Színház

Sikeres évad áll a 90 decibel Project mögött

2012.07.06. 15:50
Ajánlom
Június 16-án a Veszprémi Petőfi Színház Marica grófnő című operettjével zárta a 2011/2012-es színházi évadot a 90 decibel Project. A civil kezdeményezés 2010 októberében azzal a céllal jött létre, hogy az ország színházaiban rendszeresen legyenek siketeknek akadálymentesített előadások.

Bonecz Ervin, a projekt létrehozója és vezetője elmondta, hogy eddig 18 kőszínház és az ország egyik legnépszerűbb fesztiválja, a Szegedi Szabadtéri Játékok is csatlakozott a kezdeményezéshez. Az elmúlt évadban 28 alkalommal játszottak jelnyelvi tolmácsolással színházi előadást, és ez nemzetközi viszonylatban is nagyon jó eredmény. Arra törekedtek, hogy a jelnyelven tolmácsolt előadások különböző műfajúak legyenek, így a hallássérültek is lehetőséget kaptak a választásra. Több alkalommal is volt operett, musical - köztük Molnár Ferenc klasszikusa, A doktor úr -, bűnügyi komédia, s természetesen a Nemzeti Színház Szent Johanna előadásával a súlyos dráma is szerepelt a kínálatban.

Az előadások közül külön említést érdemel a Centrál Színház gyerekeknek szóló előadása, A Hang-villa titka, melyet Simon Kornél kifejezetten a siket gyerekek igényei szerint rendezett át. A színész-rendező élményeiről, a tolmácsokkal való közös munkájáról ide kattintva olvashatnak.) A könnyebb megértés és követhetőség miatt kivételesen két jelnyelvi tolmács jelelte az előadást, akiket a rendező belerendezett a darabba. Ezáltal a gyerekek számára tökéletesen érthetővé és követhetővé vált a történet. A siker akkora volt, hogy az őszi után közkívánatra tavasszal egy újabb előadást kellett tartani.

A másik különlegességét a Vígszínház Billy világa című előadása jelentette a Pesti Színházban: ez azért rendkívüli a projekt életében, mert a színmű főszereplője egy siket. A darab leplezetlen őszinteséggel beszél a siketségről, identitásukról, a halló-siket viszonyról. Az előadás jelnyelven tolmácsolt bemutatójára december 27-én került sor, melyet havonta egy alkalommal lehetett akadálymentesítve megtekinteni.

A színházi jelnyelvi tolmácsolás egy speciális műfaj, melyben a tolmácsnak szinte színészi vénával kell rendelkeznie ahhoz, hogy az előadást száz százalékban, a siketek részéről joggal elvárható módon tudja átadni. Mivel ezt eddig itthon nem oktatatták és nem létezett rá semmilyen képzés, ezért tavaly októberben a 90 decibel Project a British Council és a Brit Nagykövetség támogatásával elindította színházi jelnyelvi tolmácsképzését. Ebben egy londoni intézmény volt a partner, melynek nemzetközileg elismert jelnyelvi tolmácsa és siket mentora adta át tudását a magyar tolmácsoknak. A képzésnek köszönhetően már minden előadáson képzett tolmácsok jelelnek, akiknek nem mindennapi munkáját a halló közönség is észrevette és nagyra értékeli.

Az idei nyár sem múlik el úgy, hogy legalább egyszer ne legyen akadálymentes előadás. Augusztus 3-án este 9-kor a Szegedi Szabadtéri Játékokon a Mária című musicalt mutatják be jelnyelvi tolmácsolással.  A szervezők bíznak benne, hogy a tavalyi évhez hasonlóan az idén is sok siket fog ellátogatni az előadásra. 2011-ben a Szegedi Szabadtéri Játékok már együttműködött a kezdeményezéssel, akkor Az ember tragédiáját tolmácsolták jelnyelven, az előadáson közel 100 siket vett részt. Videónk az akkori sajtótájékoztatón készült, és azt mutatja be, hogyan jelelik Madách sorait.

A következő évad terveiről Bonecz Ervin elmondta, hogy már elkezdték egyeztetni a színházakkal a jövő évadot, hogy a tervezett bemutatók közül mely előadások lennének jelnyelven tolmácsolva. Terveik szerint átlagban négy-öt előadást terveznek színházanként. Az már biztos, hogy a jelelt előadások 2012/2013-as évada október 13-án indul a tatabányai Jászai Mari Színházban A dzsungel könyve előadásával.

A projektvezető szeretné a színházi jelnyelvi tolmácsok munkáját magas szinten elfogadtatni és elismertté tenni. Ennek érdekében a nyár folyamán a színházi szervezetek bevonásával megalapításják Az évad színházi jelnyelvi tolmácsa díjat, melyet egy háromtagú, siketekből álló zsűri fog odaítélni az általuk legjobbnak tartott tolmácsnak. Természetesen lesz közönségdíj is, melyben nemcsak a legtöbb szavazatot kapott tolmács részesül, hanem rajta keresztül az a színház is, ahol jelnyelven tolmácsolt. A díj megalapításáról a későbbiekben részletesen beszámolunk, melynek közönségdíját a Fidelio ajánlja fel.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Rost Andrea beadta pályázatát a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

Az énekesnő közösségi oldalán erősítette meg a hírt: indul a Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatán, amelynek március 28-án jár le a határideje.
Zenés színház

„El kell kezdeni az Operaház értékének visszaállítását” – Miklósa Erika is beadta pályázatát az Opera élére

Március 28-án van a Magyar Állami Operaház főigazgatói tisztségére kiírt pályázat beadási határideje. Miklósa Erika opera-énekesnő a közösségi médiában tette közzé, hogy indul a pályázaton.
Klasszikus

Keller András pályázik a Zeneakadémia rektori posztjára

Az idei évben jár le Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektorának megbízatása. Keller András hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója egy interjúban megerősítette: ő is indul a pályázaton.
Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház

Galambos Erzsi 91 évesen lép fel Rátonyi Róbert emlékestjén

A Rátonyi Róbert Színház gálát szervez névadója születésének századik évfordulója alkalmából. Az eseményen a társulat színművészei és más előadóművészek lépnek fel, de jelen lesznek a család tagjai is az Uránia Nemzeti Filmszínházban, március 31-én.
Színház ajánló

Sok-sok kacagás melletti megrendítő pillanatok – ezt ígéri a Sírpiknik 

A Sírpiknik című darabot Guelmino Sándor rendezésében mutatják be a József Attila Színházban április 15-én. A darab a barátságról, az élet szeretetéről és az újrakezdés lehetőségeiről szól. 
Színház ajánló

Világszínházi ünnepre készül a MITEM

A 2014 óta évente megrendezésre kerülő Madách Nemzetközi Színházi Találkozót idén a Színházi Olimpia keretén belül valósul meg. Április 16. és június 18. között tizenkilenc ország hatvannyolc előadása szerepel a fesztivál 2023-as programjában.
Színház ajánló

Amikor a férfi szüli a gyereket – Tasnádi István új bemutatójával ismét tabukat dönget

Tasnádi István maga állítja színpadra a Tapasztalt asszony című darabját, amely a hagyományos férfi és női szerepeket gondolja újra. Az Orlai Produkció előadását március 31-én mutatják be a Jurányiban.
Színház kritika

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.