Az akadálymentes Szerelmes Shakespeare a Madách és az AKKU – Akadálymentes Kultúra Egyesület együttműködésében valósult meg. Petneházy Emőke, az AKKU audionarrátora és közönségszervezője, a Vakok Speciális Szakiskolájának gyógypedagógusa elmondta, hogy a gyakorlatban ez úgy történik, hogy miután megkapják a színháztól a produkció szövegkönyvét és az előadásról készült felvételt, munkatársaikkal készítenek egy narrációt, azaz az elhangzott párbeszédeket kísérő magyarázó szöveget.
A Szerelmes Shakespeare helyszíni audionarrátora, Cseh Adrienn (szintén az AKKU tagja) elmesélte (és munkapéldányában meg is mutatta), hogy ez a narráció az eredeti szövegtől függően van, hogy csak egy-egy mondat, de bizonyos részeknél - ahol például pergő párbeszédet tartalmaz a dráma - el is maradhat. A színek elején azonban szükséges részletesebben is elmesélni, kik érkeznek a színpadra és milyen a díszlet, ezért ilyenkor egy több mondatból álló, részletesebb magyarázat is elhangzik.
A teljes élményhez hozzátartozik ezenkívül egy előnarráció is, amit az érintettek már jó előre megismerhetnek, így felkészülve érkezhetnek a színházba. A Szerelmes Shakespeare-hez készült negyedórás előnarrációban – amelynek szövegét Petneházy Emőke írta és az AKKU egy harmadik munkatársa, Lendvay Zsóka mondott fel, fentebb pedig mi magunk is meghallgathatjuk – a darab alaphelyzetét mesélik el, majd nagyon részletesen leírják az összes jelenet helyszínét, díszletét, világítását és a szereplők külsejét, sőt az általuk az előadás folyamán viselt ruházatot is.
Az előadásra érkező vakok és gyengénlátók számára szervezett program tartalmaz egy rövid közönségtalálkozót is, melynek keretében a megjelentek a Madách nagyszínpadára felvonulva beszélgethetnek a Szerelmes Shakespeare három színészével, a címszerepet alakító Nagy Sándorral, a Wabash-t, a színésznek álló szabómestert játszó GalbeniszTomasszal és Pusztaszeri Kornéllal, aki Fennyman, a „producer” figuráját hozza – és nem utolsósorban megismerkedhetnek a produkció legnagyobb sztárjaival, Zarával és Pennyvel, a két gyönyörű és tehetséges border collie-val.
A július 12-én zajlott közönségtalálkozó során először a színészek meséltek saját szerepükről, illetve válaszoltak az érdeklődők kérdéseire. Galbenisz Tomasz egy kérdésre válaszolva bevallotta, hogy egyáltalán nem esik nehezére nem dadogóként egy dadogó karaktert megformálnia, mivel a játék során átlényegül, és már a próbák folyamán előjött a dadogó énje. De a programon részt vevő vakok és gyengénlátók is tudtak új információval szolgálni a színészek számára.
Az audionarráció kapcsán például elhangzott, hogy
és hogy ennek segítségével látáscsökkenésük ellenére más érzékszerveikre, emlékeikre, fantáziájukra hagyatkozva ugyanúgy ki tudják egészíteni és teljessé tenni maguknak az élményt, mint egy látó ember egy könyv olvasása közben.
A Szerelmes Shakespeare-t (melyről itt írtunk korábban) akadálymentesítve július 13-án élvezhetik utoljára a látássérültek, a látók pedig a július 16-ig tartó Szerelmünk, Shakespeare fesztivál hátra lévő idejében minden nap megnézhetik. A 14-i és 15-i előadások után az érdeklődők egy kiegészítő programra, a Reneszánsz Romkocsmára (melyről korábbi cikkünket itt olvashatja) is jegyet válthatnak.
Kapcsolódó
Szerelmes Shakespeare: a mozi után a Madách színpadán
Az 1999-ben bemutatott, hét Oscar-díjas film színpadi verziójának alkotói megtartottak mindent, ami az eredetiben jó volt, és további ragyogó ötletekkel örvendeztetik meg a közönséget.
Kapcsolódó
Reneszánsz diszkó és nyársra húzott finomságok
Testünk és szellemünk egyaránt jól lakhat – és még jól is mulathatunk a Madách Színház július 16-ig tartó Szerelmünk, Shakespeare fesztiváljának Reneszánsz Romkocsma fantázianevű programjain.