Lehet-e erőszakkal rég halott, muzeális értékeket újjáéleszteni? Az egyetemista Artúr, mint minden ifjú, lázad. Hogy megvívja saját harcát, a családján kísérletezik. Házi diktatúrát hoz létre, melyben szüleit, nagyszüleit bebörtönzi: megfordítja az idő kerekét, előkotorja a nagyszülők hagyományait, szóhasználatát, értékeit, ruha- és kelléktárát.
Hamlet-parafrázisában Mrožek szertelen, gyermeki humorral láttatja az európai polgári kultúra vergődését és kiúttalanságát. Az előadást Bagossy László rendezi, előadja Máthé Zsolt, Pogány Judit, Mácsai Pál, Für Anikó, Csuja Imre, Szandtner Anna és Debreczeny Csaba.
Sławomir Mrožek 1930-ban született a lengyelországi Borzęcinben. Pályáját 1950-ben kezdte grafikusként, majd ezt követően hamar népszerű szerző is lett. Első színpadi művét Policja (Rendőrség) címmel 1958-ban írta, amelyben a totális állam világát jeleníti meg. Műveiben szívesen használja a groteszk, az abszurd, a szatíra és a paródia eszközeit. 1968-tól emigránsként élt, először Párizsban, majd megfordult az Egyesült Államokban, Németországban, hosszabb ideig maradt Mexikóban, végül 1996-ban visszatért Krakkóba, ahol megírta hazatérése történetét (Dziennik powrotu - Hazatérésem naplója).
Tangó - 2012. december 21., Örkény István Színház
Író: Sławomir Mrožek
Fordító: Kerényi Grácia
Rendező: Bagossy László
Színészek:
Eugénia, a nagymama - Pogány Judit
Eugéniusz, az öccse - Csuja Imre
Sztomil, az apa - Mácsai Pál
Eleonóra, az anya - Für Anikó
Artúr, a fiú - Máthé Zsolt
Ala, az unokahúg - Szandtner Anna
Edek - Debreczeny Csaba
Díszlet: Khell Zsolt
Jelmez: Ignjatovic Krisztina
Dramaturg: Gáspár Ildikó
Rendezőasszisztens: Horváth Éva