Színház

„Molnár műveinek épségére figyelni fogunk a jogok lejárta után is”

2019.09.17. 12:45
Ajánlom
Lukin Ágnes rendező, Molnár Ferenc dédunokája tette közzé saját álláspontját az általa csak „Delila-gate”-ként emlegetett esettel kapcsolatban.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Mohácsi testvérek nyíregyházi Delila rendezésének szeptember elejére tervezett bemutatója elmaradt – üres nézőtér előtt tartották meg –, miután az eredeti művet jegyző Molnár Ferenc örökösei letiltották a darab színrevitelét ebben a formában. „Kisemmizve, letaglózva állunk” – írta a Móricz Zsigmond Színház.

A közlemény szerint az örökösök „kifejezett tilalma” akadályozza a bemutatót. A színház úgy véli, a Delilából „minőségi, mély emberismerettel és bölcsességgel, a Mohácsi testvérek szellemével és új inspirációival átjárt előadást” készítettek, amely nemhogy nem tiszteletlen Molnár Ferenc géniusza előtt, hanem „főhajtással felérő mai válasz”.

mohacsi-181908.jpg

Mohácsi István és János

Molnár Ferenc Európában élő jogutódainak nevében a Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség nyilatkozatot juttatott el szerkesztőségünknek, amelyben azt írják: „Molnár Ferenc szerzői jogainak törvényes örököseiként minden esetben élni kívánunk azon jogunkkal, hogy

a védelmi időn belül a szerző eredeti szövegeit átírni, azokba beleírni kizárólag előzetes engedélyünkkel lehetséges.

Mint azt a Móricz Zsigmond Színház az index.hu-nak megírta, a velük való egyeztetések során a kezdetektől következetesen kitartottunk a kétoldalú megállapodásunkban is rögzített álláspontunk mellett, ez korábban, más előadások kapcsán nem okozott problémát. Bízunk benne, hogy a jóváhagyási folyamat, ahogy általában mindig, a továbbiakban is gördülékenyen és gyorsan zajlik, és ez az eset egy egyszeri, elszigetelt esemény marad.”

Delila-gate

Molnar_Ferenc_Uher-115909.jpg

Molnár Ferenc (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Lukin Ágnes rendező, Molnár Ferenc dédunokája, egyben örököse egy internetes oldalon osztott meg a darab letiltásával kapcsolatban részleteket, amely reményei szerint „teljesen új megvilágításba fogja helyezni a történteket”.

Mint írja, saját magát a rendezői szabadság hívének tartja, ám „a színre állítók szabadsága addig terjedhet, amíg nem sérti a mű minőségét és a szerző integritását.” A Mohácsi testvérek munkája nyomán született színpadi változat kapcsán Lukin Ágnes megjegyzi: „egy (át)író virtuóz elszabadult szellemének végterméke, bizarr érdeklődéssel az altesti és anyagcsere-humor iránt.”

Saját magukról, Molnár Ferenc örököseiről így ír: „Írók, tanárok, filmesek, tévések, zenészek, szerkesztők vagyunk és leszünk a Molnár-jogok lejártáig, sőt, utána is. Ismerjük, értjük és át is érezzük a színházak, szerzők és társulatok gondjait. Megnyugtatjuk az átírókat, hogy tudunk annyit a színház és a művészetek világáról és értékeiről, mint ők.”

Soha és sehol nem ütköztünk olyan bizarr önmegvalósítási mániába, mint ebben az ügyben

- jegyzi meg Lukin Ágnes, hozzátéve, döntésüket semmilyen anyagi szempont nem vezérelte. Ezután több példát is említ Molnár-darabok színrevitelére. A külföldi adaptációk kapcsán azt írja: „soha, sehol és senki nem vetemedett arra, hogy a művek nyelvezetét silányítsa, vagy szerkezetébe, cselekményébe durván és teljesen fölöslegesen beavatkozzon.”

Molnár tabu?

Lukin Ágnes nem tartja „érinthetetlen szentségnek” Molnár Ferenc szellemi hagyatékát, mint írja, az is vita tárgya lehet, valóban rettenetesen poros-e a Delila nyelve, továbbá elég bonyolultak-e a benne levő szituációk, ám szerinte „ha valaki így gondolja, akkor nem kötelező megrendeznie”.

