Színház

Mit evett Shakespeare?

2017.06.09. 11:16
Ajánlom
A szellem és a lélek mellett a testnek is meg kell adni, ami neki jár. Tudják ezt a Madách Színház Szerelmünk, Shakespeare fesztiváljának szervezői, hiszen Reneszánsz romkocsmával készülnek, és tudták Shakespeare-ék is. Utánajártunk, mi mindent ettek az angol Bárd és kortársai.

A legtöbb magyar emberhez hasonlóan a korabeli Angliában sem étkeztek valami egészségesen, azaz nagyon sok húst ettek, zöldséget, gyümölcsöt és tejet viszont alig-alig fogyasztottak. A kor szokása szerint tejet csak a szegények ittak, és a becsületes XVI. századi londoni polgár a vizet is csak főzésre és mosásra használta – a hétköznapok leggyakoribb itala a többféle erősségben főzött ale volt.

A Sok hűhó semmiért 1993-as filmváltozata

A Sok hűhó semmiért 1993-as filmváltozata (Fotó/Forrás: MGM)

A húsok közül a legközkedveltebb a marha volt, olyannyira, hogy a hatalmas igényeket a környékbeli marhatartók nem is tudták kielégíteni, ezért még Walesből is hajtottak teheneket Londonba. A szegények természetesen ezen a téren is hátrányban voltak: nekik, ha jutott is hús, az csak szalonna volt, a legpénztelenebb vidéki parasztok pedig még a borzot és a sündisznót is megették.

A mai magyar szemmel nézve extrémnek tűnő ételeket azonban nem csak a szegények ették:

teljesen normálisnak számított például a hattyú elfogyasztása,

de Shakespeare és kortársai előételként gyakran ettek énekesmadarakat, például feketerigót vagy pintyet is.

A tenger közelsége miatt a különféle tengeri herkentyűk igen elterjedtek voltak: hihetetlen mennyiségben fogyott a kagyló, amit nyersen, levesbetétként, piték vagy húsok töltelékeként, de pástétomként vagy pörköltnek elkészítve is gyakran vettek magukhoz a kor angoljai.

A kor szokásainak megfelelően Shakespeare-ék sokszor tartottak böjtöt. Elvileg egy évben 156 napon is tilos volt húst enniük, de ezt, a nagyböjtöt leszámítva, nem vették olyan komolyan. Számos kiskaput találtak például ki, amelyek közül a legviccesebb az volt, hogy a szárnyas, a borjú és a vadhús is halnak számított, azaz fogyaszthattak belőlük a hústalan napokon is.

Annyit a Madách Színházban június 9. és július 16. között tartandó Szerelmünk, Shakespeare fesztivál szervezői is megígérnek, hogy böjtölni aztán nem fogunk a programsorozat Reneszánsz romkocsma nevű eseményein, amelyek majdnem minden Szerelmes Shakespeare-előadás után a színház egyik különleges helyszínén, a Tetőteraszon zajlanak majd. További részleteket minderről itt találunk, Shakespeare és a XVI. századi angolok étkezési szokásairól pedig Richard Tames Shakespeare Londonja napi öt garasból című könyvében olvashatunk részletesebben.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Mucsi Zoltán Nyúl Bélaként bukik el az Átrium előadásában

A Móra Ferenc kisregényéből készült Fábri Zoltán-film színpadi adaptációjában Mucsi Zoltán játssza az ikonikussá vált történet főszereplőjét, Nyúl Bélát az Átrium színpadán. A Hannibál tanár úr már a maga idejében is erős politikai áthallással bírt.
Színház ajánló

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Színház hír

„Használjuk a bábszínházat arra, hogy ismét megidézzük az alkotás örömét” – Nina Malíková üzenete a Bábszínházi világnapon

2003 óta ünnepeljük a Bábszínházi világnapot a nemzetközi Bábművész Szövetség (UNIMA) kezdeményezésére március 21-én. Ennek kapcsán minden évben két színházi – egy nemzetközi és egy magyar – alkotó osztja meg gondolatait.
Színház hír

Franciaország egyik legfontosabb állami kitüntetését veheti át Tompa Gábor

A Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatával tüntetik.
Színház ajánló

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?