Színház

„Napfény a dörzspapíron” – Szakácsi Sándor, a nyughatatlan lélek

2022.05.20. 09:20
Ajánlom
Szakácsi Sándort, bár már gyerekkorában nagy jövőt jósoltak neki a színészi pályán, kisebb korában gúnyolták iskolatársai, felnőttként pedig alkoholproblémákkal küzdött, magát La Mancha lovagjának, szélmalomharcosnak nevezte. Saját bevallása szerint a szerepeiből merített erőt a folytatáshoz.

Összegyűjtöttünk 15 érdekességet a legendás színészről:

1. 1952. május 20-án született, és már gyerekként vonzotta a színház világa, 10 évesen eldöntötte, hogy színész lesz.

„Fertőzötten színész vagyok, a munka éltet. Két munka között alig létezem”

– mondta később.

2. Példás tanuló volt, amiért osztálytársai strébernek tartották. A munkának azonban meglett az eredménye: gimnazistaként több szavalóversenyt is megnyert, emellett szerződtette a Pinceszínház. Eljátszhatta a Koldus és királyfi Királyfiját és Shakespeare Rómeóját is, melyről elismerően nyilatkoztak az akkori kritikák.

3. A korai sikerek ellenére édesapja nem nézte jó szemmel, hogy színész szeretne lenni, ezért a 14 éves fiú titokban felvételizett a Pinceszínházba.

fortepan_147304-151311.jpg

Szerencsi Éva és Szakácsi Sándor (Fotó/Forrás: Szalay Zoltán / Fortepan)

4. A Pinceszínházban töltött évek alatt ismerte meg Szerencsi Évát, a szimpátiából pedig hamar szerelem lett. 1976-ban házasodtak össze, de már egy év után külön költöztek. Összesen hét évig voltak együtt, a színésznő nem bírta tovább férje kicsapongó életmódját, valamint, hogy minden férfikollégájára féltékeny, aki csak hozzáér a színpadon.

5. Szakácsi Sándort elsőre felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol Várkonyi Zoltán osztályában végzett 1974-ben.

Rögtön Szolnokra szerződött, de már akkor előszerződése volt a következő évre a Vígszínházba.

6. A Vígszínházban örömmel fogadták, Várkonyi Zoltán korai halála azonban megviselte Szakácsit, és bár a Vígszínházban töltött évek alatt számos szerepben ért el sikereket, a nagy áttörést egyik sem hozta meg számára.

7. A beugrásai viszont legendásak voltak: egy alkalommal az egyik néző Joker-kártyát ajándékozott neki, utalva ezekre a szerepekre, valamint arra, hogy sosem skatulyázták be egy szerepkörbe.

fortepan_187983-151423.jpg

Szakácsi Sándor (Fotó/Forrás: Szalay Béla / Fortepan)

8. Szakácsi Sándor Várkonyi Zoltán után édesapját is elvesztette, édesanyja pedig 1988-ban öngyilkos lett. Ekkora egyedül maradt, egyetlen társasága 10 hörcsöge volt.

9. Ennek ellenére szakmailag sikert sikerre halmozott. Pályafutása során a főváros mellett megfordult Gyulán, Veszprémben, Miskolcon, Esztergomban, Székesfehérváron és Pécsváradon is. Közben 1987-től állandó társulati tagként dolgozott először a József Attila Színházban, majd egy rövid szünet után 1992-től a Nemzeti Színházban, végül 2000-től a Pesti Magyar Színházban.

10. A rádiójátékok és a filmek mellett nevéhez száznál is több színpadi szerep köthető, köztük az 20. századi magyar színjátszás egyik legemlékezetesebb Hamlet-alakítása.

11. Egyik legkedvesebb szerepe a La Mancha lovagja címszerepe volt. „Ez egy igazi sikerdarab. A nézők nevetnek, sírnak rajta, nagyon szeretik. […] Nekem is a szívem csücske, és nagyon aranyos, igazi, szívből jövő emberi visszajelzéseket kapok a nézőktől. Manapság ez ritkaság.” – mondta az előadásról.

12. Legendásan jó versmondó volt, nyelv- és ritmusérzékének, valamint egyedi orgánumának köszönhetően sokat foglalkoztatták szinkronszínészként is.

13. Munkájában és a magánéletében is szerette a kihívásokat, az 50. születésnapját ejtőernyős ugrással ünnepelte.

14. Amikor megkérdezték tőle, hogy meddig akar élni, azt felelte:

„Ameddig játszani tudok, addig érdemes”.

15. Számos díjat adományoztak neki, de mindig bántotta, hogy a nagy állami kitüntetések elkerülték.

(információk forrása: Szakácsi Sándor Emlékoldal, Újságmúzeum)

Fejléckép: Szakácsi Sándor (fotó: Rózsavölgyi Gyöngyi / Wikipédia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.
Színház hír

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.