Színház

Radnai Márk: „Nem szoktam helyezkedni”

2015.11.01. 09:46
Ajánlom
Elsősorban rendezőnek vallja magát, de színészként is megállja a helyét. Ambiciózus művész, örök maximalista. A színházcsinálás egész életét kitölti, éjjel-nappal dolgozik. Az 50 tehetséges magyar fiatal program mentoráltjaként is keresi az újabb kihívásokat, közben pedig készülő nagyjátékfilmjének munkálatai is lefoglalják. Minimális szabadideje van, de reméli, hogy a kemény munka meghozza majd a gyümölcsét. Radnai Márkkal beszélgettünk.

- Rendezőnek jelentkeztél a színművészetire, de akkori fiatal korod miatt végül színésznek vettek fel. Melyiket érzed inkább magadénak?

- Én elsősorban történeteket szeretek mesélni, ehhez viszont közelebb áll a rendezői attitűd. De nem jövök zavarba most sem, ha el kell játszani egy szerepet.

- Színházi rendezőként is gyakran nyúlsz vissza a film világához. Mi az, amit hiányolsz a színházban, amit csak a filmmel lehet pótolni?

Radnai Márk (forrás: La femme)

Radnai Márk (forrás: La femme) (Fotó/Forrás: Hargitay Olivér)

- Ha színházat csinálok, mindegy, mi az alapanyag. Csináltam már filmadaptációt, klasszikus darabot, meseadaptációt, regény adaptációt vagy saját szövegekből írt előadást. Más hatásokat lehet elérni a színházzal és másokat a filmmel. Más jelekkel operálsz, más formákat használsz, máshogy vezeted a néző figyelmét, más szabályok szerint hangsúlyozol. Nem lehet összehasonlítani a kettőt.

- 2011 óta a 0-11 Alkotócsoport vezetője vagy. Mesélnél arról, hogy milyen ambícióid vannak a projekttel kapcsolatban?

- Én a 011-et szeretném kimozdítani a színházi berkek falai mögül. Fontos, hogy egy fiatalos, sokszínű, tehetséges csoport legyen, akik hosszútávon több műfajban is alkotnak. Nem szeretném, ha az a csapat lennénk, akik minden hónap elsején a Színház című folyóiratot bújják, hátha írtak róluk is valamit.

- A nyár folyamán egy, a Closer című darabodat érintő kritika miatti felháborodásod szolgáltatott témát a kulturális sajtó számára. Saját magaddal szemben mennyire vagy kritikus?

- Aki ismer, az tudja, hogy nem vagyok egy elégedett alkat, és elég alapos vagyok, amikor dolgozom. Minden előadásomon ott vagyok, előtte és utána is tartok megbeszélést a színészeknek. A kritikát meg kifejezetten igénylem, fontos, hogy kapjak visszajelzést arról, amit csinálok. Az említett előadáson például 250 cetlit osztottunk ki a nézőknek arra kérve őket, hogy írjanak kritikát arról, amit a színpadon láttak. A Closer előadással kapcsolatos felháborodásom maximum a bulvár médiának adhatott témát, és mivel én azóta sem olvastam az említett kritikát, így nehéz is reagálnom rá. Ezt a történetet a sajtó találta ki, semmi köze a valósághoz. Nem szoktam rólam megírt kritikák miatt fenyegetni embereket.

- Mennyire állsz tudatosan az önmenedzseléshez?

- Ha nagyon tudatos lennék, akkor nyilván nem engedhetnék meg magamnak bizonyos dolgokat, amiket megengedek. De az is lehet, hogy ebben is van tudatosság. A kérdésre a válasz: vannak céljaim és igyekszem azokat elérni. De ez nem az én személyemről, hanem a munkámról szól. Nagyon jó érzés találkozni valakivel, aki látta valamelyik előadásom, és nem kapcsolja azt össze a személyemmel. Nem szoktam “helyezkedni”.

Radnai Márk

Radnai Márk

- Hogyan kerültél kapcsolatba az 50 tehetséges magyar fiatal programmal? Mit nyújt számodra ez a projekt?

- Jelöltek a programba, beválasztottak, felhívtak, én pedig örömmel elfogadtam. Olyan fiatalokat ismerhettem meg ennek a programnak a keretén belül, akikkel egy csoportba tartozni megtiszteltetés.

- A tehetséggondozási programban mentorod Kereszty Gábor. Mesélnél nekünk a kettőtök mentor-mentorált kapcsolatáról?

- Gáborral azelőtt nem találkoztunk, de akár találkozhattunk is volna. Az első pillanattól régi ismerősökként viszonyultunk a másikhoz és mindkettőnkre inspirálóan hatott a másik lendülete. Gyakran találkozunk és több közös projekten is dolgozunk.

- Milyen terveid vannak a jövőre nézve?

- Továbbjutott a Filmalapnál Vinnai Andrással írt forgatókönyvünk, a Garzonpánik. Most vagyunk a fejlesztési fázisban és remélhetőleg jövő májusban mozifilmet forgatunk belőle. Addig pedig a Játékkészítő című produkció háromdimenziós látványvilágán dolgozom Bordos László Zsolttal, januártól rendezek majd a Jurányiban és a Thália Színházban, később pedig pár napot forgatok egy külföldi filmben. Sok dolgot csinálok egyszerre, reméljük, idővel meglesz majd a gyümölcse.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Mucsi Zoltán Nyúl Bélaként bukik el az Átrium előadásában

A Móra Ferenc kisregényéből készült Fábri Zoltán-film színpadi adaptációjában Mucsi Zoltán játssza az ikonikussá vált történet főszereplőjét, Nyúl Bélát az Átrium színpadán. A Hannibál tanár úr már a maga idejében is erős politikai áthallással bírt.
Színház ajánló

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Színház hír

„Használjuk a bábszínházat arra, hogy ismét megidézzük az alkotás örömét” – Nina Malíková üzenete a Bábszínházi világnapon

2003 óta ünnepeljük a Bábszínházi világnapot a nemzetközi Bábművész Szövetség (UNIMA) kezdeményezésére március 21-én. Ennek kapcsán minden évben két színházi – egy nemzetközi és egy magyar – alkotó osztja meg gondolatait.
Színház hír

Franciaország egyik legfontosabb állami kitüntetését veheti át Tompa Gábor

A Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatával tüntetik.
Színház ajánló

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?