára készül a Kőszegi Várszínház

Kapcsolódó

„A kortárs gondolkodás minden művészet alapja” – 40. évadára készül a Kőszegi Várszínház

Az 1982-ben megalakult Kőszegi Várszínház különleges ünnepi fesztivállal készül a jubileumra: három hónap alatt több mint harminc produkció várja a közönséget. A színházi bemutatók mellett a komolyzene is nagy szerephez jut, melynek védnökségét Miklósa Erika vállalta el.

Kőszegi Várszínház

A Kőszegi Várszínházat 1982-ben alapították, a híres kőszegi ostrom 450. évfordulóján. Az elmúlt negyven évben az ország egyik legszínesebb kínálattal rendelkező szabadtéri színházává nőtte ki magát.

A két hónapos nyári időszakban a saját nagyszínpadi és kamara bemutatók mellett klasszikus színházi előadások, opera, operett, komolyzenei koncertek, kiállítások és kortárs táncelőadások is megtalálhatók a kínálatban, amely úgy kerül összeállításra, hogy abban a társadalom minél szélesebb köre találja meg a neki megfelelő előadást.

A Kőszegi Várszínház jelmondata:

Színre visszük a nyarat!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Ezt olvasta már?

Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.
Színház hír

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.