„Ma reggel virágot vittem neki a róla elnevezett újlipótvárosi parkba. Violacsokrot – kezdi bejegyzését Pokorny Lia közösségi felületén. – Az ikon, a példakép szoborölében hagytam. Kicsit fogtam a kezét.”
Ruttkai Éva 1986. szeptember 27-én halt meg. A Vígszínház korszakos színésznőjét ábrázoló szobrot – Marosits István Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotását – 2013-ban avatták fel a Ruttkai Éva nevét viselő, Pozsonyi út és a Victor Hugo utca között található parkban.
Négy évtizedet átívelő pályája során Ruttkai egyike volt a legszínesebb, legsokoldalúbb magyar színésznőknek.
Klasszikus és modern, hazai és külföldi tragédiákban és vígjátékokban, szinte minden műfajban kiváló teljesítményt nyújtott. Utolsó premierje a Vigadó kamaratermében volt Bellon Gyöngéd kötelék című darabjában 1986. április 24-én. Sírja a budapesti Farkasréti temetőben található, gránit síremlékét Nagy István János szobrászművész készítette.
„Kiskoromban sokat hallgattam otthon a Császár új ruhája mesekazettát – folytatódik Pokorny Lia bejegyzése. – Ruttkai Éva volt a mesélő. Akkor még nyilván nem tudtam, ki ő. De arra gondoltam ott, a testvéremmel közös emeletes ágyban, hogy akik mesélnek, azok biztos varázslók. És én is szeretnék varázsolni majd, mesélni később.
Csodáltam Ruttkai Évát. Csodálom ma is.
Nézem olykor a régi filmjeit, színházi játékát. Már pusztán a jelenléte lenyűgöz, megfog. Akkor is történeteket képes elmondani, ha szótlanul néz, hallgat. A csöndjei is érzelmeket váltanak ki belőlem. Megnyugtató volt ma reggel időzni a szobránál.”
Fejléckép: Pokorny Lia Ruttkai Éva szobránál (forrás: Pokorny Lia hivatalos oldala)