Színház

Mit olvas ki Sigmund Freud írásképéből?

2018.08.28. 12:40
Ajánlom
A híres bécsi pszichoanalitikus 1913-ban kelt levelét hamarosan közelebbről is szemügyre veheti valaki, aki a legtöbbet ajánlja a ritkaságért a csütörtöki árverésen Los Angelesben.

A kollégájának, Paul Federnek kézzel írt négyoldalas levél kikiáltási ára 25 ezer dollár (6,9 millió forint) - közölte a Nate D. Sanders aukciósház. A Freud személyes levélpapírján szereplő írásban a híres bécsi pszichoanalitikus gyerekkora és képzése állomásait mutatja be.

Az aukciósház szerint ez "egy ritka, személyes, saját kézből származó leírása Freud zsidó örökségének. Olvasása során világossá válik, hogy Freud tiszteletben tartotta zsidó származása jelentőségét, és hogy erről szívesen beszélt kollégáinak".

BriefFreud-Schnitzler1922cSigmundFreudPrivatstiftung-123803.jpg

Sigmund Freud levele Arthur Schnitzlerhez (1922) - Képünk illusztráció (Fotó/Forrás: Sigmund Freud Foundation)

Nemrégiben egy különleges kiállítás is nyílt Freudhoz kötődő tárgyakból az jeruzsálemi Izrael Múzeumban. A gyűrűk Freudja című tárlaton első alkalommal mutatnak be olyan gyűrűket, amelyeket a pszichoanalízis atyja hűséges tanítványainak, olykor pácienseinek ajándékozott.

Freud mintegy húsz alkalommal adott ilyen ajándéktárgyakat szívéhez közel álló embereknek a pszichoanalitikusok titkos társaságához tartozás jelképeként, amelyekből hatot egybegyűjtöttek a múzeum szakemberei.

Freud a színpadon

A Rózsavölgyi Szalon színpadán két előadásban is találkozhatunk Freuddal, más-más formátumos művész előadásában.

Jordán Tamás Az utolsó órában (partnere: Alföldi Róbert), Fodor Tamás Az ismeretlenben (partnerei: Sütő András, Sztarenki Dóra, D. Varga Ádám) formálja meg a neves pszichoanalitikust.

40091069_1741296682647062_1338795826478055424_o-123803.jpg

Jordán Tamás és Fodor Tamás (Fotó/Forrás: Bazánth Ivola )

Fodor Tamás a premier idején a Fideliónak elmondta: „A legizgalmasabb rátalálni a formára, hogy egy kifakadás például ne prédikációnak hasson, hanem a töprengésnek és az érvelésnek az izgalma süssön át rajtuk. A hívő, élete során, a rákkal küzdő Freud megfogalmazásában, egy alagútban él, és kételkedés nélkül megy előre, azt gondolva, hogy a csatorna végén egy ajtó a fénybe nyílik, »az ateista tudja, hogy nincs ajtó, hogy nincs más fény, csak amit a saját leleményessége gyújtott, hogy a csatornának nincs másik vége, egyedül neki van vége«.

A Rózsavölgyi Szalon a játszók számára különleges helyszínnek számít, amely kapcsán a művész megjegyezte: „Szeretem ezeket az intim közelséget teremtő helyszíneket, magam is ilyen terekkel foglalkoztam, amíg rendeztem. Azok a terek érdekesek számomra, amelyek több látószöget kínálnak a nézőknek.”

Jordán Tamás ugyancsak beszélt nekünk az alakítás kapcsán: „Engem mindig is az érdekelt, hogy az a szerep, amit színészként magamévá teszek, az enyém legyen. Ebben is magamról beszélek, még akkor is, ha nem mondom meg, én magam hiszem-e Istent vagy sem. Ahogyan a szerepem gondolkodik, létezik, viszonyul, az vagyok én abban a pillanatban. És aztán annak vagy van hatása, vagy nincs. Remélhetőleg van, de nem az a feladatom, hogy becsomagoljak üzeneteket.”

Ha érdeklik az előadások, itt tud rájuk jegyet vásárolni.

Fejléckép: Sigmund Freud 1906 körül (forrás: Sigmund Freud Foundation)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.