A háromszoros Kossuth-díjas Fábri Zoltán filmrendezői életművét olyan szimbolikus alkotások tarkítják, mint a Hannibál tanár úr (1956), A Pál utcai fiúk (1968) vagy az Isten hozta, őrnagy úr (1969). Az 1955-ös Körhinta nagy erőssége a kiváló alakítást nyújtó Törőcsik Mari-Soós Imre páros, akik a korszak meghatározó csillagaivá váltak.
A fiatalon, 27 éves korában elhunyt Soós Imre rövid, mindössze nyolcévnyi művészi pálya alatt is képes volt maradandót létrehozni. A Körhintában Törőcsik Marival alakított szerelmespárjuk örök helyet foglal el a magyar színművészet emléktárában. A szegénységben élő, sokgyermekes családból származó Soós Imre 1948-ban, kezdő főiskolásként megélhetési okból jelentkezik statisztának a filmgyárhoz. Kimagasló tehetségére hamar felfigyelnek, a következő évben már a Lúdas Matyi főszerepét játssza. Ezt több film is követi, míg 1955-ben a világhírnevet megalapozó Körhintához érünk.
"Jellegzetes, kissé fátyolos és rekedtes hangja, ízes magyaros beszéde, nyugtalan, izgatott, de ennek ellenére mégis természetes stílusa, kitűnő arcjátéka, jellemformáló ereje szinte első perctől fogva jellemzi mind színpadi játékát, mind filmbeli szerepeit" - olvasható a Színészkönyvtár jellemzésében.
"Az első ember volt az életemben, aki ilyen hamar és ennyire fiatalon égette el magát" - emlékezett vissza filmbéli partnerére Törőcsik Mari. "Nagyvonalú herceg, akit mindenki szeretett, mindenhol szívesen látták, s aki idegösszeomlást kapott attól, hogy nem arra használták, amire való" - tette hozzá.
Soós a Körhintában nyújtott alakításáért számtalan elismerésben részesült, de őt végül nem vitték ki 1956-ban a cannes-i premierre. Törőcsik Mari megvallotta: "a színész zseni nehezen dolgozta fel a hirtelen jött népszerűséget, majd a méltatlan mellőzöttséget, a kirekesztést, amit önpusztító életvitellel próbált feledni. Nem így akart élni, az bizonyos" Soós Imre csupán 27 esztendős volt, amikor feleségével otthonában holtan találták. Halálukat gázmérgezés okozta, a színész kezében egy nyitott Shakespeare-kötet feküdt.
Jean Cocteau annak idején azt mondta: attól jó a film, mert "fölzeng benne a szerelem" - emlékezett vissza Törőcsik Mari. A főiskolás felfedezett kislányos bájával és tisztaságával, valamint nem utolsó sorban tehetségével vívta ki magának a figyelmet. Filmbéli alakításával szétrombolta azokat a kliséket, melyeket a magyar film a "parasztlány" megformálásához addig kötelezőnek tekintett.
Szóba került, hogy a Vidnyánszky-féle színpadi adaptációban Kiss Manyi szerepét Törőcsik Mari játssza el, a nemzet színésze azonban nemet mondott a felkérésre. Döntését a lapunknak adott interjúban így indokolta: "Különleges helyet foglal el a Körhinta az életemben. Megkértem Vidnyánszky Attilát, hogy ne játsszak a darabban. Ő ezt megértette. Biztos vagyok benne, ha a Körhintához nyúl, alapvetően mást csinál belőle, mint a film."
A Nemzeti Színház előadását február 20-án mutatják be Vidnyánszky Attila rendezésében, Zsuráfszky Zoltán társrendezésében és koreográfiájával. Az előadásban Pataki Mari szerepében Kiss Andrea, míg Bíró Máté szerepében ifj. Vidnyánszky Attila lesz látható.