A Kolibri Színházat 1992-ben alapította a Budapest Fővárosi Közgyűlés. Vezetője Novák János Jászai Mari-díjas csellista, zeneszerző és rendező, akinek november 27-én újabb öt évre bizalmat szavazott a városvezetés. Pályázatában a direktor kihangsúlyozta az értékmegőrzés fontosságát. „Több színház játszik fiataloknak – ifjúsági- és gyerekelőadásokat vagy csecsemő- és gyermekprodukciókat –, de amit mi a Kolibriben az elmúlt évtizedekben létrehoztunk, a korosztályokra fókuszáló repertoár, amelyben minden korcsoport egyenlő arányban talál magának színvonalas előadást, hazai viszonylatban is egyedülállónak számít.”
Novák János úgy véli, a színházban végzett munkájuk példaként szolgálhat más intézmények számára, több követőjük is akad. „Mi kezdtünk először csecsemőszínházi előadásokat játszani, ami aztán később országszerte elterjedt, de a színházhoz kapcsolódó pedagógiai munkában is úttörők voltunk, kőszínházban először nálunk volt színházi nevelési szakember.”
Az értékőrzés mellett a megújulás és a folyamatos változás iránti elköteleződésre is kitér pályázatában. A futó projektek kapcsán az igazgató elmondta: „Folyamatos az együttműködésünk számos európai színházzal. Jelenleg két uniós pályázatban vagyunk érintettek, az egyik a legkisebbekre fókuszáló MAPPING művészeti-kutatási projekt, amelynek keretében ősszel bemutattuk az EXtra-INtra (Kívül-belül) című előadásunkat Philipp György rendezésében. A másik pedig egy négyéves együttműködés nyolc európai színház, két egyetem és egy játéktervező cég részvételével, PlayOn! címmel, amely során az ifjúság számára hozunk létre különböző technikai eszközöket a színház kitágítása révén. Ehhez kapcsolódóan holnap utazom majd a csapat után Tallinn-ba.”
Rengeteg olyan terv van, ami a megkezdett út folytatásának tekinthető, de állandóan új tartalmakat keresünk és mindig nyitottak vagyunk a meglepetésekre.
Novák János hozzátette, igyekeznek fiatal rendezőket és szerzőket bevonni a mindennapi munkába, közben pedig a társulatot is folyamatosan fejlesztik. „Valódi értéket képvisel a Kolibri csapata, ami egy többgenerációs társulat, megtalálhatóak benne ötven fölötti művészek és frissen végzett pályakezdők is. Nálunk nem tagozatok vannak, hanem egy nagy közösséget alkotnak a bábművészek, az élőművészek és a zenészek, és így, a szinergiák kiaknázásával jönnek létre a produkciók.”
A Kolibri jelenleg három játszóhelyen működik. A Jókai tér 10. szám alatti főépületben a családi színházi előadások, mesejátékok, ifjúsági és csecsemőszínházi előadások kaptak helyet, az Andrássy út 74. szám alatti Kolibri Fészekben a legkisebbeknek (0-9 éves korig) szóló előadásokat találjuk, míg az Andrássy út 77-ben lévő Kolibri Pince az ifjúsági színházi előadások otthona. Ez utóbbi játszóhely kapcsán Novák János megjegyezte: „Sikerült megtennünk az első lépést annak irányában, hogy a Kolibri Pince helyett, amely technikailag már nem fejleszthető tovább és egészségügyi szempontból sem megfelelő, új játszóhelyet kapjunk. A Főváros megvásárolt egy hozzánk közelebb eső ingatlant, nagyobb nézőtérrel és színpaddal, ami az egész ifjúsági programunkat képes befogadni.”
A kieső TAO-forrás pótlása kapcsán az igazgató aggodalmát fejezte ki: „A idén Főváros külön kerettel támogatta a fenntartásában működő színházakat, és ebből a csomagból a Kolibri Színház is részesült. Ez azonban egyszeri juttatás volt, és nagy kérdés, hogy mire számíthatunk a jövőben. Nemcsak a Kolibriről van itt szó, az is fontos, hogy megőrizzük azt az egyedülálló értéket, amit a jelenlegi színházi sokféleség jelent Budapesten.”
A számos egymást követő igazgatói ciklus után Novák Jánosnak még mindig az adja a lendületet, hogy mint mondja, boldoggá teszi, ha dolgozhat. „Szenvedélyesen izgat, hogyan hatnak a nézőkre az előadásink, és ez a kíváncsiság ott húzódik minden előadásunkban. Nálunk elsőrendűen fontos, hogy embernek tekintsünk mindenkit, aki hozzánk bejön, legyen akár kétéves, akár lázadó kamasz, ne leereszkedjünk hozzájuk, hanem komolyan vegyük őket a számukra fontos problémákkal együtt. Mindig boldogság fog el, amikor ott ülök egy előadáson, akár már századik alkalommal, és azt tapasztalom, hogy amit elképzeltünk, az célba ér.”
Fejléckép: Novák János (forrás: Facebook)