A Rózsavölgyi Szalonnak a korábbi években sikerült bizonyos pályázati forrásokhoz jutnia, amelyekből részben finanszírozhatták előadásaik létrehozását. Most egyáltalán nincs ilyen forrásuk, az úgynevezett többlettámogatási pályázatokon ugyanis nem jutottak támogatáshoz – közölte a teátrum. „Megrendített minket ez. De azt tudjuk és érezzük, hogy a valódi teljesítmény, a valódi eredmények számítanak a közönségünknek. Sajnos mi is kénytelen vagyunk jegyárat emelni – követve az inflációt – más kulturális intézményekhez hasonlóan” – idézte közleményük Zimányi Zsófia művészeti vezetőt, aki hozzátette, bevezetnek egy nagyobb összegű, opcionális mecénásjegyet is.
Mecénás Klub a Rózsavölgyiben
A közönségük javaslatára elindítják a Rózsavölgyi Mecénás Klubot, reményeik szerint a csatlakozó tagok – magánszemélyek és cégek egyaránt – további támogatásokkal is segíthetik megőrizni, fenntartani a színház színvonalas működését. A klub védnökségét a színház művészei vállalták: Jordán Tamás, Molnár Piroska, Szulák Andrea, Pokorny Lia és Csiby Gergely.
Közleményükben hangsúlyozták, a Rózsavölgyi Szalon azt vallja, a közönség már maga is mecénás, de lehetnek olyan mecénások is, akik még inkább segítenek megbirkózni a színház útjába kerülő akadályokkal, és akik elkötelezett támogatói csoportot alkotnak. A Rózsavölgyi egyedi támogatási szisztémájában különféle lehetőség nyílik a támogatásra: új produkciók létrehozásának megsegítésére éppen úgy, mint akár pályakezdő, fiatal művészek patronálásra, vagy arra, hogy a színház folytathassa a társadalmi, közszolgálati projektjeit. Ezt a különleges elkötelezettséget különleges módon viszonozza a Rózsavölgyi. A [email protected] e-mailcímen is várják a lehetséges mecénások jelentkezését:
az adományozókkal minden esetben személyes kapcsolatot tervez a színház, hogy velük együtt közösen formálják ezt az új, egyedi támogatási rendszert.
Ettől persze nem mond le a színház arról, hogy továbbra is pályázzon, ha erre módja nyílik.
„Végtelenül hálásak vagyunk a művészeinknek, a közönségünknek, velük együtt erős a Rózsavölgyi Szalon közössége.
Még valami: szolidárisak vagyunk azokkal az előadóművészeti műhelyekkel, amelyek hasonló helyzetbe kerültek. Most egymásra is vigyáznunk kell
– fogalmazott Zimányi Zsófia.
Meghirdette 12. évadát a színház
A színház következő, 12. évadja augusztus 23-án rögtön egy bemutatóval indul majd, a Miért pont kivi? című francia darab premierjével, amelyet a Kőszegi Várszínházzal közösen hoznak létre. Az előadás rendezője Őze Áron, szereplői pedig Schneider Zoltán, Takács Katalin, Varga Ádám, Kiss Anna Gizella eh.
A francia írónő, Laetitia Colombani darabja tele van humorral és szeretettel, emberséggel és gyengédséggel.
Őze Áronnak ez az ötödik rendezése, Schneider Zoltánnak ez az ötödik szerepe a Rózsavölgyiben.
Bánsági Ildikó, Gálvölgyi János, Csiby Gergely, Bíró Panna Dominika a szereplői az Épp időben című előadásnak, amelynek magyarországi bemutatója – Herendi Gábor rendezésében – 2023 decemberében lesz a Rózsavölgyi Szalonban. A szerző, Sean Grennan szerint műve
drámai vígjáték, amely meglepetéseivel éppoly elgondolkodtató, mint szórakoztató.
David Eldridge a kortárs angol drámairodalom egyik elismert szerzője. A párkapcsolati stációkat bemutató trilógiájának első részét Kezdet címmel játszotta a Rózsavölgyi Szalon. Az új évad második felében jön a „második rész” És te mit szeretnél? címmel, ezúttal is Dicső Dániel rendezésében. De a két mű elkülönül, nem szerep- és történetfolytatásokról van szó, noha mindkét darab kétszereplős. Az És te mit szeretnél? szereplői: Kovács Patrícia és Schmied Zoltán.
