Múlt és jövő találkozott szombaton délután a sajtótájékoztatóval egybekötött kiállítás-megnyitón az 1997 óta Közép-Európa Táncszínházként működő intézményben, mely korábban a régi Bethlen téri Színháznak, a Független Színpadnak, a Hollywood és a Bethlen Filmszínháznak, a Rock Színháznak és a Bethlen Kortárs Táncműhelynek adott otthont.
A korabeli bútorokkal berendezett, színházi plakátokkal és a Bethlen téren fellépő művészek portréival tarkított, állandó színháztörténeti kiállításként is működő színház fogadótere szolgált a találkozó helyszínéül. Az egykori Bethlen téri Színház előadás-fotóiból összeállított jelenleg megtekinthető kiállítással együtt eddig összesen ötvenhat kiállítást tekinthettek meg a látogatók a Bethlen Galériában. A múltról, vagyis az 1929-es Bethlen téri színház alapításáról, illetve az azt követő közel két évtized történetéről Gajdó Tamás színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet tanácsosa számolt be a jelenlévőknek egy vetítéssel egybekötött történeti áttekintéssel. Az előadást követően Gergye Krisztián produkcióját tekinthették meg a fogadótérben a sajtótájékoztató résztvevői: a performanszot a Független Színpad számára készült, de be nem mutatott Én és a világ című darabhoz írt Radnóti-vers (Előhang egy monodrámához) ihlette. A jelenről, illetve a Bethlen Téri Színház jövőjéről Szögi Csaba, a Közép-Európa Táncszínház igazgatója, művészeti vezetője beszélt. A civil szervezetek támogatásának múlt évi változása ösztönözte arra a Bethlen téren dolgozókat, hogy létrehozzák a Bethlen Téri Színház Nonprofit Közhasznú Kft-t. A helyet 1988 óra a mindenkori kulturális tárca bérelte és működtette - ez a jogi helyzet szűnt meg 2011. december 31-én. 2012-től az újonnan létrehozott a kft bérli és üzemelteti a létesítményt, ami azt a változást is magával hozza, hogy a kft vezetői maguk határozhatják meg a hely profilját.
Szögi Csaba az új Bethlen Téri Színház - mely továbbra is szoros együttműködésben marad a Közép-Európa Táncszínházzal - jövőbeli terveiről elmondta, hogy befogadó- és produkciós színházként fog tovább működni. A nyitottság nem csak a fiatal alkotók és előadók felkarolásában nyilvánul majd meg, hanem abban is, hogy a színház az előadó-művészet szélesebb palettájáról fogadja a társulatokat, mindemellett hétvégi családi programokkal, táncházzal és táncfilm-klubbal, fesztiválokkal, illetve nyári intenzív tánc- és színművészeti kurzussal várja majd az érdeklődőket. A színház vezetése a fentieken kívül együttműködést tervez a kerület alapfokú művészeti iskoláival, folytatja a középiskolásokat megszólító színházi beavató programot, valamint egy - művészeti és kulturális kikapcsolódást nyújtó - egyetemi, főiskolai klub elindítását is tervezi.