Az előadást rendező Bagó Bertalan 2012-ben már színre vitte Ulickaja Odaadó hívetek, Surik című darabját a Rózsavölgyi Szalonban. Ez alkalommal az írónő egy Magyarországon még soha nem játszott drámáját állítja színpadra. Tartalmi partnerünk, a Szinhaz.hu-nak adott interjújában a rendező elmondta, Ulickaja maga ajánlotta megvalósításra a darabot a Rózsavölgyi Szalon számára. "A mű 1988-ban íródott, Oroszországban nagy sikerrel játszották, de itthon még nem vette elő senki. A Szalon kérésére Morcsányi Géza lefordította a művet. Első olvasásra beleszerettem. Egy rendkívül izgalmas történet, ami példaértékű lehetne sok ember számára" - jegyezte meg Bagó Bertalan, akit lenyűgözött a darab humora és a karakterek hitelessége.
"...van benne egy elképesztő nagy csavar. Van egy nő, egy borzasztóan erőszakos, energikus, néha idegesítően energikus, már szinte antipatikus ember, akiről azt hisszük, hogy semmi más nem érdekli, csak az önnön gondolatai, érdekei és céljai, aki számára rettenetesen fontos a zsidó identitása, aki az elképzeléseit önző módon, mindenkin átgázolva, tűzön-vízen át végre akarja hajtani. Azt képzeljük róla, nem is tud más lenni, de történik valami váratlan és meglepő dolog, aminek köszönhetően végül példát mutat nekünk emberségből."
Az előadás ajánlója:
Mindannyian ismerünk olyan csupa szív, önfeláldozó és lehetetlent nem ismerő embereket, akik egy tank lendületével száguldanak végig az életükön... és másokéin. Ljudmila Ulickaja nyolcvanas évek végén készült színművében az igazi jiddise máménak "állít szobrot", aki lelépve talapzatáról, ezúttal színházi varrónőként jelenik meg. Legfőbb célja, hogy imádott fiának megfelelő származású menyasszonyt keressen. És úgy tűnik, meg is találja. Reményeinek beteljesülését csupán egy dolog veszélyezteti: maga az Élet.
Szeretettel és emberséggel, könnyekkel és humorral szőtt moszkvai történet ez, amelyben odaadó anyák és szófogadó fiúk, menyasszonyjelöltek és kiszemelt vőlegények egyaránt magukra ismerhetnek.
A Rózsavölgyi Szalon előadásában színpadra lép Kútvölgyi Erzsébet, Balog Judit, Erdélyi Timea és Mészáros András.