Fülöp Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának főtanácsadója az ünnepélyes megnyitón a hétfőn elhunyt Térey János író, költő, műfordító szavait idézve azt mondta: "Nem szabad lenézni a nézőt. A néző nem nyújt be kívánságlistát, nem mondja, hogy szeptembertől júniusig Rómeó és Júliát akar nézni vagy a Charley nénjét. Megveszi a bérletet, és nézi, amit kap. Ha nem Shakespeare-t választod, hanem Marlowe-t vagy Ben Jonsont, akkor őket nézi, és általuk ismer meg valamit".
Ez különösen igaz a POSZT-ra, hiszen ott sincs kívánságlista. Egy szigorú és szakmai szempontokat érvényesítő komoly és elhivatott előválogatás során áll össze a fesztivál programja. Azokból az előadásokból, amelyek nagy bizonyossággal a legjobbak voltak az előző évadban - jelentette ki a főtanácsadó.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere hangsúlyozta: a POSZT-hoz az elmúlt tizenkilenc esztendőben hozzánőttek a pécsiek, azt mindenki magáénak érzi.
A város a továbbiakban is mindent megtesz annak érdekében, hogy a fesztivál a városban maradjon, mert "itt van jó helyen" - tette hozzá.
Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója átadta a találkozó idejére a teátrum kulcsát Magyar Attilának, a POSZT-ot szervező Pécsi Országos Színházi Fesztivál Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjének.
Árkosi Árpád Jászai Mari-díjas rendezőt kitüntették a Békés Megyei Önkormányzat által alapított Sík Ferenc-díjjal, és átadták a Magyar Teátrumi Társaság által kiírt "Színházat vegyenek!" című pályázat díjait is.
A Sík Ferenc-díjjal kitüntetett Árkosi Árpád rendező a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) megnyitóján a Pécsi Nemzeti Színházban (Fotó/Forrás: Sóki Tamás / MTI)
A megnyitót megelőzően a versenyprogramba beválogatott társulatok képviselői lakatot helyeztek el a Janus Pannonius utcában található pécsi lakatfalon.
A POSZT versenyprogramját Gulyás Gábor esztéta, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója és Zalán Tibor író, dramaturg állította össze a 2018. március 1. és 2019. március 10. között bemutatott, magyar nyelvű színházi előadásokból.
A versenyprogramban tizennégy produkció kapott helyet - a hazai teátrumok mellett két határon túli magyar színház előadásait is láthatja a közönség.
A budapesti Katona József Színház és a Nemzeti Színház is két-két produkcióval szerepel. Az Örkény Színház, a Radnóti Színház, a Vígszínház, a József Attila Színház, a Pesti Magyar Színház is részt vesz a megmérettetésben egy-egy darabbal. A versenybe jutott 14 előadás között van a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és a Váci Dunakanyar Színház közös produkciója és a székesfehérvári Vörösmarty Színház és a debreceni Csokonai Színház darabja is.
A Szabadkai Népszínház és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház versenyprodukcióit is megtekintheti a közönség. Utóbbi Radu Afrim Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél című darabja nyitotta a versenyprogramok sorát csütörtökön délután.
A versenyelőadásokat a Pécsi Nemzeti Színházban láthatja a közönség. A fesztivál ideje alatt további színházi produkciók, szakmai beszélgetések, közönségtalálkozók, virtuális plakátkiállítás, valamint színházmarketing konferencia is várja az érdeklődőket.
Ötödik alkalommal rendezte meg Színházat vegyenek! címmel színházmarketing konferenciáját a Magyar Teátrumi Társaság, a Pécsi Országos Színházi Találkozó nyitónapján. A konferencia fókuszában idén a színházak számára jövedelmező média- és szakmai kapcsolatok, a sikeres hazai és nemzetközi kapcsolatépítés különféle aspektusai álltak.
A szakmai találkozót követően a 2018/2019-as évad Színházat vegyenek! színházmarketing díjai is gazdára találtak a POSZT megnyitóján. A Magyar Teátrumi Társaság által alapított díjra, amely az évad legkreatívabb, legötletesebb marketing- és kommunikációs eszközeit ismeri el, hat kategóriában lehetett pályázni a szinhazbamentem.hu weboldalon, egy kategóriában pedig a konferencia helyszínén neveztek a résztvevő színházak képviselői.
Az évad legjobb színházi plakátja a Győri Nemzeti Színház Sirály című darabjáé lett.
A legjobb nyomtatott színházi kiadványban a Budapest Bábszínház „Szenvedélyünk a báb" témakörben mutatta be az darabjait, repertoár előadásait és társulatukat.
A Miskolci Nemzeti Színház lett a legjobb színházi weboldal cím birtokosa.
A legjobb videótrailer a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Három nővér című előadásának kisfilmje, amelyet Dezső Norbert, Ferenczi Zoltán és Gábor Botond készített, a trailer zenéje pedig Bocsárdi Magor munkája, aki az előadás zeneszerzője is.
Az évad legjobb színházi széke a József Attila Színházban található, a legjobb büfé pedig a Zenthe Ferenc Színházban.
Idén is díjazták a legsikerültebb színházi ajándéktárgyat. Ebben a kategóriában a Soproni Petőfi Színház óvódásoknak szóló foglalkoztató füzete nyert, amelyben játékos feladatokkal, kifestőkkel mutatják be a korosztálynak szánt bérletes előadásaikat.
Az InfoPont, Országos Programajánló Magazin különdíját „Az évad legjobb plakátja” kategória nevezője, a Vígszínház nyerte el A diktátor című előadás plakátjával.
Fejléckép: POSZT felirat Pécsen, a Széchenyi téren, a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) megnyitójának napján (Fotó: Sóki Tamás, MTI)