Színház

„Nem tudom, hogy mekkora a baj” – a nehézségek ellenére is teljes évadra készül a Vígszínház

2022.09.15. 15:25
Ajánlom
Rendhagyó társulati ülésen ismertette a 2022/23-as évad terveit Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója, hangsúlyozva, hogy bár kompromisszumokra lesz szükség, úgy készülnek, hogy minden bemutatót megtartanak.

Olyan, mintha a Titanicon lennénk – vont párhuzamot Rudolf Péter a színházak helyzetét látva. „Akkor jár a legjobban a színház, ha nem játszik. De ezt nem tudom elképzelni” – fűzte tovább a szót, felvázolva néhány lehetséges megoldási lehetőséget, például a kevesebb világításpróbát és gazdaságosabb kivitelezést, illetve arra kérte a társulatot, hogy ők is tudatosan takarékoskodjanak.

Az igazgató az évad bemutatóinak ismertetése előtt szót ejtett az újraalakuló Művészeti Tanácsról, melynek tagjai Fesztbaum Béla, Hegedűs D. Géza, Hegyi Barbara, Igó Éva, Orosz Ákos és Ifj. Vidnyánszky Attila.

Emellett a vezetőség a hatékonyság érdekében bevezeti a szerepkettőzéseket, így A padlásban, A dzsungel könyvében és A Pál utcai fiúkban is új szereplők mutatkoznak be.

AVigszinhaztarsulata-151447.jpg

AVigszinhaztarsulata-151447.jpg (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Vígszínház)

A 2022/23-as szezonban nyolc bemutatót tervez a színház: a nagyszínpadon és a Pesti Színházban klasszikusok és kultikus darabok kapnak helyet, míg a Házi Színpadon – melyet hosszútávon a kortárs magyar dráma műhelyévé szeretnének tenni – feltörekvő szerzők művei lesznek láthatók.

Az első nagyszínpadi premierre október 8-án kerül sor, Bodó Viktor állítja színpadra Kafka A kastély című művét. Az adaptáció különösen izgalmas abból a szempontból, hogy az előadás pontos mása lesz a Hamburgban sikerrel futó Bodó-rendezésnek.

„Sosem klónoztam még le egy előadásomat sem”

– mondta a rendező, aki bízik benne, hogy sikerül megmutatni a szerző különleges humorát.

Októberben a Pesti Színházban is premierre készül a társulat, ugyanis egy kortárs angol színmű, az Inkognitó lesz látható, Szőcs Artur értelmezésében. A rendező a színház számára kifejezetten olyan darabot keresett, amelyben kihívást érez, egy tudományos, valós alapokon nyugvó történet pedig felkeltette az érdeklődését. A közel 20 karaktert mindössze négyen, Kovács Patrícia, Márkus Luca, Horváth Szabolcs és Nagy Ervin keltik életre.

IMG_7402af-152259.jpg

Szőcs Artur a Vígszínház sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Decemberben Rudolf Péter színpadra álmodja Shakespeare „legellenszenvesebb” női karakterét, Isabellát a Szeget szeggelben. Bár az igazgatót régóta foglalkoztatja az anyag, mégis tartott tőle, hogy megrendezze, mert műfajilag sokak szerint behatárolhatatlan. Ráadásul nagyon komoly politikai és morális kérdéseket vet fel: „Hogyan tudunk együtt menni egy hősnővel ma, a 21. században, akinek ilyen rendíthetetlen a meggyőződése? Elhisszük-e valakinek, hogy olyan erős a hite, hogy az életéért könyörgő testvérrel szemben ő a szüzességét vállalja fel?” – teszi fel a kérdést az előadáson keresztül Rudolf Péter.

A legkisebbekre is gondol a színház, Keresztes Tamás rendezésében és Presser Gábor zenéjével elevenedik meg Pinokkió története. Bár a műnek van egy sötétebb színezetű olvasata is, az alkotók arra törekednek, hogy sokkal inkább egy szórakoztató, mintsem félelmetes produkciót hozzanak létre, amely az egész család számára szórakoztató lehet.

