Ötvenéves a Szentendrei Teátrum
A Teátrum 1969. július 5-én tartotta első előadását Szentendre városának gyönyörű főterén. A színház művészeti vezetőjének, Békés András rendezőnek az irányításával két elfeledett magyar művet mutattak be: egy XVII. századbeli, ismeretlen magyar szerző Comico-tragoedia című moralitását és egy „magyarított szomorú-víg zenés játékot”, a Pikkó herceg és Jutka Perzsit. Az előadások főbb szerepeit a kor olyan színésznagyságai játszották, mint Psota Irén, Básti Lajos, Basilides Zoltán, Mádi Szabó Gábor, Szabó Gyula, Sztankay István és Konrád Antal. Mellettük kaptak kiváló bemutatkozási lehetőséget a Színművészeti Főiskola ifjú színész- és rendezőnövendékei, a teljesség igénye nélkül Székhelyi József, Papp János, Maros Gábor, Paudits Béla, Szacsvay László vagy Ascher Tamás és Valló Péter. A vállalkozás és a nyitóelőadások sikere egyértelmű volt, s ki is jelölték azt az irányt, amely a Szentendrei Teátrumot hosszú évekig, sőt évtizedekig a zenés, szórakoztató és színészközpontú nyári színházak egyik jeles központjává tette.
Vasvári Csaba, a Szentendrei Teátrum vezetője a jubileumi évadot bemutató szerdai sajtótájékoztatón, a Rózsavölgyi Szalonban felidézte, hogy a teátrum 1969-ben fiatal színészhallgatók ötlete nyomán alakult. Hozzátette, hogy színháztörténeti kutatást indítottak az elmúlt 50 év történetéről.
Elmondta, hogy az új évadban kiemelt szerepet kapnak a Friss program előadásai, lesz operagála, és a teátrum fennállása óta először együttműködnek az Ételt az Életért Alapítvánnyal is.
Gyürk Dorottya, Szentendre kulturális alpolgármestere kiemelte, hogy a teátrum az elmúlt ötven év alatt a szentendrei identitás részévé vált, beépült a város szövetébe. A szabadtéri előadások a város négy-öt helyszínén zajlanak, ott, ahol az emberek a mindennapi életüket élik - tette hozzá.
Az idei évad háziasszonya Gubik Petra, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) végzős hallgatója lesz, aki A hentes lánya című zenés monodrámában is feltűnik majd. Az ősbemutató rendezője Szokol Judit, az SZFE frissen végzett hallgatója, aki színpadra állítja Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot is.
Szokol Judit elmondta, hogy A hentes lánya történetében - amely Jurás Jenő Ne szakítson félbe című monodrámájából építkezik - a főszereplőnek megkérik a kezét, de túl kicsi rá a gyűrű, és innentől indulnak a bonyodalmak. Gubik Petra kiemelte, hogy egyedülálló feladat volt számára ez a "monomusical", amelyben kortárs populáris dalokat hallhat a közönség.
Vasvári Csaba, a teátrum vezetője 2017-ben indította útjára a Friss programot, a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel közösen. Idén, a jubileumi évadban hat produkcióval, három bemutatóval – köztük két ősbemutatóval –, egyetemi vizsgaelőadásokkal, frissen bemutatott darabokkal várják a nézőket.
FRISS programunk előadásai érzékenyítő témáikkal, újszerű látásmódjukkal új utakon járnak, és új utakat járhatnak ki a színházi alkotók és a szentendrei nézők előtt is."
Az évad Dan Gordon Becéző szavak című darabjával veszi kezdetét. Az Orlai Produkciós Irodával közös előadás bemutatója július 5-én lesz Szentendrén. A produkcióban színpadra lép Hernádi Judit, Péter Kata, Gyabronka József, Horváth Illés és Cseh Judit, a rendező Kocsis Gergő.
Június 29-én az 50 éves Szentendrei Teátrummal közösen ünnepeli hároméves születésnapját a Co-Opera, Szentendre Főterén. Vadász Dániel, a Co-Opera igazgatója elmondta, hogy három évvel ezelőtt indult útjára az egyedülálló együttműködés, amelynek keretében vidéki színházak közösen visznek színre operákat.
A jubileumi évad nyitányaként, a hazai és nemzetközi operaszínpadok kivételes tehetségeit felvonultató, rendhagyó operagálán népszerű részleteket adnak elő Mozart, Rossini, Verdi és Puccini operáiból. A formabontó koncert rendezője Szabó Máté. Közreműködik: Óbudai Danubia Zenekar, Dinyés Dániel vezényletével.
Timár András színháztörténész, a Teátrum 50 kutatási projekt vezetője elmondta, hogy a Teátrum történetének kutatása eredményeként egy olyan internetes felületet hoztak létre, amelyen a még fellelhető tárgyi és írásos emlékeket, újságcikkeket, plakátokat, fotókat, filmfelvételeket és számos más izgalmas dokumentumot tesznek digitálisan hozzáférhetővé az érdeklődők számára. Az ötven év feldolgozása során a kutatócsoport által írt tanulmányok, a kiemelkedő előadások elemzései, illetve a színház történetének meghatározó alkotóival készített interjúk folyamatosan kerülnek fel a honlapra. A kutatás eredményeit július 2-án, a Városháza dísztermében tartandó ünnepi konferencián mutatják be, amelyre minden érdeklődőt örömmel várnak. Mint fogalmazott, céljuk „minél többszínűen megmutatni, milyen sokféle színháztörténetet képes létrehozni a pillanat művészetének emlékezete, a színházról való közös gondolkodás”.
A Szentendrei Teátrum idei műsorában szerepel még Balázs Ágnes Petőfi-játék című zenés darabjának ősbemutatója, amelyet augusztus elején tartanak. Szentendrén vendégeskedik a Sztalker csoport is: Vecsei H. Miklós új fordításában, Vízkereszt, vagy igazából mindegy címmel állítja színpadra ifj. Vidnyánszky Attila Shakespeare vígjátékát. A Friss program vendégelőadása lesz még a kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Kar III. évfolyamának vizsgaelőadása, Hamvas Béla Ördöngösök című művének színpadi adaptációja, valamint Szabó Kimmel Tamás Széttépve című koncertszínházi előadása is várja az érdeklődőket.