Interjút készített a FreeSZFE Egyesület két tagjával Gulyás Márton, a Partizán című közéleti videócsatorna műsorvezetője: a megszólalók Németh Gábor oktató és Antal Bálint rendezőszakos hallgató.
A beszélgetés első része arról a februári konfliktusról szólt, amely egy Fidesz-közleménnyel indult. Az ügy röviden: Bajkai István fideszes önkormányzati képviselő közleményben ment neki az újonnan alakult egyesületnek, miután a FreeSZFE pályázat útján megkapta a VIII. kerületi önkormányzattól a Damjanich utca 4. szám alatt álló, frissen felújított épületet. Kiderült azonban, hogy az épületet az előző, kormánypárti városvezetés a Molnár Antal Zeneiskolának ígérte, és bár ezt írásban nem rögzítették, a zeneiskola készült arra, hogy beköltözhet. Ezután a FreeSZFE szolidaritásáról biztosította a zeneiskolát, majd kis idővel később bejelentette, hogy kiköltöznek.

Kapcsolódó
Zeneiskola lett volna a Freeszfe által birtokba vett Damjanich utcai ingatlanból?
Fidesz-közlemény után eszmélt a zeneiskola, ők is közleményt adtak ki, mire közleménnyel reagált a Freeszfe Egyesület, most pedig közleményben magyarázkodhat Niedermüller Péter. A Molnár Antal Zeneiskolában azt mondják, őket illeti az épület, amit a #freeszfe-mozgalom kapott meg.
Habár az első hírek arról szóltak, hogy a FreeSZFE júniusig marad a Damjanich utcában, a közösség úgy döntött, hogy „egy percig sem kíván ott maradni” egy ilyen szituációban, gyakorlatilag be sem költöznek. „A címer elhelyezése után az erkélyen véget is ért a történet” – mondta Németh Gábor oktató, aki az őszi félév végén mondott fel a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, hogy aztán az egyesületben folytassa a munkát.
Az oktató szerint valóban nemtelen támadás érte a FreeSZFE egyesületet, de ha „a nemtelen támadás részigazságot tartalmaz”, akkor azzal szembe kell nézniük. Hangsúlyozta, hogy nem voltak tisztában azzal, hogy a másfél éve üresen álló épületet a zeneiskolának szánták.
Antal Bálint V. éves rendező szakos hallgató hozzátette: nem tudhattak arról, hogy az előző városvezetés milyen szóbeli alkukat kötött az épület hasznosításáról: „írásos ígéret vagy bármiféle határozat arról, hogy ezt az épületet felújítják és átadják a zeneiskolának, nem született” – mondta.

Németh Gábor, az SZFE oktatója Upor Lászlóval, a lemondásra kényszerült rektorral beszélget november 10-én, az egyetemfoglalás 71. napján (Fotó/Forrás: Lázár Todoroff / SZFE)
Az egyesület havi 2 millió forintos bérleti díjjal kapta meg az épületet, ami a műsorvezető szerint „nem haveri” ár, főleg nem egy induló nonprofit egyesület számára. Antal és Németh szerint azonban elvi kérdés, hogy kilépjenek egy ilyen feszültségteljes helyzetből. Antal azt is elmondta, hogy a Damjanich utcai épületnek csak a fele lett volna a zeneiskoláé, a másik felében a Klik irodái kaptak volna helyet. A fiatal rendező ezek után várja, hogy a KLIK megmutassa, hogy valóban fontos neki a Molnár Antal Zeneiskola.
„Ahhoz a szellemiséghez, amit képviselünk, hozzátartozik, hogy a reálpolitikai maszatolásokba nem megyünk bele”
– szögezte le Németh Gábor. Kérdésre elmondta, hogy a FreeSZFE egyesület jelenleg több önkormányzattal is tárgyal, és reménykedésre ad okot, hogy Budapesten meglehetősen sok ingatlan kihasználatlan. Annyit mindenképpen tanultak az eddigiekből, hogy bárhová is mennek, utánanéznek majd, hogy „mi a backstory”.
Az egyesület munkáját leginkább műhelyként képzelik el, de természetesen hosszú távú céljuk, hogy akár akkreditált felnőttképzési intézménnyé váljanak. Németh elmondta, hogy az egyesülethez fantasztikus szakemberek csatlakoztak, köztük olyan nevek, akik „kellemes meglepetést” okoznak majd. (Oktatókat és tagokat nem nevesített, de korábbi híradásokból tudni, hogy az SZFE-n felmondott tanárok közül sokan, például Enyedi Ildikó és Ascher Tamás köztük van.)
Az egyesülethez kezdetben harmincan csatlakoztak, aztán újabb hatvan ember. „Azok [a tagjai], akik aktív részesei voltak ennek a történetnek” – mondta Németh. „Megkeresni senkit nem kerestünk, nyilvános volt, hogy születik egy ilyen egyesület, és akinek van kedve csatlakozni, az csatlakozhatott. (…) Senkinek nem erkölcsi kötelessége, hogy belépjen ide.”
A beszélgetésben elhangzott az is, hogy a Fővárosi Törvényszék szerint az SZFE modellváltását előkészítő törvény alkotmányellenes, ezért felülvizsgálatát kérték az Alkotmánybíróságtól. (Korábban a diákok is az AB elé vitték az ügyet, de az ő panaszukat a testület indoklás nélkül is félredobhatja. Ezzel szemben a Fővárosi Törvényszéktől érkező indítványra viszont köteles 90 napos határidőn belül válaszolni.) Németh szerint „ennek az elutasítása mellett elég nehéz lesz érvelni” – vélekedett.
A teljes interjút itt lehet megnézni.