Az összművészeti programsorozat a legkülönbözőbb korú és érdeklődési körű közönségréteg számára kínál szórakozási lehetőséget és művészeti élményt. A kortárs próza és történelmi dráma mellett a zenés színházi műfaj is képviselteti magát: opera, musical, operett, valamint táncelőadások váltják egymást a színpadon.
„Célunk a kortárs magyar színházi kultúra sokszínűségét, különböző értékeit megmutatni a gyulai közönségnek, illetve az idelátogató üdülővendégeknek és a kulturális turizmus híveinek”
– mondta el az évadbejelentő sajtótájékoztatón Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója, hozzátéve, hogy az elmúlt két év a színház történetének legsikeresebb szezonja volt.
Az előadások egy része tematikus fesztiválok részeként valósul meg. A 17. alkalommal megvalósuló Shakespeare Fesztivál július 11-14. között kerül megrendezésre, célja pedig a korábbi évekhez hasonlóan a kortárs magyar kultúra sokszínűségének hirdetése.
Az idei fesztivál középpontjában a Shakespeare-paródiák és -átiratok állnak, és a bemutatók mellett a szervezők két korábbi előadásukat is visszahívták: a Rosencrantz és Guildenstern halott, illetve a Hamlear is látható lesz. A fesztivált a horvát Filip Krenus Poor Player című, Shakespeare világát megidéző előadása zárja.
Az Erdélyi Hét – Erdélyi magyar színházak bemutatkozása címet viselő szemle ötödik alkalommal kerül megrendezésre augusztus első hetében. Gyula olyan nagynevű társulatokat lát vendégül augusztus 1. és 7. között, mint a nagyváradi Szigligeti Színház, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Szatmárnémeti Harag György Társulat, az Aradi Kamaraszínház, a gyergyói Figura Stúdió Színház, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház.
Tavaly Szabó Magda előtt tisztelgett a Gyulai Várszínház, idén Tamási Áron életművét veszik górcső alá augusztus 12-14. között.
Kiemelt jelentőséggel bírnak a Gyulai Várszínház saját bemutatói. A Mindenkinek mindene (Apor Vilmos) a Győri Nemzeti Színházzal közös produkcióként kerül színre a darab írója, Dér András rendezésében. Az előadás létrejöttével egy négyéves együttműködési projekt zárul le a szerző és a várszínház között.
„Az adaptáció mindig egy furcsa viszony”
– mondta az előadásról Dér András, aki úgy véli, Apor Vilmos kivételesen gazdag életműve méltatlanul merül feledésbe. A címszerepet a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor játssza.
Márkó Eszter rendezésében mutatják be a Tündöklő Jeromost, amely Tamási Áronnak állít emléket, és kapcsolódik ahhoz a programsorozathoz, amely a nemzeti klasszikusok életművét állítja középpontba.
A testvérszínházként érkező Kolozsvári Állami Magyar Színház koprodukcióban hozza Gyulára Vecsei H. Miklós drámáját, Az ifjú barbárokat, amely ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében kerül színre, és a két zenetudós, Bartók és Kodály első népdalgyűjtő útját mutatja be.
A De mi lett a nővel? Csehov műveiből válogat, és bár már számos helyen bemutatták, Gyulán saját fejlesztésként kerül színre három idősebb erdélyi színész – Győrffy András, Kárp György és Szélyes Ferenc – közreműködésével.
A nyári évad záróelőadása Gozzi A szarvaskirály című klasszikusának bemutatója, melyet a Gyulai Várszínház a Karinthy Színházzal közösen mutat be, Berettyán Nándor, a budapesti teátrum igazgatójának rendezésében.
A színházi előadások mellett kiemelt szerepet kapnak a családi és ifjúsági programok, valamint ismét megrendezik a már hagyománynak számító Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivált és a Gyulai Vár Jazz Fesztivált, olyan zenekarok részvételével, mint a Zűrös Banda, az Ötödik évszak, vagy Pál István Szalonna és Bandája.
Fejléckép: Gyulai Várszínház (forrás: Gyulai Várszínház)