A 2023/24-es évadban először játszanak a Rózsavölgyiben: Bánsági Ildikó, Bíró Panna Dominika, Kiss Anna Gizella, Kovács Patrícia. Először rendez itt Herendi Gábor.
Értékteremtés
A Rózsavölgyi Szalonnak jelenleg tizenöt produkciója van műsoron, közülük a „legidősebb” Az utolsó óra, amelyet 2013. február 14-én mutattak be, és a 300. előadás felé közelít Jordán Tamással és Alföldi Róberttel. Jordán Tamás egyébként eddig több mint 900 alkalommal lépett fel a Rózsavölgyi előadásaiban. Molnár Piroska 500 alkalommal. Ők a „csúcstartók” itt. A színház más előadásai is óriási sikerszériát érnek el. Például a romance.com (Molnár Piroska és Jordán Tamás főszereplésével) túllépte a 160. előadást. A Táncórák (Ullmann Mónika, Józan László) és a Diplomácia (Alföldi Róbert, Sztarenki Pál főszereplésével) szintén túl van a 100. előadáson. Az 50. környékén járnak (túl vagy közel): Kései találkozás (Molnár Piroska, Jordán Tamás), A két pápa (Lukács Sándor, Jordán Tamás, Molnár Piroska, Trokán Anna), Végszó (Gálvölgyi János, Györgyi Anna, Csiby Gergely, Bajor Lili, Kovács Máté), Churchill és Garbo (Nagy-Kálózy Eszter és Hegedűs D. Géza), Keresztül-kasul (Pokorny Lia, Király Dániel).
„A Rózsavölgyi Szalon nem »csupán« színház.
Társadalmi, oktatási-nevelési, érzékenyítő programjaik is vannak, amelyekben együttműködnek középiskolákkal, fogyatékossággal élő csoportokkal.
A színház elkötelezte magát a zöld, környezetbarát szemlélet mellett, s egyre hangsúlyosabban próbál tenni a környezet védelméért, a jövő nézőiért” – hangsúlyozták.
A Rózsavölgyiben tartja díjátadóját a Psota Irén Alapítvány, amelyet Almási Éva, a Nemzet Színésze hozott létre, illetve Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg Kortárs Magyar Drámáért Alapítványa is. Az idei díjkiosztón Radnóti Zsuzsa külön is méltatta a Rózsavölgyi Szalon Drámafejlesztő Műhelyét: „A rendezvénynek kezdettől helyet adó Rózsavölgyi Szalon kitüntetett figyelemmel fordul a magyar művek felé, sőt, ösztönzi is az írókat arra, hogy írjanak a Rózsavölgyi számára”. Mindkét esetben teljes körű szervezési, lebonyolítási és kommunikációs szolgáltatást nyújt a Rózsavölgyi – önzetlen támogatással.
Művészek nyilatkozatai a Rózsavölgyi Szalonról
Jordán Tamás: „Rajongásig szeretek minden előadást, amelyben a Rózsavölgyi Szalonban játszom.”
Molnár Piroska: „Kicsi színház – hatalmas lélekkel. Itt a színészeket visszavárják. És vissza is megyünk.”
Pokorny Lia: „Olyanná válunk itt a közönséggel együtt, mintha egy nagy családi ünnepségre érkeznénk, tehát nem egy estére a sok közül, hanem egy kitüntetett alkalomra.”
Gálvölgyi János: „A Rózsavölgyi Szalon a színházat és a színészt is értéknek tekinti. Ezért vagyunk itt.”
Hegedűs D. Géza: „A Rózsavölgyi Szalonban egy komoly polgári, szellemi hagyomány fölmutatása jelenik meg színházi ajánlatként azok számára, akik betérnek ide.”
Györgyi Anna: „Varázslatos hely.”
Őze Áron: „Értékek születnek a Rózsavölgyi Szalonban. Egy értékvesztett világban ez kapaszkodót jelent sokaknak. Tíz év alatt tekintélye lett ennek a színháznak átgondolt és mindig friss repertoárjával.”
Bánfalvi Eszter: „Mi, színészek, családtagok vagyunk a Rózsavölgyiben.”
Fejléckép: Varga Ádám, Kiss Anna Gizella, Őze Áron, Schneider Zoltán és Takács Katalin a Miért pont kivi? olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Kallus György / Rózsavölgyi Szalon)