Verne 1885-ben írta a Sándor Mátyást, a könyvet pedig az idősebb Dumas emlékének. Az előszóban azt írta, hogy a „közép-európai Monte Cristo” történetét akarta megírni. Sándor Mátyás alakját Verne barátjáról, Habsburg–Toscanai Lajos Szalvátor főhercegről mintázta. A könyvből 1979-ben tévéfilmsorozat készült, most pedig musicalként kerül színpadra.
A szövegkönyvet Mikó Csaba, a dalokat pedig Závada Péter a dalokat. A rendező pedig: Léner András, aki dolgozott már Dunaújvárosban, korábban a Lélekharangot vitte színre. Sándor Mátyást Őze Áron alakítja. A színészek mellett fellép az előadásban a Bartók Táncszínház is.

Léner András és Szemenyei János , a Sándor Mátyás olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Ónodi Zoltán / Bartók Kamaraszínház)
Őze Áronnak igazgatóként régi vágya volt, hogy egy méltó előadásban magyar színpadon elsőként mutathassa be a Sándor Mátyás zenés produkciót. Több mint tíz színész és tíz táncos szerepel majd a színpadon.
Kovács Yvette Alida, az előadás díszlet- és jelmeztervezője egy igazán izgalmas tervvel állt elő. Kilenc helyszínt – Trieszttől Marokkóig – álmodott meg, amelyeket tizenkétféle módon tudnak használni a színpadon.
A dunaújvárosi színházban, a tervek szerint szeptember 22-én mutatják be a Sándor Mátyást. De a nézők már a nyáron a Bartók Liget szabadtéri fesztiválon is kaphatnak belőle egy kis esszenciát. Illetve úgy néz ki, hogy augusztus 29-én a balatonboglári Kultkikötőben is játszanak majd.
(Fejléckép: Őze Áron, a Sándor Mátyás olvasópróbáján, Fotó/Forrás: Ónodi Zoltán/Bartók Kamaraszínház)