Gobbi Hilda színművész és Lugosy Bálint építészmérnök a Jászai Mari Színészotthon (ma: Színészház) építkezésénél, 1947-ben (Fotó/Forrás: Lugosi Szilvia / Fortepan)
A Revizor kritikai portál birtokába jutott az a hivatalos levél, amelyet a Magyar utcai Jászai Mari Színészház lakói kaptak augusztus 23-án az ingatlan birtokosától, azaz a Nemzeti Színháztól. Ebben arról adnak tájékoztatást, hogy – mint arról már több alkalommal tájékoztatták a lakókat – a határozott idejű bérleti szerződés 2023. augusztus 31. napján lejár, a bérlők pedig kötelesek elhagyni a színészházat. Jelzik továbbá, hogy az ingatlan bejárati ajtajának zárja 2023. szeptember 1-jén lecserélésre kerül, a továbbiakban pedig „nem lehetséges azon lakók számára, akiknek megszűnt a határozott idejű bérleti szerződésük.”
A Nemzeti Színház mint vagyonkezelő lakáskiürítési pert kezdeményezhet a jogcím nélküli ingatlanhasználóval szemben.
A Jászai Mari Színészotthont 1948-ban, Gobbi Hilda kezdeményezésére alapították nyugdíjas színészek részére, ahol lakást, teljes ellátást és gondozást biztosítottak számukra. Az intézmény a nyolcvanas években funkciót váltott: fiatal, vidékről érkező színészek költözhettek be, majd később pályázat útján szociálisan rászoruló művészek igényelhettek benne szobát vagy apartmant.
A lap emlékeztet rá, hogy a rendszerváltás után a Kulturális Minisztériumnak, a MASZK Országos Színészegyesületnek és a Színházi Dolgozók Szakszervezetének volt beleszólása abba, kik költözhettek be a színészházba. 2021-ben, a pandémia idején azonban a házzal kapcsolatos döntések jogköre a Magyar Teátrumi Társasághoz került, akik elsősorban ismét pályakezdő művészeknek igyekeztek lakhatást biztosítani, de rossz szociális helyzetben lévő művészek is igényelhettek lakhatást 1+1 éves konstrukcióban, ami azt jelentette, hogy egy év határozott idejű szerződés után lehetőség nyílt volna egy évvel meghosszabbítani – írja a Revizor.
2023 júniusának végén a Magyar Teátrumi Társaság levélben jelezte, hogy az új fenntartó a Nemzeti Színház, amely
„nem óhajt szerződést hosszabbítani a jelenlegi lakókkal”.
A lap úgy tudja, ez összesen kilenc lakóra vonatkozott, rajtuk kívül az ukrán háború elől Magyarországra menekült, beregszászi művészek és családjuk kapott szállást az ingatlanban, akik továbbra is térítésmentesen lakhattak a házban.
Augusztusban a Színházi Dolgozók Szakszervezete tárgyalásba kezdett Vidnyánszky Attilával, amely során úgy tudni, sikerült elérni, hogy négy szakszervezeti tag egy hónappal tovább maradhatott a színészházban, mostanra pedig már ők is kiköltöztek, így a korábbi levélben említett zárcserére végül nem került sor.
A Revizor cikkírója úgy véli, a Nemzeti Színház eljárásmódja „legalábbis felvet kérdéseket a jogszerűséggel kapcsolatban”.
A teljes cikk itt olvasható.
Fejléckép: Jászai Mari Színészház (fotó/forrás: Globetrotter19 / Wikimedia)