Színház

Öt saját produkcióval készül a nyárra a Gyulai Várszínház

2022.04.28. 17:05
Ajánlom
Ötvenkilencedik nyári évadát rendezi meg a Gyulai Várszínház, amely két hónap alatt három fesztivállal, koncertekkel és ősbemutatókkal várja az érdeklődőket.

Az összművészeti programsorozat a legkülönbözőbb korú és érdeklődési körű közönségréteg számára kínál szórakozási lehetőséget és művészeti élményt. A kortárs próza és történelmi dráma mellett a zenés színházi műfaj is képviselteti magát: opera, musical, operett, valamint táncelőadások váltják egymást a színpadon.

„Célunk a kortárs magyar színházi kultúra sokszínűségét, különböző értékeit megmutatni a gyulai közönségnek, illetve az idelátogató üdülővendégeknek és a kulturális turizmus híveinek”

– mondta el az évadbejelentő sajtótájékoztatón Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója, hozzátéve, hogy az elmúlt két év a színház történetének legsikeresebb szezonja volt.

Az előadások egy része tematikus fesztiválok részeként valósul meg. A 17. alkalommal megvalósuló Shakespeare Fesztivál július 11-14. között kerül megrendezésre, célja pedig a korábbi évekhez hasonlóan a kortárs magyar kultúra sokszínűségének hirdetése.

Az idei fesztivál középpontjában a Shakespeare-paródiák és -átiratok állnak, és a bemutatók mellett a szervezők két korábbi előadásukat is visszahívták: a Rosencrantz és Guildenstern halott, illetve a Hamlear is látható lesz. A fesztivált a horvát Filip Krenus Poor Player című, Shakespeare világát megidéző előadása zárja.

Az Erdélyi Hét – Erdélyi magyar színházak bemutatkozása címet viselő szemle ötödik alkalommal kerül megrendezésre augusztus első hetében. Gyula olyan nagynevű társulatokat lát vendégül augusztus 1. és 7. között, mint a nagyváradi Szigligeti Színház, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Szatmárnémeti Harag György Társulat, az Aradi Kamaraszínház, a gyergyói Figura Stúdió Színház, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház.

Tavaly Szabó Magda előtt tisztelgett a Gyulai Várszínház, idén Tamási Áron életművét veszik górcső alá augusztus 12-14. között.

Kiemelt jelentőséggel bírnak a Gyulai Várszínház saját bemutatói. A Mindenkinek mindene (Apor Vilmos) a Győri Nemzeti Színházzal közös produkcióként kerül színre a darab írója, Dér András rendezésében. Az előadás létrejöttével egy négyéves együttműködési projekt zárul le a szerző és a várszínház között.

„Az adaptáció mindig egy furcsa viszony”

– mondta az előadásról Dér András, aki úgy véli, Apor Vilmos kivételesen gazdag életműve méltatlanul merül feledésbe. A címszerepet a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor játssza.

Márkó Eszter rendezésében mutatják be a Tündöklő Jeromost, amely Tamási Áronnak állít emléket, és kapcsolódik ahhoz a programsorozathoz, amely a nemzeti klasszikusok életművét állítja középpontba.

A testvérszínházként érkező Kolozsvári Állami Magyar Színház koprodukcióban hozza Gyulára Vecsei H. Miklós drámáját, Az ifjú barbárokat, amely ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében kerül színre, és a két zenetudós, Bartók és Kodály első népdalgyűjtő útját mutatja be.

A De mi lett a nővel? Csehov műveiből válogat, és bár már számos helyen bemutatták, Gyulán saját fejlesztésként kerül színre három idősebb erdélyi színész – Győrffy András, Kárp György és Szélyes Ferenc – közreműködésével.

A nyári évad záróelőadása Gozzi A szarvaskirály című klasszikusának bemutatója, melyet a Gyulai Várszínház a Karinthy Színházzal közösen mutat be, Berettyán Nándor, a budapesti teátrum igazgatójának rendezésében.

A színházi előadások mellett kiemelt szerepet kapnak a családi és ifjúsági programok, valamint ismét megrendezik a már hagyománynak számító Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivált és a Gyulai Vár Jazz Fesztivált, olyan zenekarok részvételével, mint a Zűrös Banda, az Ötödik évszak, vagy Pál István Szalonna és Bandája.

Fejléckép: Gyulai Várszínház (forrás: Gyulai Várszínház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.