Shakespeare színművét, a Szentivánéji álmot Dicső Dániel rendezi, többek között Takács Katalin, Hegedűs D. Géza, Epres Attila, Bányai Kelemen Barna, Waskovics Andrea, Tóth Zsófia főszereplésével. Az ősbemutatók között szerepel Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba Vízkereszti Gritti, avagy a bőrre menő játék című darabja, amely a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínházzal közös előadás, Őze Áron rendezi.
Három hónap alatt több mint harminc különféle produkcióval várja majd a nyári közönségét a Kőszegi Várszínház. A komolyzenei programok védnökségét Miklósa Erika operaénekes vállalta. Gyerekopera is felkerül a műsorra: Britten Noé bárkáját június 16-án mutatják be, csakúgy, mint Vajda Gergely karmester-zeneszerző Várfanfár című ünnepi nyitányát, amelyet a Kőszegi Várszínház 40. születésnapjára komponált.
Számomra úgy tűnik, fontos a megújulás a Kőszegi Várszínháznak.
Nagyon is az, az ember mindig keres új motivációkat. A jubileumot arra szeretnénk használni, hogy megint egy kicsit új arcunkat mutathassuk meg. Eddig is igyekeztünk olyan produkciókat létrehozni, amelyek tovább élhetnek, több helyszínre eljuthatnak, akár évekig műsoron maradnak. Jó példa erre – Grecsó Krisztián regénye alapján és Grisnik Petra játékában – a Vera című előadásunk, amely az elmúlt két évben külföldön és itthon is számos előadást ért meg. Az idei első bemutatónk a Szénakutyák is utazó, egész évben látható előadás. A Vas megyei költőre, Weöres Sándorra emlékezve írattunk egy darabot Göttinger Pállal és Nagy Andrással, amit Kálid Artúr ad elő. A nagyszínpadi bemutatónk a Szentivánéji álom lesz.
Fontosnak gondoltuk, hogy klasszikussal ünnepeljünk, s olyan színészekkel, akiknek egy része régóta kötődik Kőszeghez.
A megújulás szellemében hívtunk meg fiatal alkotókat is, többek között Dicső Dánielt, aki idén először rendez nálunk, ő viszi színre Shakespeare vígjátékát. Őze Áron szintén először rendez nálunk, egy vidám nyári pamfletet, Győrei Zsolt és Schlachtovszky Csaba a Vízkereszti Gritti, avagy a bőrre menő játék darabját. Az elmúlt évben indult útjára a szabadtéri szezonnyitó Grand Opening rendezvénysorozat, amelynek Kőszegen Vajda Gergely volt a karmestere, az idei évadkezdésre és jubileumra ő írta az ünnepi nyitányt a felkérésünkre. És lesz családiopera bemutató, kapcsolódik a színházi nevelési programunkhoz. Az évforduló egyik fénypontja a negyven évvel ezelőtti nyitódarabnak, Páskándi Géza Az ígéret ostroma, avagy félhold és telihold című művének különleges hangszínházi-felolvasószínházi premierje.
Az idei év egyik jelmondata, hogy „a progresszió nyári helyszíne” a Várszínház. Ez mit jelent?
Például azt, hogy Gergye Krisztián, mint kőszegi származású alkotó, minden évben szerepel nálunk, az új és friss szellemében idén az elmúlt negyven év előadásaiból egyet-egyet kiragadva készít mindegyikről egy festményt, amit negyven nappal az előadása előtt kiállítunk s minden nap lefotózzuk a festményeket, követve azok „öregedését”. Ebből készít Gergye egy installációt, mely táncművészeti előadása témáját is adja. Egyben láhatjuk negyven évnek, s a képeken hordozott időnek is a múlását.
Két nehéz év után az idei évben mekkora látogatottságra számítanak?
Biztos vagyok abban, hogy a tízezres nézőszámot átlépjük.
Az idén először csinálunk a megszokott mellett egy fesztivált is. Nagy András színháztörténésszel együttműködve lesznek szakmai beszélgetések, workshopok. A fesztivál tíz napjára még három helyszínt nyitunk, egy zenei, egy gyerekszínházi és egy kamaraszínházi udvart. Utóbbiban az elmúlt évek legsikeresebb kamaraelőadásaiból válogattunk.
A nyári színházak palettáján mit jelent Kőszeg?
Részben egy jellegzetes nyári színház vagyunk egy turisztikailag látogatott városban, ugyanakkor nemcsak előadásokat vásárolunk, de megpróbálunk az emberekhez szólni, értéket közvetíteni, emberi értékeket felmutató előadásokat létrehozni. Egy szórakoztató nyári színháznál többet szeretnénk megmutatni a közönségnek.
A Kőszegi Várszínház műsoráról bővebben itt tájékozódhat! >>>
Fejléckép: Pócza Zoltán (forrás: Kőszegi Várszínház)
Támogatott tartalom.