A kollégájának, Paul Federnek kézzel írt négyoldalas levél kikiáltási ára 25 ezer dollár (6,9 millió forint) - közölte a Nate D. Sanders aukciósház. A Freud személyes levélpapírján szereplő írásban a híres bécsi pszichoanalitikus gyerekkora és képzése állomásait mutatja be.
Az aukciósház szerint ez "egy ritka, személyes, saját kézből származó leírása Freud zsidó örökségének. Olvasása során világossá válik, hogy Freud tiszteletben tartotta zsidó származása jelentőségét, és hogy erről szívesen beszélt kollégáinak".

Sigmund Freud levele Arthur Schnitzlerhez (1922) - Képünk illusztráció (Fotó/Forrás: Sigmund Freud Foundation)
Nemrégiben egy különleges kiállítás is nyílt Freudhoz kötődő tárgyakból az jeruzsálemi Izrael Múzeumban. A gyűrűk Freudja című tárlaton első alkalommal mutatnak be olyan gyűrűket, amelyeket a pszichoanalízis atyja hűséges tanítványainak, olykor pácienseinek ajándékozott.
Freud mintegy húsz alkalommal adott ilyen ajándéktárgyakat szívéhez közel álló embereknek a pszichoanalitikusok titkos társaságához tartozás jelképeként, amelyekből hatot egybegyűjtöttek a múzeum szakemberei.
Freud a színpadon
A Rózsavölgyi Szalon színpadán két előadásban is találkozhatunk Freuddal, más-más formátumos művész előadásában.
Jordán Tamás Az utolsó órában (partnere: Alföldi Róbert), Fodor Tamás Az ismeretlenben (partnerei: Sütő András, Sztarenki Dóra, D. Varga Ádám) formálja meg a neves pszichoanalitikust.
Fodor Tamás a premier idején a Fideliónak elmondta: „A legizgalmasabb rátalálni a formára, hogy egy kifakadás például ne prédikációnak hasson, hanem a töprengésnek és az érvelésnek az izgalma süssön át rajtuk. A hívő, élete során, a rákkal küzdő Freud megfogalmazásában, egy alagútban él, és kételkedés nélkül megy előre, azt gondolva, hogy a csatorna végén egy ajtó a fénybe nyílik, »az ateista tudja, hogy nincs ajtó, hogy nincs más fény, csak amit a saját leleményessége gyújtott, hogy a csatornának nincs másik vége, egyedül neki van vége«.
A Rózsavölgyi Szalon a játszók számára különleges helyszínnek számít, amely kapcsán a művész megjegyezte: „Szeretem ezeket az intim közelséget teremtő helyszíneket, magam is ilyen terekkel foglalkoztam, amíg rendeztem. Azok a terek érdekesek számomra, amelyek több látószöget kínálnak a nézőknek.”
Jordán Tamás ugyancsak beszélt nekünk az alakítás kapcsán: „Engem mindig is az érdekelt, hogy az a szerep, amit színészként magamévá teszek, az enyém legyen. Ebben is magamról beszélek, még akkor is, ha nem mondom meg, én magam hiszem-e Istent vagy sem. Ahogyan a szerepem gondolkodik, létezik, viszonyul, az vagyok én abban a pillanatban. És aztán annak vagy van hatása, vagy nincs. Remélhetőleg van, de nem az a feladatom, hogy becsomagoljak üzeneteket.”
Ha érdeklik az előadások, itt tud rájuk jegyet vásárolni.
Fejléckép: Sigmund Freud 1906 körül (forrás: Sigmund Freud Foundation)