A Dob utcai épület 2002-ben nyitotta meg kapuit, az eredetileg pékségként, majd cukorgyárként működő hely pedig hamar a kulturális élet meghatározó műhelye lett.
Alapítója, a Hollandiából hazatelepülő Sándor Anna a helynek a Spinoza nevet adta, amely egyszerre szimbolizálja a holland és zsidó kultúrát, valamint a helyre jellemző nyitottságot és szabad szellemet.
„Hiszek a közösség erejében, és hogy az emberi kapcsolatokért érdemes élni.
Olyan helyet kívántam létrehozni, ahol az emberek összejönnek, ahol okos és szép dolgok történnek.” – mondta az alapító.
Az elmúlt 20 évben a Spinozában a színházi élet legnevesebb képviselői álltak színpadra, de számos külföldi társulat is bemutatkozott itt. A nézők láthattak többek között Izraelből, Norvégiából és Hollandiából érkező előadásokat is.
A fiatal generációról sem feledkezett meg a teátrum: a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2005-ben végzett operett-musical szakos osztálya például itt kapta egyik első bemutatkozási lehetőségét.
A színház repertoárja széles műfaji skálán mozog: a zenés játékoktól, kortárs operáktól elkezdve számos beszélgetős est, kiállítás és koncert, és a Spinoza műsorpolitikájának szerves részét képező politikai kabaré volt látható az intézményben, és
úttörő kezdeményezésként az elsők között kapcsolták össze a színházat és az éttermet, melyben többek között a tradicionális zsidó konyha ételei is megtalálhatók.
A Spinoza mindig törekedett arra, hogy új, saját darabokat mutasson be, célja pedig a kultúra és a tudás összekapcsolása, a szórakoztatva tanítás. Kiemelt figyelmet szentelnek a kisebbségek helyzetének is, többek között ez inspirálta a Spinoza Zsidó Fesztivál megrendezését, amely minden évben 10-15 nap leforgása alatt ad ízelítőt a zsidó kultúrából. A színház saját zenei fesztivállal is várja az érdeklődőket Síppal-dobbal néven. A jubileumi programsorozatba ezek az eseménysorozatok is bekapcsolódnak.
A Spinoza az ünnepi évben nem marad a négy fal között: április 21-től minden héten ingyenes utcazene várja a látogatókat a Carl Lutz emlékműnél, és többször műsorra tűzik a március 26-án bemutatott, Robert Capa életéről szóló drámát, Ódor Kristóf és Grisnik Petra közreműködésével, Czeizel Gábor rendezésében.
A szeptember 13. és 23. között zajló Spinoza Zsidó Fesztiválon új magyar monodráma debütál a színházban, Csákányi Eszter előadásban: a Kertész Imre első feleségének történetét feldolgozó Albina. Latabár Kálmán alakját is megidézik az alkotók, Győrei Zsolt darabjának főszerepét Peller Károly játssza majd.
Szintén ősszel kerül színre Cserna Antal előadásában, Velencei bankár címmel Shakespeare színművének átirata, és újra együtt lép színpadra Jávori Ferenc Fegya és Dunai Tamás, akik a lembergi történetekből és kocsmadalokból készítettek közös estet.
Újraindul a Spinoza „szabadegyeteme” is, melyet novembertől Kéri László visz tovább Civilizációk története címmel, illetve Gábor György is folytatja Talmud, Tóra és a többiek című sorozatát.
Az új előadások mellett repertoáron maradnak a színház népszerű kamaradrámái: a Herzl, a Pulitzer-ügy, a Mózes és Jézus Pesten, Kálmán Imre, az operettkirály, továbbá a Humorfőváros: Odessza és a Három Jiddise Mame című zenés estek.
Fejléckép: Sándor Anna a Spinoza Színházban (fotó: Véner Orsolya / Spinoza Színház)