Színház

Premier: Elsötétítés

2012.02.22. 08:01
Megosztom
Február 22-től látható Miskolcon, a Játékszínben Spiró György darabja.

A Kvartett és a Prah után Spiró Györgyöt már-már házi szerzőként köszönthetik Miskolcon. Ezúttal az Elsötétítés című darabja kerül színre, melynek ősbemutatóját 2002-ben tartották a Pesti Színházban, Marton László rendezésében. A dráma sikerét jelzi, hogy még ugyanebben az évben bemutatták a Pécsi Nemzeti Színházban Balikó Tamás rendezésében, majd a szegedi Pinceszínházban, és németre fordítva Bécsben is nagy sikerrel játszották.

A történet 1941 nyarán kezdődik, azon a júliusi napon, amikor közzéteszik a lapok a harmadik zsidótörvényt. A főszereplő férfi zsidó származású, a felesége keresztény, és van egy gyerekük, aki ettől a naptól kezdve megbélyegzett félzsidó. A gyermekét féltő apa ésszerűnek látszó tervet gondol ki: elválik feleségétől, aki így házasságot köthet egykori keresztény rajongójával, aki majd adoptálja a kislányt. Az asszonyt megdöbbenti férje javaslata. Úgy érzi, kész tények elé állították és elárulták. A szerelem a nézők szeme láttára alakul át zsigeri gyűlöletté.

"A felvilágosodásból elsötétülés lett. Szabadság, egyenlőség, testvériség - ez a hármasság meg volt hirdetve, aztán radikálisan vissza lett vonva, és ez a helyzet kedvez az ordas indulatok elszabadulásának..." - írja kíméletlen éleslátással Spiró György. A miskoci előadást Korognai Károly rendezi, ő játssza a darabbeli Férfit is, partnerei Szirbik Bernadett, Cservenák Vilmos, Szegedi Dezső és Kriston Milán.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Tarr cáfolja Vidnyánszkyt, Alföldi nyilatkozik, Mohácsi is megszólalt – reakciók az ATV-interjúra

Vidnyánszky Attila ATV-interjúja után Tarr Zoltán, Alföldi Róbert és Mohácsi János is megszólalt. A Nemzeti Színház igazgatójának több kijelentését cáfolták vagy bírálták.
Könyv

Megnyitja kapuit az írók legendás alkotóháza – összművészeti fesztivál Szigligeten

Irodalmi Szigliget címmel összművészeti fesztivált rendeznek a Szigligeti Alkotóházban augusztus 22-én. Az egész napos eseményen a könyvek mellett helyet kap a zene, a képzőművészet, a színház, a mozgás és az alkotás öröme is.
Színház

Meneszteni akarják Vidnyánszky Attilát a Nemzeti éléről

Erről maga az érintett beszélt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A rendezőt péntek reggel 9-re hívták be a minisztériumba, Vidnyánszky szakmai indokok nélkül nem szándékozik elfogadni a menesztését.
Klasszikus

Új hangon szólal meg a StEFREM – szeptemberben érkezik az Égrekiáltó című lemezük

Szeptemberben jelenik meg a StEFREM új albuma, amely paradigmaváltást jelent az együttes történetében. Az Égrekiáltó a Magyar Zene Házában lesz hallható először teljes egészében.
Vizuál

Négy évszak: Új kezdet – Vivaldi zenéje és élete ihlette Damiano Michieletto filmjét

Ősszel érkezik a mozikba az elismert operarendező első egész estés filmje, amelyben Vivaldi zenéje és élete egy fiatal hegedűvirtuóz lány történetével fonódik össze a 18. századi Velencében. A film előzetese megtekinthető a cikkben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Magyar Színházi Társaság: „Vidnyánszky Attila nem csak a saját szavaiért felelős”

„Döbbenten figyeljük, hogy az elmúlt tizenhat év kulturális rendszerének számos kedvezményezettje részéről mindmáig egyáltalán nem tapasztalható önkritika” – közleményben reagált a Magyar Színházi Társaság.
Színház hír

Tarr Zoltán állítja, a Nemzeti átvilágítása miatt hívták be Vidnyánszky Attilát

„Más intézményekhez hasonlóan átvilágítás indul a Nemzeti Színházban is – erről tájékoztatták a fenntartó képviselői péntek délelőtt Vidnyánszky Attilát a minisztérium épületében” – olvasható a miniszter bejegyzésében.
Színház hír

Tarr cáfolja Vidnyánszkyt, Alföldi nyilatkozik, Mohácsi is megszólalt – reakciók az ATV-interjúra

Vidnyánszky Attila ATV-interjúja után Tarr Zoltán, Alföldi Róbert és Mohácsi János is megszólalt. A Nemzeti Színház igazgatójának több kijelentését cáfolták vagy bírálták.
Színház hír

Meneszteni akarják Vidnyánszky Attilát a Nemzeti éléről

Erről maga az érintett beszélt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A rendezőt péntek reggel 9-re hívták be a minisztériumba, Vidnyánszky szakmai indokok nélkül nem szándékozik elfogadni a menesztését.
Színház hír

Nemzetközi szemlével indul a békéscsabai színház új évada – szeptemberben jön a NEXUS Fesztivál

A Nexus Nemzetközi Színházi Fesztivállal nyitja meg első, már az új vezetés által tervezett évadát a Békéscsabai Jókai Színház. Szeptember 10–12. között magyarországi, romániai, ukrajnai és szerbiai társulatok hat versenyprodukcióval mutatkoznak be.