1111-1949-155548.jpg

Molnár Ferenc lányával a dolgozó szobájában, zselatinos-ezüst papír pozitív, Vasárnapi Ujság felvétele, Budapest,Z Zsigmond utca, 1917. (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)

„Nem kötelező Molnár-darabra elmenni a színházba, és nem kötelező színpadra állítani sem” – írja az örökös, aki a szerzői joggal kapcsolatos okfejtésnél egy hasonlattal élve megjegyzi: „senki nem töri a fejét azon, hogy »újra kellene gondolni« az emberölés szabályait. Elegendő követni azt, amit a törvény elrendel. Vagyis nem szabad senkit megölni. Szerintem színdarabot sem.”

Lukin Ágnes szerint hazugság, hogy az örökösök a bemutató napján tiltották le az előadást. „A nyíregyházi esetben az engedély megtagadását már jóval korábban és egyértelműen közöltük.

Az engedélyt nem visszavontuk, hanem meg sem adtuk. Jelentős különbség.

Mint Lukin Ágnes írja, kétszer is találkozott a Móricz Zsigmond Színház vezetőivel, először július végén, majd augusztusban. „Sem a dramaturggal, sem a színház vezetőivel nem sikerült megállapodásra jutni” – jegyzi meg, hozzátéve: „Próbáltam ötleteket adni, miként lehetne ebből a csapdából kikecmeregniük, és a válságot elkerülni. Elsősorban azt, hogy még bőven van idő arra, hogy visszatérjenek a szöveg eredeti változatához” – ám az örökös szerint ennek nem volt foganatja. „Ha akkor sejthettem volna, hogy felvetésemet végül falra hányt borsóként kezelik, vittem volna magammal valakit, hogy legyen tanúm arra, amit hallottam. De mert ezt elmulasztottam, ezt a fontos eseményt nem tudom igazolni.”

„Ezúttal Molnárt végezték ki”

Lukin Ágnes szerint a nyári szabadtéri bemutató jogsértő volt, még akkor is, ha több helyen azt írták róla, sikeres. „Egy nyilvános kivégzés is sikeres lenne, és lehetne rá sok jegyet eladni. Ezúttal Molnárt végezték ki” – teszi hozzá.

Molnár Ferenc szerzői jogai 2023-ban lejárnak.

„Akadnak, akik már most epedve várják a pillanatot, amikor a mi lehetőségeink Molnár szellemi és alkotói hagyatékának megóvására megszűnnek” – jegyzi meg Lukin Ágnes, aki addig is nem zárkózik el a Delila nyíregyházi bemutatójától. Véleménye szerint „ezzel a céllal indult ez a szomorúra fordult história útjára azzal, hogy engedélyt adtunk a munkára.  Ez a felhatalmazás továbbra is él, érvényes és beváltható. Minden jogszerű megoldásra készen állunk.”

A teljes írás ide kattintva olvasható.

Fejléckép: Molnár Ferenc 1941-ben (forrás: Wikipédia)

Megszólaltak a Molnár örökösök a letiltott előadás ügyében

Kapcsolódó

Megszólaltak a Molnár örökösök a letiltott előadás ügyében

Bízunk benne, hogy ez egyszeri, elszigetelt esemény marad – írja Molnár Ferenc Európában élő jogutódainak nevében a jogokat kezelő Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség.

Molnár Ferenc örökösei letiltottak egy kész előadást a Móricz Színházban

Molnár Ferenc örökösei letiltottak egy kész előadást a Móricz Színházban

A nyíregyházi színház közleményben tudatta, hogy nem tudtak megegyezni a Mohácsi testvérekkel készülő darabbal kapcsolatban az örökösökkel, így a Delila bemutatója elmarad.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Evangéliumi történetek felolvasásával emlékeztek Jézus életére

A székesfehérvári Vörösmarty Színház hagyományos Újszövetség Maratonján negyven helyi lakos olvasott fel evangéliumi szövegrészeket advent első vasárnapján.
Színház hír

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Színház ajánló

Már elérhető a Pintér Béla és Társulata januári és februári műsora

Az idén 25. jubileumát ünneplő Pintér Béla és Társulata januárban és februárban összesen harminchat estén várja nézőit az újpesti UP Rendezvénytérbe. Az előadásokra már elindult a jegyértékesítés.
Színház ajánló

Tabutémákat is feszeget a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadása

Két szereposztással is bemutatta a Vörösmarty Színház a Dóka Péter regényéből készült színdarabot, A kék hajú lányt. Az előadás után a közönség fiatal tagjai színházpedagógiai foglalkozáson is részt vehetnek.
Színház hír

Vidnyánszky Attila maradt a Magyar Teátrumi Társaság elnöke

Ismét Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját választotta elnökévé a Magyar Teátrumi Társaság.