Bár a Vígszínház koncepciója szerint ebben az évadban nagyobb hangsúlyt kapnak a prózai darabok, a Pesti Színház mégis előveszi az első magyar musicalt, az Egy szerelem három éjszakáját. Ifj. Vidnyánszky Attila igazi kihívásnak éli meg a mű színpadra állítását, hiszen mint fogalmazott, azokat az esetlegességeket, amelyek az eddigi rendezői munkamódszerét jellemezték, ezúttal nem engedheti meg magának.

Három éjszaka, ami felforgatta a magyar színházi világot

Kapcsolódó

Három éjszaka, ami felforgatta a magyar színházi világot

1961. január 12-e mérföldkő a magyar musicaljátszás történetében: a mai Thália Színház helyén működő Petőfi Színházban bemutatták az Egy szerelem három éjszakáját, az akkor még pályája elején járó Szinetár Miklós rendezésében.

Ezzel párhuzamosan szintén egy klasszikus lesz látható a nagyszínpadon, Valló Péter a Macska a forró bádogtetőnt állítja színpadra. Tennessee Williams drámája ezzel visszatér a magyarországi ősbemutató helyszínére, ugyanis 1967. február 3-án a Vígszínház adott otthont a népszerű Broadway-dráma premierjének. „Tennessee Williams főiskolás korom óta az egyik kedvenc íróm. Ez a darabja három tönkrement házasságot, és az azok megmentéséért folytatott küzdelmeket elemzi. Úgy gondolom, ehhez a nézők biztosan fognak tudnak kapcsolódni, hiszen kapcsolatainkban mindannyian átélünk hasonló konfliktusokat” – vallja a rendező.

A fiatal alkotók is bemutatkozáshoz jutnak, novemberben a K utazásai és a Béranyák lesz látható a Házi Színpadon.

Előbbi – Komán Attila drámai költeménye – 1211 kilogram kokain története, ami a MU Színházzal koprodukcióban, Kövesi Zsombor közreműködésével valósul meg. A darabban ráadásul a mai magyar könnyűzene is megjelenik, ugyanis a Dzsúdló új dala is hallható lesz benne. A Béranyák a K utazásaihoz hasonlóan szintén egy társadalmi problémát jár körül, szkeccsszerűen felvázolva, rövid képeket villantva fel a béranyák életéről és helyzetéről.

IMG_7417af-150253.jpg

Gardenö Klaudia és Czukor Balázs a Vígszínház évadnyitó sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

A Vígszínház novemberi előadásaira a jegyértékesítés a bérletesek számára már elkezdődött, de szeptember 16-tól bárki számára elérhető. Az előadásokról és a jegyvásárlás menetéről bővebb információ a Vígszínház oldalán olvasható.

Fejléckép: Rudolf Péter a Vígszínház társulati ülésén (fotó: Csibi Szilvia / Vígszínház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Szente Vajk rendezésében érkezik a Játékszínbe A Da Vinci-kód

A Játékszín ötvenedik magánszínházi premierjére december 7-én kerül sor, méghozzá Dan Brown világsikerű regénye, A Da Vinci-kód színpadi adaptációjával.
Színház ajánló

Kapuzárási pánik – ismét Rényi Ádám írásaiból készül előadás a 6SZÍN-ben

A Kapuzárási pánik című előadás négy színész átlényegülései segítségével mesél el tizennégy történetet rólunk, a huszonegyedik század húszas éveiben élő és némileg túlélő magyarokról.
Színház ajánló

A mai fiatalokról is szól a budaörsi Karoline és Kasimir

A mában is aktuális kérdéseket feszeget az Ödön von Horváth klasszikusából készült Karoline és Kasimir, amelyet a Budaörsi Latinovits Színházban először rendező Hegymegi Máté állított színpadra.
Színház hír

Bodor Johanna lett a Magyar Színházi Társaság elnöke

A Magyar Színházi Társaság október 14-én tartotta tisztújító közgyűlését. A komoly múltú, rangos szakmai szervezet tagjai – két jelölt közül, csaknem egyhangúlag, titkos szavazással – Bodor Johannát választották meg elnökké.
Színház ajánló

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.