Nagy múltja van Zsámbékon a nyári színháznak – kezdi Russói Tamás. – Az elődeim fiatal művészeket karoltak fel, alkotó, kísérleti színházat csináltak a Rakétabázison, ami mostanra nagyon leromlott, hatalmas keret kéne a felújításához. Ezért pár éve azon kezdtünk gondolkodni, hol és hogyan tudnánk olyan színházat csinálni, amit a zsámbékiak magukénak éreznek. Sok művész kötődik a városhoz, volt honnan alkotó energiákat merítenünk. Harmadik éve a Zichy-kastély udvara ad helyet az előadásoknak, szívesen jönnek ide a nézők.
A rendezvény idén egy fesztivállal nyit pünkösdkor, ezt követi a színház nyári sorozata. A zenei fesztiváljuk ráhangoló is?
Vecsei H. Miklós találta ki, hogy pünkösdkor szervezzünk egy nyitást, ami a Szent Jakab útvonalon zarándoklattal indul a Normafától a zsámbéki premontrei rend házáig, igazodva a pünkösd áhítatához. Ezt követi a háromnapos zenei fesztivál.
Ami egy alternatív zenei fesztivál, kicsit kibillent a csendességből.
Tudatos ez a kettősség, de csendesebb, akusztikus megszólalásban hívtuk a zenekarokat. Célunk, hogy a magyar dalnak adjunk teret, és megcéloztunk egy új közönségréteget, a fiatalabb korosztályt.
A júliusban induló színházi sorozatnak több visszajáró művésze is van, például Grecsó Krisztián, Mácsai Pál. Utóbbi a már tavaly is előadott Azt meséld el, Pista! előadást és a Dés Lászlóval közösen összeállított Radnóti-estjét hozza. Mintha ezek a szövegek az elmúlt évek során még megrendítőbben szólnának.
Ezek sajnos megint nagyon aktuálisak, vannak megrendítő estéink. Idén három monodrámát és két kamaradrámát látunk vendégül. A Rózsavölgyi Szalon Churchill és Garbo előadásával kezdünk Nagy-Kálózy Eszter és Hegedűs D. Géza játékában.
Fontos, hogy a kőszínházak elérhető előadáskínálatából a legsikeresebb produkciók számára szabadtéri bemutatkozási lehetőséget biztosítsunk.
Érkezik A csemegepultos naplója és Háy János A cégvezető című darabja, és folytatódnak a Kedves Zsámbék című irodalmi estek, Seres Tamás rendezésében, kedvelt művészekkel.
Vecsei H. és ifj. Vidnyánszky Attila Ifjú barbárok előadása a Kolozsvári Magyar Színház és a Gyulai Várszínház közös produkciója, két zenész, Kodály és Bartók barátságáról, ifjú éveikről, a menni vagy maradni dilemmájáról szól.
Gyula után rögtön hozzánk érkezik a két fiatal vezető színész két zseniről szóló előadása a kolozsvári színház művészeivel. Nagyon izgalmas már a téma is, kíváncsian várom. A Kolozsvári Színházzal a jövőben szeretnénk szorosabbra fűzni az együttműködést. Vecsei H. Miklós nyaraink visszatérő szereplője. Ifj. Vidnyánszky Attilával a Vízkereszt, de amúgy mindegy című darabbal korábban már jártak nálunk, most ismét egy nagyszabású produkció alkotóiként látjuk őket viszont.
Miben mérik sikert, a visszajelzések alapján?
Nézőszámban, de a visszajelzéseket is fontosnak tartjuk. Figyeljük a kommenteket, a közösségi felületeket, és beszélgetünk a közönséggel. Én minden előadáson ott vagyok. Közel nyolcvan településről érkeznek hozzánk, a fő merítés Budapest és a Zsámbéki-medence.
Üzletember, színházszerető zsámbéki patrióta, a nyári színházban melyik szerepe az erősebb?
Üzletemberként próbálom gazdaságilag működtetni az egyesületet. Nem magunknak csináljuk, a nézőknek szervezzük, fontos, hogy ők szeressék. Megtisztelő, hogy évről-évre ennyi vezető színész és zenész örömmel jön hozzánk.
Lokálpatriótaként boldog vagyok, hogy olyan történelmi helyszínen játszhatunk, ahol múlt és jelen harmóniában létezik és a legváltozatosabb előadások tereként tud működni.
Fontos, hogy aki eljön hozzánk, hazavigyen magával valami emlékezeteset, elgondolkodtatót ebben a nagyon nem könnyű világban. Persze a mosolyra, jókedvre is szükség van!
A Zsámbéki Nyári Színház műsoráról bővebben itt tájékozódhat! >>>
Fejléckép: Russói Tamás (fotó: Fejér János / Zsámbéki Nyári Színház)
Támogatott tartalom.